
Elliot Erwitt urodził się w rodzinie żydowsko-rosyjskich imigrantów w Paryżu. Już w wieku 10 lat wyemigrował wraz z rodzicami do Stanów Zjednoczonych, by uniknąć prześladowań ze strony faszystów. W 1941 roku przeniósł się z ojcem do Los Angeles. Wynikało to z separacji rodziców. W wieku 16 lat zamieszkał sam. Aby zarobić pieniądze, zatrudnił się jako fotograf ślubny. Później studiował fotografię w Los Angeles City College, a po przeprowadzce do Nowego Jorku, także w New School for Social Research. Po odbyciu służby wojskowej we Francji i w Niemczech, na początku lat 50. został zatrudniony przez Roya Strykera w Farm Security Administration. Następnie zaczął pracować jako niezależny fotograf.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Elliot Erwitt nie żyje. Jego kariera trwała 80 lat
Erwitt dokumentował różne wydarzenia. Fotografował polityków i znane gwiazdy m.in. kina. Angażował się też w produkcje filmowe. Dwukrotnie pojechał do Moskwy. Za pierwszym razem udokumentował obchody 40. rocznicy rewolucji październikowej, a za drugim wizytę prezydenta USA Richarda Nixona. To wtedy wykonał fotografię z wizerunkiem Nixona, który wskazuje palcem na klapę garnituru Chruszczowa.
Częstym motywem jego fotoreportaży były psy, które stały się głównym tematem pięciu książek. Jego fotografie były czarno-białe, często z dużą dawką ironii. Jego kariera trwała blisko 80 lat. Odszedł 30 listopada w wieku 95 lat.
Źródło: Fotopolis
ag