Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak poinformował we wtorek, że w Komisji Europejskiej jest już polityczna zgoda w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Podkreślił przy tym, że zielone światło w tej sprawie ze strony KE powinno pojawić się lada chwila. Przypomniał, że warunkiem uruchomienia środków było zobowiązanie do likwidacji Izby Dyscyplinarnej, a zakładający to projekt jest już w Sejmie.
![Krajowy Plan Odbudowy. Co jest zapisane w KPO? [ROZMOWA]](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/b1/26/6093dfa6d2a19_o_small.jpg)
Krajowy Plan Odbudowy. Co jest zapisane w KPO? [ROZMOWA]
- Istotne jest byśmy organizacyjnie byli przygotowani na wydawanie olbrzymich pieniędzy z UE w dość krótkim czasie - mówi Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji, Związek Przedsiębio...
O szczegóły sprawy Nowak pytany był w audycji "Sygnały dnia" na antenie Radiowej Jedynki. Szef resortu rozwoju i technologii wyjaśnił, że przekazana przez niego informacja to wniosek z jego rozmów z kilkoma komisarzami, którzy dzwonili do niego z wyrazami uznania w związku z działaniami rządu i polskiego społeczeństwa w obliczu tego, co dzieje się na Ukrainie. Jak poinformował, w czasie tych rozmów zwracał uwagę na ogromną potrzebę w tej sytuacji odblokowania tych środków.
– Usłyszałem, że jest zgoda na to, wsparcie tych osób na podjęcie tej decyzji. Jeszcze są kwestie techniczne, natomiast polityczna zgoda już jest – powiedział minister.
Dopytywany o możliwy termin wypłaty środków, Piotr Nowak odparł: "Trudno mi powiedzieć, to są techniczne rzeczy. Nie chcę tu spekulować. Być może to będzie na dniach, może to się przeciągnie tydzień-dwa, ale decyzja polityczna już została podjęta". Zastrzegł tu, że nie jest to jednak oficjalne, bo będzie to zapewne ogłoszone przez szefową Komisji Europejskiej.
Przypomnijmy, że Komisja Europejska od ubiegłego roku nie zaakceptowała polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Akceptacja ta jest konieczna do uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy. Bruksela argumentuje blokadę funduszy rozwiązaniami w polskim systemie sądownictwa. Warunkiem zmiany decyzji w tej sprawie wskazanym w ubiegłym roku przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Polskie Radio Program 1
