Na rynku akcji wzrosty. W centrum uwagi decyzja RPP

Marek Knitter
PZU poinformowało, że wypłaci najwyższą dywidendę od 12 lat
PZU poinformowało, że wypłaci najwyższą dywidendę od 12 lat fot.gpw/fickr
Na rynku akcji nastąpiło odreagowanie wczorajszych spadków. Zdaniem analityków dzisiejszej decyzja RPP o obniżce stóp procentowych o 50 pkt baz. była już wyceniona. Teraz inwestorzy czekają na czwartkowe wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego.

- Korygujemy wczorajszy spadek. Na rynkach globalnych niewiele się dzieje, choć jest wiele czynników, które mogą na nie oddziaływać. Rano pozytywnie odebrane zostały wydarzenia w Chinach, gdzie doszło do obniżek stóp przez bank centralny. Pojawiła się też informacja, że w weekend odbędą się rozmowy Chiny - USA w kwestiach handlowych. Rynek oczekuje, że stanowiska obu stron zostaną złagodzone. Niekoniecznie zawarte zostanie porozumienie, ale nastąpi jakiś rodzaj ukłonu wobec siebie - powiedział PAP Biznes Konrad Ryczko, makler i analityk DM BOŚ.

Chiny zgodziły się na rozmowy handlowe ze Stanami Zjednoczonymi, uwzględniając globalne oczekiwania i własne interesy. Spotkanie, zainicjowane przez Waszyngton, ma odbyć się pod koniec tygodnia w Szwajcarii.

Zdaniem Konrada Ryczko, obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz. przez RPP była już wyceniona przez inwestorów, dlatego rynek nie specjalnie zareagował na decyzję.

- Ciekawie będzie jutro, kiedy prezes NBP wystąpi na konferencji. Na dziś rynek spodziewa się, że w tym roku obniżka wyniesie łącznie 100-125 pkt baz. Pojawia się pytanie, czy w czerwcu nastąpi kolejne cięcie stóp, czy też Rada przejdzie w tryb”'wait and see”. O ile konsensus na dzisiejsze obniżki był dość mocny, o tyle na kolejne obniżki już niekoniecznie – dodał Konrad Ryczko.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. obniżyła wszystkie stopy procentowe NBP o 50 pkt baz., w tym referencyjną do 5,25 proc.

- Wyceny kontraktów FRA sugerują, że cykl obniżek stóp procentowych powinien się zakończyć na początku 2026 roku przy stopie referencyjnej na poziomie 3,50 proc., co oczywiście jest bardzo dobrą informacją dla kredytobiorców oraz emitentów obligacji, gorszą dla banków, obligatariuszy i oszczędzających na klasycznych produktach bankowych - powiedział Piotr Bawolski, dyrektor ds. klientów strategicznych w Michael/Ström Dom Maklerski.

Efekt redukcji stóp procentowych może jednak odczuć jednak złoty.

- Perspektywy globalnego spowolnienia gospodarczego i spadku cen energii prawdopodobnie stłumią przyszłą inflację. Choć ta wciąż znajduje się powyżej celu NBP (pozostającego na poziomie 3 proc.), zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe zostały obniżone o 50 pkt baz. To z kolei może doprowadzić do osłabienia względnej siły złotego wobec euro i dolara - przewiduje Benjamin Avraham z fintechu Okoora.

Z mniejszych spółek warto odnotować między innymi Grupa Azoty, której akcje wzrosły ponad 6 proc. Spółka podała dzisiaj, że planuje zrealizować projekt dotyczący produkcji nitrocelulozy, która to jest częścią całego łańcucha wartości w produkcji amunicji. Wiceprezes Andrzej Skolimowski podkreślił, że spółka jest na zaawansowanym etapie rozmów z potencjalnymi dostawcami licencji i kluczowych urządzeń dla instalacji.

Zarząd PZU poinformował, że proponuje przeznaczyć na wypłatę dywidendy w tym roku po 4,47 zł na każdą akcję.                                                               

- To najwyższy rekomendowany poziom wypłaty na akcję od 12 lat i drugi co do wysokości w całej historii PZU jako spółki giełdowej. To potwierdzenie tego, co tak mocno podkreślałem podczas mojej poprzedniej prezesury w PZU i robię to też dziś– powiedział Andrzej Klesyk, p.o. prezes PZU.

Akcje PZU rosły dzisiaj po godzinie 16:30 o ponad 1,2 proc. Jednak to Orlen zanotował dzisiaj największe obroty. Na dwóch kolejnych miejscach były banki.

Ostatecznie indeks WIG20 zakończył sesję na poziomie 2748.53 pkt, co oznacza wzrost o 1,12 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl