Matura 2016. Pełny serwis dla maturzysty o egzaminach HARMONOGRAM, TERMINARZ, PORADY, ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, PRZECIEKI, OPINIE NAUCZYCIELI
CO NA POLSKIM NA MATURZE? ZOBACZ ARKUSZE PYTAŃ
ZOBACZ KONIECZNIE
TAK TRZEBA BYŁO NAPISAĆ MATURĘ Z POLSKIEGO ZOBACZ ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI
OFICJALNE ARKUSZE EGZAMINACYJNE CKE
MATURA Z JĘZYKA POLSKIEGO NA ŻYWO ODPOWIEDZI
Tweety o matura
Uczniowie przystępujący rano do matury z języka polskiego, m.in. mieli odpowiedzieć na pytanie "Czy warto kochać, jeżeli miłość prowadzi do cierpień?". Swoje wypracowanie oprzeć mieli na podanym fragmencie IV części "Dziadów" Adama Mickiewicza oraz na innych znanych im tekstach kultury. W internecie od razu pojawiły się komentarze, że zadanie było wyjątkowo proste. Przecież temat miłości jest jednym z prostszych.
Tymczasem Katarzyna Bednarska, polonista z 21-letnim doświadczeniem, która w katowickim Galileuszu (ul. Gałczyńskiego 13, bezpośredni telefon do właściciela szkoły, dra Krzysztofa Hałupki - 661 368 266) prowadzi kursy maturalne, podkreśla, że to wcale nie było takie łatwe zadanie. - Tekst główny to wcale nie tak prosty i banalny utwór. Tym bardziej, że w szkolnej praktyce akurat IV część "Dziadów" często jest zaledwie wzmiankowana, w porównaniu z częścią II i III. Utwór ten zaś pełen jest odniesień i zagadnień filozoficznych i metafizycznych - komentuje wybór tekstu przez autorów pytań maturalnych.
- Jak się przygotować do matury 2016 z języka polskiego? Poziom podstawowy i rozszerzony Radzi polonistka Joanna Waszkowska
- Jak się przygotować do matury z matematyki 2016? Poziom podstawowy i rozszerzony. Radzi dr Łukasz Dawidowski
- Jak się przygotować do matury 2016 z języka angielskiego? Radzi Marcin Gliński
- Jak się przygotować do matury z WOS-u? Radzi dr Natalia Stępień
- Jak się przygotować do matury 2016 z biologii? Radzi dr Jacek Francikowski
- Jak się przygotować do matury 2016 z Chemii? Radzi dr Krystyna Jarzembek
- Jak się przygotować do matury 2016 z historii? Radzi Marcela Gruszcz
- Kiedy, o której godzinie i jakie egzaminy na maturze 2016. Pełny harmonogram i terminarz maturalny
Jej zdaniem w wypracowaniu można było odnieść do wielu innych lektur. Choć program nauczania wcale nie pomagał w ich poznaniu... - Fakt, że posługując się przykładami z lektur szkolnych łatwiej jest zaprzeczyć w odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie - program " przesycony" jest wręcz obrazami nieszczęśliwej miłości - od wierszy Safony, Petrarki, poprzez całą twórczość Mickiewicza, "Lalkę" czy np. współczesne "Tango" Mrożka. Jednak myślący i czytający przede wszystkim uczeń odnajdzie bez trudu mnóstwo przykładów pozwalających postawić odwrotna tezę - podkreśla nauczycielka z Galileusza w Katowicach.
Część interpretacyjna dotyczyła wiersza Zbigniewa Herberta zatytułowanego "Dałem słowo ". - Jak wszystkie teksty tego poety wiersz jest jasny i klarowny, jednak wymagający od czytelnika nieco wiedzy o sztuce interpretacji i zaangażowania intelektualnego - wyjaśnia polonistka. - Utwór, będący swego rodzaju spojrzeniem wstecz i "rozrachunkiem" poety z samym sobą wymaga spójnej koncepcji interpretacyjnej, naturalnie niesprzecznej z treścią wiersza. Taką koncepcję należy oczywiście uzasadnić, odwołując się do tekstu - uzupełnia. I jak dodaje, w przypadku tego wiersza ważne, aby zastanowić się nad funkcją użycia przez poetę różnych czasów gramatycznych. - Warto byłoby też rozważyć użycie w mowie potocznej dosłownych i przenośnych związków frazeologicznych z wyrazem "słowo" - podsumowuje.
Pani Katarzyna odpowiedziała również na pozostałe pytania, z jakimi zmierzli się dziś maturzyści. Zobaczcie jej propozycje odpowiedzi.
Matura 2016 - przygotowania last minute oraz informacje
- Matura 2016: Język polski, poziom rozszerzony. PYTANIA I ODPOWIEDZI. Powtórka z CKE
- Matura 2016: Język polski, poziom podstawowy. PYTANIA I ODPOWIEDZI do ćwiczeń CKE
- Matura 2016 z matematyki. Ściągi z CKE do powtórek przed egzaminem. Podstawowy i rozszerzony
- Matura 2016: Motywacja? Maturzysto, masz ją w sobie [PORADNIK MATURALNY]
- Matura 2016: 10 prostych kroków, by nauka przynosiła oczekiwany skutek [PORADNIK MATURALNY]
- Matura 2016: Naucz się "mapować" swoje myśli. To pomoże w nauce [PORADNIK MATURALNY]
- Matura 2016: zobacz co najczęściej pojawiało się na egzaminie z historii [PORADNIK MATURALNY]
- Matura 2016: zobacz co najczęściej pojawiało się na egzaminie z polskiego [PORADNIK MATURALNY]
- Zmiany na maturze 2016:Nowe uprawnienia dla maturzystów [PORADNIK MATURALNY]Matura 2016: Zapisz się na Szybkie Nocne Powtórki Maturalne. Wolne miejsca jeszcze są