Nie wyrzucaj, jeśli nie musisz. Jak powtórnie wykorzystać śmieci?

Materiał partnera zewnętrznego Eko Region
Chcesz zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie sprawić, by Twój dom był bardziej ekologiczny? Ile razy zdarzyło Ci się wyrzucić coś do śmieci, bo przecież szkoda czasu na naprawę, skoro można iść do sklepu i kupić nowe? W obecnych czasach, kiedy powinniśmy ograniczać niepotrzebne wychodzenie z domu, świetnym pomysłem będzie wdrożenie do codziennego życia elementów recyklingu oraz upcyclingu. Jak to zrobić? Sprawdź nasze pomysły.

Pora na recykling

Składowanie jest najgorszą metodą zagospodarowania odpadów, w wyniku której bezpowrotnie tracone są cenne surowce wtórne. Warto wiedzieć, że znaczną część odpadów można przerobić albo ponownie wykorzystać. Dla przykładu – z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe. Powstają z niego także namioty, plecaki czy buty.

Co więcej, recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych, gdyż umożliwia wytwarzanie nowych produktów przy użyciu znacznie mniejszej ilości surowców i energii. Dzięki recyklingowi zmniejszone zostanie ponadto zużycie surowców oraz emisja szkodliwych substancji do środowiska.

Dodatkową korzyścią recyklingu jest walor finansowy. Segregując, zapłacisz mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziesz pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie wyższy. Segregacja się opłaca!

Czym jest upcycling?

Coraz większą popularność w wielu krajach na świecie zyskuje tzw. upcycling. Jest to przeciwieństwo downcyclingu, który oznacza przetwarzanie surowców z jednoczesnym obniżeniem jakości materiału. Upcycling oznacza proces, w którym stare produkty zamiast tracić, zyskują na wartości.

Jak to wygląda w praktyce? Można posłużyć się tu przykładem starej lampy, która nie działa. Normalnie pewnie wyrzucilibyśmy ją na śmietnik i kupili sobie nową, ale stosując kilka sprytnych i niekoniecznie drogich zabiegów, można nadać jej drugie życie, stylizując ją na antyk.

Jak wykorzystać upcycling we własnym domu?

Upcycling jest zdecydowanie najpopularniejszy w sektorze opakowań. Wielu ludzi trudni się przekształcaniem starych ubrań w torby z materiału. Zysk jest potrójny – nie wyrzucamy starych ubrań na śmieci, nie płacimy za nowe torby i nie zużywamy torebek plastikowych. Ale jeśli chcemy zastosować upcycling w domu, to nasze możliwości są właściwie nieograniczone.

  • Stare, niepotrzebne kartonowe pudła po telewizorze czy innym sprzęcie możemy wykorzystać jako pojemniki na różnego rodzaju nieużywane przedmioty.
  • Z kilku pociętych na paski plastikowych butelek w banalnie prosty sposób można stworzyć miotłę, a z kilku położonych jedna na drugiej opon powstanie nam… worek treningowy.

Internet wprost pęka w szwach od tego typu sprytnych rozwiązań.

Śmieci ozdobią Twój dom!

Co istotne, upcycling nie musi służyć jedynie tworzeniu rzeczy przydatnych, użytecznych na co dzień. Możemy przy jego pomocy stworzyć dekoracje do domu i ogrodu, które wcale nie będą banalne i zaciekawią naszych gości.

  • Szklana butelka po winie może – po drobnych modyfikacjach – posłużyć za doskonały i stylowy wazon.
  • Skrzynki na owoce, które lata świetności mają już za sobą, możemy przemienić w ładne kwietniki.
  • Ze starego, wyblakłego i wyszczerbionego znaku drogowego, który ktoś podrzucił na naszą działkę, da się wykonać blat do ławy kawowej.

Jeśli chodzi o upcycling ogranicza nas właściwie tylko nasza wyobraźnia!

Pamiętaj o prawidłowej segregacji śmieci

Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych zaczyna się w domu. Warto oddzielać surowce od śmieci, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Ma to dwa główne plusy – chronimy środowisko przed zaśmiecaniem i jednocześnie płacimy mniej za odbiór śmieci.

A jeśli szukamy firmy, która te śmieci od nas odbierze, to firma Eko Region, zajmująca się gospodarowaniem odpadami, przygotowała specjalną ofertę dla każdego. Po pierwsze, kapitał firmy jest w stu procentach polski, a ceny są konkurencyjne na rynku. Ale równie istotny jest fakt, jak Eko Region funkcjonuje na co dzień.

Przede wszystkim spółka posiada nowy tabor samochodowy (7 nowych samochodów), co sprawia, że flota jest bardziej ekologiczna, mniej spalin dostaje się do atmosfery. Dodatkowo jej zakłady posiadają nowoczesne instalacje (2 zakłady już powstały, trzeci jest już prawie rozbudowany). Pozwalają one na jak najefektywniejsze przetworzenie plastiku i raz jeszcze wprowadzenie go do obrotu, przekazania do dalszego recyklingu.

Co istotne, firma dostarcza klientom własne kosze, nie worki plastikowe. Oprócz tego kalendarz odbiorów jest rozpisany na rok, dzięki czemu klienci zawsze wiedzą, kiedy odpady zostaną odebrane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl