O wpływie kościoła, państwa i społeczeństwa na polskie rodziny mówiono podczas konferencji "Kościół - państwo - społeczeństwo obywatelskie w służbie rodzin w Polsce. Inspiracje nauczaniem Stefana kardynała Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II". Konferencja odbyła się na KUL w związku z Rokiem Rodziny „Amoris laetita”.
- Refleksja, którą chcemy podjąć, również w kontekście roku kard. Stefana Wyszyńskiego, to jest wzmocnienie tego co jest fundamentem, czyli w odniesieniu do ewangelii i do nauczania kościoła w zakresie podstaw aksjologicznych, antropologii małżeństwa i rodziny - mówił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. - Jest wiele inicjatyw, które wymagają rozszerzenia - spotkania małżeńskie, kręgi biblijne, wakacyjne spotkania - dodaje.
Rektor zwrócił uwagę na pilną potrzebę uregulowania statutu badaczy zajmujących się naukami o rodzinie, która umożliwiłaby kształcenie kadry naukowej, poprzez nadawanie stopni i tytułów naukowych. - Stanie się to możliwe dzięki uznaniu nauk o rodzinie jako odrębnej dyscypliny naukowej - podkreślił rektor KUL.
- Trwają rozmowy z familiologami, a okazuje się, że jest ich w Polsce pokaźna grupa, jednak są rozproszeni na równych wydziałach, czy nauki o rodzinie nie powinny stać się odrębną dziedziną nauki. Gdybyśmy doszli do przekonania, że można z nauk o rodzinie utworzyć odrębną dziedzinę, to zrobimy to. Uważam że ich rozwój jest ważny w dobie kryzysu rodziny nie tylko w państwie ale także w Kościele - mówił Czarnek.
Lublin: Nowa ścianka wspinaczkowa na KUL-u już czeka na stud...
Promocja rodziny i małżeństwa, rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny i cały system zachęt to wg ministra edukacji i nauki, skuteczne sposoby na rzecz wsparcia.
O zwiększającej się liczbie osób korzystających z katolickich poradni rodzinnych mówił dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, ks. dr Przemysław Drąg. - Osoby przychodzą do poradni, ponieważ wiedzą, że tam zrobimy wszystko, aby ratować ich rodzinę i małżeństwo" - podkreślił.
Konferencję zorganizował Wydział Teologii KUL, parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie i Samorząd Studentów Wydziału Teologii KUL ze środków Funduszu Grantowego Uniwersyteckich Grantów Misyjnych.
- Obraz zniszczonego miasta. Lublin w czasie II wojny światowej. Zobacz
- Opuszczona cerkiew na Roztoczu. W tym miejscu powstały sceny do oscarowej produkcji
- Przeszły przez miasto bose i milczące. Protestują przeciwko budowie kopalni
- Kwitnące ogródki działkowe. Zobacz fotorelację
- Szparagowy Jarmark Lubelski. Czym konkretnie kusili wystawcy? Zobacz zdjęcia
- Jajomat przy Romera w Lublinie. Kurki happy?
