Na napisanie egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie mieli 170 minut. Ten obowiązkowy dla wszystkich maturzystów egzamin w całej Polsce rozpoczął się o godzinie 9. Jak co roku najważniejszym, bo najwyżej punktowanym zadaniem, było wypracowanie.
"Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów" - było tematem tegorocznej rozprawki maturalnej.
Maturzyści najchętniej opierali swoje prace o swoje ulubione wytwory kultury popularnej, tj. sagę o Harrym Potterze, Wiedźminie, Władcy Pierścieni czy Gwiezdnych Wojnach.
Ci, którym wypracowanie o "Weselu" nie było w smak, mogli pokusić się na maturze o interpretację wiersza Anny Kamieńskiej.
Oba tematy są bardzo przyjazne - zapewnia dr Anna Adamiec, właścicielka Pracowni Autorskich Programów Edukacyjnych i Szkoleń, która na co dzień przygotowuje uczniów do egzaminów na koniec szkoły. - Trzeba tylko dobrze przeczytać polecenie. Dokonanie interpretacji tekstu jest o wiele prostsze, bo uczeń może wybrać sobie swoją drogę, odwołując się też do konktekstów, które poznawał w szkole.
Nauczycielka prognozuje, że pandemia nie wpłynie negatywnie na wyniki matury.
- Był to czas kiedy można było przysiąść i spokojnie czytać lektury - mówi dr Adamiec. - Może pandemia będzie sprzyjać dobrym wynikom?
