Nie wiesz, co zrobić z pigwy? Wypróbuj dziecinnie prosty przepis na syrop na zimę. Wystarczą 2 składniki! Idealny na infekcję i niestrawność

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Nalewka z pigwy to absolutny hit jesieni. Jeśli już stoi na w twojej spiżarni, teraz przyszła pora na syrop na zimę! Pigwa w syropie idealnie sprawdzi się jako dodatek do herbaty i deserów. Wykorzystaj trwający właśnie sezon na „polską cytrynę” i przygotuj słoiczki z tą aromatyczną miksturą. Zobacz, jak zrobić syrop z pigwy i dowiedz się, dlaczego warto go pić.

Spis treści

Słój z syropem z pigwy
Syrop z pigwy to świetna alternatywa dla pigwówki. Ze względu na brak alkoholu mogą spożywać go niemal wszyscy. Shaiith/GettyImages

Jakie właściwości ma syrop z pigwy?

Syrop z pigwy to smaczny i jednocześnie wyjątkowo zdrowy dodatek używany najczęściej do zimowych herbat. Dlaczego warto po niego sięgać? Ponieważ jest dobrym źródło kwasu askorbinowego (witaminy C), który jako naturalny przeciwutleniacz wspiera walkę z wolnymi rodnikami tlenowymi. W 100 g owocu znajduje się m.in. ok. 15 mg kwasu askorbinowego, 40 UI witaminy A oraz 197 mg potasu.

Na co pomaga spożywanie pigwy i jej przetworów? Przede wszystkim wspiera pracę układu odpornościowego organizmu, co jest szczególnie ważne w jesienno-zimowym okresie infekcyjnym. Ponadto polecane jest na oczyszczanie przewodu pokarmowego i poprawę apetytu, a jednocześnie na łagodzenie objawów niestrawności. Wykazuje także działanie obniżające poziom cholesterolu LDL oraz trójglicerydów i glukozy we krwi.

Syrop z pigwy – przepis bez gotowania

Syrop z pigwy jest najczęściej wykorzystywany jako dodatek do herbaty. Sam owoc ma cierpki i kwaśny smak, ale z dodatkiem cukru lub miodu stanowi doskonałą, aromatyczną bazę do przetworów.

Przygotowanie syropu z pigwy jest niezwykle proste. Wystarczy umyte, pozbawione gniazd nasiennych i pokrojone w ćwiartki owoce ułożone w słoju zasypać warstwami cukru w proporcji 1:1 i pozostawić na 48 godzin, potrząsając naczyniem kilka razy dziennie.

Po dwóch dniach należy zlać powstały syrop do mniejszych słoików i zapasteryzować. Pozostałe owoce można wykorzystać po dodaniu świeżej pigwy do zrobienia np. dżemu lub zachować w syropie i dodawać do herbaty.

Jeśli zdecydujemy się podgrzać syrop (po zlaniu) możemy dodać do niego świeżo starty imbir i sok z cytryny, które nie tylko poprawią walory smakowe, ale także wpłyną pozytywnie na właściwości lecznice syropu. Po przestudzeniu można dodać do niego także miód – jeśli mamy to w planach, zrezygnujmy wcześniej z części cukru.

Kto może pić syrop z pigwy, a komu może zaszkodzić?

Syrop z pigwy uważany jest za bezpieczny dla większości osób. Ostrożnością powinny wykazać się jedynie ciężarne – przed spożyciem powinny skonsultować się lekarzem, osoby cierpiące na cukrzycę oraz rodzice dzieci poniżej roku, ze względu na dużą zawartość cukru. Zalecana dzienna dawka to 2 razy po 25 ml dla osoby dorosłej.

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie wiesz, co zrobić z pigwy? Wypróbuj dziecinnie prosty przepis na syrop na zimę. Wystarczą 2 składniki! Idealny na infekcję i niestrawność - Strona Zdrowia

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja
Jeżeli już publikuje się przepisy, przydałoby się odróżnić pigwę od pigwowca, i dalej konsekwentnie pigwówkę od pigwowcówki. Na zdjęciu jest syrop z pigwowca. Pigwowiec jest mniejszy, bardziej aromatyczny, bardziej pracochłonne jest wycinanie gniazd nasiennych. Na marginesie, po dwóch dniach pigwowiec da już dużo syropu, ale warto przetrzymać go na owocach dłużej, np. tydzień. Nabierze więcej smaku i aromatu.
Wróć na i.pl Portal i.pl