Matura 2016 z języka polskiego: POZIOM PODSTAWOWY ODPOWIEDZI

Katarzyna Domagała-Szymonek
Matura 2016 język polski ODPOWIEDZI: Na forach internetowych uczniowie cieszą się, że temat wypracowania był prosty. "Przecież każdy umie pisać o miłości...", jednak IV część "Dziadów" to utwór pełen odniesień i zagadnień filozoficznych i metafizycznych. Wcale nie jest taki prosty - specjalnie dla Dziennika Zachodniego maturę 2016 język polski komentuje Katarzyna Bednarska, polonistka z 21-letnim stażem pracy, która w Galileusz Katowice przygotowywała uczniów do tegorocznej matury. Odpowiedziała też na pytania maturalne. Sprawdźcie czy udzieliliście podobnych odpowiedzi. Matura 2016 język polski ODPOWIEDZI Z POZIOMU PODSTAWOWEGO

Matura 2016. Pełny serwis dla maturzysty o egzaminach HARMONOGRAM, TERMINARZ, PORADY, ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, PRZECIEKI, OPINIE NAUCZYCIELI

CO NA POLSKIM NA MATURZE? ZOBACZ ARKUSZE PYTAŃ
ZOBACZ KONIECZNIE
TAK TRZEBA BYŁO NAPISAĆ MATURĘ Z POLSKIEGO ZOBACZ ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI
OFICJALNE ARKUSZE EGZAMINACYJNE CKE
MATURA Z JĘZYKA POLSKIEGO NA ŻYWO ODPOWIEDZI
Tweety o matura

Uczniowie przystępujący rano do matury z języka polskiego, m.in. mieli odpowiedzieć na pytanie "Czy warto kochać, jeżeli miłość prowadzi do cierpień?". Swoje wypracowanie oprzeć mieli na podanym fragmencie IV części "Dziadów" Adama Mickiewicza oraz na innych znanych im tekstach kultury. W internecie od razu pojawiły się komentarze, że zadanie było wyjątkowo proste. Przecież temat miłości jest jednym z prostszych.

Tymczasem Katarzyna Bednarska, polonista z 21-letnim doświadczeniem, która w katowickim Galileuszu (ul. Gałczyńskiego 13, bezpośredni telefon do właściciela szkoły, dra Krzysztofa Hałupki - 661 368 266) prowadzi kursy maturalne, podkreśla, że to wcale nie było takie łatwe zadanie. - Tekst główny to wcale nie tak prosty i banalny utwór. Tym bardziej, że w szkolnej praktyce akurat IV część "Dziadów" często jest zaledwie wzmiankowana, w porównaniu z częścią II i III. Utwór ten zaś pełen jest odniesień i zagadnień filozoficznych i metafizycznych - komentuje wybór tekstu przez autorów pytań maturalnych.

Jej zdaniem w wypracowaniu można było odnieść do wielu innych lektur. Choć program nauczania wcale nie pomagał w ich poznaniu... - Fakt, że posługując się przykładami z lektur szkolnych łatwiej jest zaprzeczyć w odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie - program " przesycony" jest wręcz obrazami nieszczęśliwej miłości - od wierszy Safony, Petrarki, poprzez całą twórczość Mickiewicza, "Lalkę" czy np. współczesne "Tango" Mrożka. Jednak myślący i czytający przede wszystkim uczeń odnajdzie bez trudu mnóstwo przykładów pozwalających postawić odwrotna tezę - podkreśla nauczycielka z Galileusza w Katowicach.

Część interpretacyjna dotyczyła wiersza Zbigniewa Herberta zatytułowanego "Dałem słowo ". - Jak wszystkie teksty tego poety wiersz jest jasny i klarowny, jednak wymagający od czytelnika nieco wiedzy o sztuce interpretacji i zaangażowania intelektualnego - wyjaśnia polonistka. - Utwór, będący swego rodzaju spojrzeniem wstecz i "rozrachunkiem" poety z samym sobą wymaga spójnej koncepcji interpretacyjnej, naturalnie niesprzecznej z treścią wiersza. Taką koncepcję należy oczywiście uzasadnić, odwołując się do tekstu - uzupełnia. I jak dodaje, w przypadku tego wiersza ważne, aby zastanowić się nad funkcją użycia przez poetę różnych czasów gramatycznych. - Warto byłoby też rozważyć użycie w mowie potocznej dosłownych i przenośnych związków frazeologicznych z wyrazem "słowo" - podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Matura 2016 z języka polskiego: POZIOM PODSTAWOWY ODPOWIEDZI - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl