ZOBACZ ZDJĘCIA:
Ćwiczenia mobilizacyjne w Tarnowskich Górach: Żołnierze ćwiczą w 5. Pułku Chemicznym [ZDJĘCIA]
Pracownik etatowy powołany na ćwiczenia wojskowe ma prawo do rekompensaty za utracone wynagrodzenie, a okres ćwiczeń wlicza mu się do stażu pracy. Osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych mogą liczyć co najwyżej na żołd wypłacony przez armię.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ćwiczenia mobilizacyjne w Tarnowskich Górach: Mobilizacja żołnierzy rezerwy [WIDEO]
Pierwszych 500 rezerwistów uczestniczy właśnie w ćwiczeniach wojskowych w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Oprócz sprawdzenia sprawności systemu mobilizacji żołnierzy rezerwy ćwiczenie ma dać wojsku m.in. wiedzę o zmianach dotyczących miejsca zamieszkania rezerwistów. Zgodnie z ubiegłorocznym rozporządzeniem rządu wojsko może w tym roku wezwać na ćwiczenia do 20 tys. rezerwistów.
Jak przypomina Aleksandra Brzezina z Działu Rachunkowości Grupy Gumułka, pracownik zatrudniony na umowę o pracę powołany do odbycia ćwiczeń wojskowych zachowuje wszelkie prawa wynikające ze stosunku pracy.
- Nie zmniejsza mu się wymiar urlopu, okres ćwiczeń wlicza się do stażu pracy. Nie ma też obawy, że w czasie ćwiczeń pracownik straci zatrudnienie. Ustawa stanowi bowiem, że umów o pracę nie można w tym czasie wypowiedzieć - informuje ekspertka Grupy Gumułka.
Rezerwista nie zachowuje jednak najważniejszego - prawa do wynagrodzenia.
ZOBACZ JESZCZE:
Mobilizacja 2015: Jednostka wojskowa w Tarnowskich Górach ćwiczy rezerwistów ZDJĘCIA Pobór do wojska
Owszem, pracodawca z dobrej woli może wypłacić wynagrodzenie, jednak nie otrzyma za to rekompensaty od państwa. Jeśli pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia za czas ćwiczeń i "wyśle" pracownika na bezpłatny urlop, ten może złożyć wniosek o rekompensatę utraconego wynagrodzenia najpóźniej do 3 miesięcy od zakończenia ćwiczeń do prezydenta miasta zgodnie z miejscem zamieszkania. - Uprawnienie to przysługuje, jeśli ćwiczenia trwały dłużej niż 24 godziny. Przysługuje nie tylko zatrudnionym na etat, ale i prowadzącym działalność gospodarczą lub rolniczą - podkreśla Aleksandra Brzezina.
Kwota ta wynosi 1/21 miesięcznego wynagrodzenia rezerwisty za poprzedni kwartał. Maksymalna kwota rekompensaty za każdy dzień ćwiczeń nie może jednak przekroczyć 474,02 zł brutto (1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w okresie poprzedzającym termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych). Świadczenie wypłaca się w kwocie pomniejszonej o żołd, jakie żołnierz rezerwy otrzymał z tytułu odbytych ćwiczeń wojskowych. W 2015 roku żołd wynosi od 70 do 127,5 zł netto, w zależności od stopnia wojskowego.
Zupełnie inaczej jest w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych, np. umów - zleceń czy umów o dzieło. Ustawa o powszechnym obowiązku obrony w ogóle nie wspomina o tych formach zatrudnienia. - Tylko od dobrej woli pracodawcy będzie więc zależało, czy zechce czekać na powrót podwładnego zatrudnianego na umowie cywilnoprawnej, a tym bardziej wypłacić mu wynagrodzenie. Takie osoby mogą więc prawdopodobnie liczyć wyłącznie na żołd wypłacony przez armię – mówi Aleksandra Brzezina z Działu Rachunkowości Grupy Gumułka.
ZOBACZ TAKŻE:
KWALIFIKACJA WOJSKOWA, CZYLI POBÓR DO WOJSKA 2015 ZASADY + TERMINY
*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku