Matura z Polskiego 2018: ROZWIĄZANIA + ARKUSZE CKE
Mickiewicz, Słowacki, Norwid, a może Wyspiański lub Żeromski? Maturzyści każdego roku zadają sobie pytanie, co pojawi się na ich arkuszach maturalnych. Szukają przecieków, podpowiedzi, spekulacji. Ale Arkusze CKE i klucz rozwiązań są pilnie strzeżone. W tym roku maturzyści musieli zmierzyć się z Lalką Bolesława Prusa, a temat rozprawki brzmiał "Czy tęsknota nas podbudowuje czy rujnuje" Do wyboru była również interpretacja wiersza Ernesta Brylla "Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają"
4 maja 2018 o godz. 9 rozpoczęła się matura z polskiego. Maturzyści mieli 170 minut na napisanie rozprawki i odpowiedzenie na pytania testowe. Tyle, jeśli chodzi o maturę na poziomie podstawowym 2018. O godz 14 maturzyści zdają poziom rozszerzony.
MATURA 2018 ANGIELSKI PODSTAWA ODPOWIEDZI + SPRAWDZONE ARKUS...
Arkusze maturalne CKE na poziomie podstawowym rozwiązali dla Was korepetytor maturalny. Odpowiedzi na pytania znajdziecie poniżej. Sprawdźcie, jak Wam poszła Matura 2018.
Matura Matematyka 2018: ROZWIĄZANE ARKUSZE CKE. ODPOWIEDZI P...
ROZWIĄZANE ARKUSZE MATURALNE 2018 Z POLSKIEGO
Porównaj odpowiedzi z arkuszy maturalnych, z twoimi odpowiedziami na maturze.
Matura z Polskiego wypada nietypowo, bo 4 maja w piątek. Po języku polskim maturzyści będą mieli 2 dni przerwy przed, dla wielu, najtrudniejszym egzaminem, czyli matematyką, którą maturzyści napiszą w poniedziałek 6 maja. Później przyjdzie czas na kolejne przedmioty.
Również rozwiązane arkusze z matematyki i angielskiego znajdziecie na naszej stronie dziennikzachodni.pl .
- Powodzenia wszystkim maturzystom w rozpoczynającym się maratonie maturalnym. Matura to tak naprawdę jeden z łatwiejszych w życiu
Matura 2018: Polski OPINIE MATURZYSTÓW
Mateusz Pańkowski, maturzysta IV LO w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach, piłkarz Soły Oświęcim
Szczerze mówiąc, liczyłem na prostszy test, ale myślę, że nie będzie najgorzej. Z wypracowania wybrałem rozprawkę na temat tęsknoty jako uczucia niszczącego lub budującego. Według mnie, jest to uczucie, w którym może być i jedno, i drugie. Może zarówno budować, jak i niszczyć. Należało wykorzystać w tym wypracowaniu tekst z "Lalki", ja dodałem "Potop" i "Cierpienia młodego Wertera". Dla Kmicica tęsknota była uczuciem budującym, bo pchnęła go do heroicznych czynów, by odkupić winy i przekonać do siebie Oleńkę. W przypadku młodego Wertera było odwrotnie. On nie potrafił sobie z tęsknotą poradzić i wszystko skończyło się tragicznie.
Bartosz Robaszewski z klasy biologiczno-geograficznej IV LO w Zespole Szkół nr 1 w Tychach
Nie spodziewałem się "Lalki". Myślałem, że będą np. "Dziady", w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Spodziewałem się Tadeusza Różewicza, ale nie w takim tekście jak laudacja. Było to trudne zadanie, wymagające głębokiego zastanowienia. Natomiast nie miałem większego problemu z rozprawką. Na początku zastanawiałem się, do jakiego tekstu kultury się odwołam, ale w trakcie pisania nasunęły mi się "Treny" Kochanowskiego".
Ewa Klymenyuk z IV LO w ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach
Ja mam wręcz przeczucie, że nie zdam. Mówi się o maturze, że jest trudniej nie zdać niż zdać, ale chyba jednak nieprawda. Przeraziła mnie "Lalka", której nie przeczytałam. Starałam się, ale była zbyt nudna. Z innych tekstów kultury wybrałam III część "Dziadów" i jego bohatera, Konrada. W przypadku Wokulskiego nie była to tęsknota za ojczyzną, ale za pokojem i domem, które każdy nosi w sercu. Teraz żałuję, że tego tak nie napisałam. W przypadku Konrada chodziło o tęsknotę za wolnością, a nie za krajem, bo Konrad był wtedy w Warszawie. Temat wydał się zrazu prostu, bo tęsknota jest uczuciem bardzo znanym każdemu, każdy za czymś tęskni, ale potem okazało się, że wcale nie było tak łatwo.
Generalnie jest to jeden z najbardziej stresujących dni w moim życiu.
Jeśli chodzi o laudację na temat Różewicza, to był to, moim zdaniem, jeden z lepszych tekstów w porównaniu z tymi, z którymi mieliśmy do czynienia podczas matury próbnej i innych matur, do których sięgnęłam. Jest to tekst nowoczesny, z 1999 roku, tekst współczesny, zrozumiały. Pytania też wydały mi się nieskomplikowane, ale wiadomo, że z tymi pytaniami otwartymi bywa różnie: raz się uda, a raz nie.
Jest we mnie ogromny niepokój. Szłam z przekonaniem, że kto, jak nie ja, a teraz już nie jestem taka pewna. Przekonałam się, że matura to nie tylko egzamin z wiedzy, ale także z dojrzałości emocjonalnej i umiejętności pracy pod naprawdę dużą presją otoczenia, wedle którego nie ma możliwości niezdania matury w dobrym liceum, a jednak wyszłam z przekonaniem, że można.
Oliwia Jankowiak z III LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach
Stres był ogromny, ale spodobał mi się temat o tęsknocie. Ucieszyłam się, że była "Lalka", bo dla mnie jest to chyba najbardziej zrozumiała lektura z tych z gwiazdką.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: