Wraz z żoną zapoczątkowali nową erę w łyżwiarstwie figurowym
Sukcesy na lodzie odnosił wspólnie ze swoją wieloletnią partnerką, a późniejszą żoną, Ludmiłą Biełousową, z którą zaczął występować w roku 1954. Razem zapoczątkowali nową erę w łyżwiarstwie figurowym. Wymyślili i jako pierwsi wykonali wiele elementów, które później znalazły się w obowiązkowym programie zawodów łyżwiarzy figurowych na całym świecie.
Stworzyli romantyczny styl, charakteryzujący się wolnymi, dostojnymi ruchami, który nawiązywał do baletu rosyjskiego. Razem z Biełousową są uznawani za ikony łyżwiarstwa figurowego – wnieśli do niego swój artystyczny, oryginalny styl. Zapoczątkowali trzy nowe odmiany „spirali śmierci”, nazywanej początkowo „kosmiczną spiralą".
Ucieczka z ZSRR
24 września 1979 roku Protopopow i Biełousowa zbiegli do Szwajcarii, gdzie w tym czasie gościnnie występowali, prosząc o azyl polityczny (mieli wówczas odpowiednio: 47 i 43 lata), który uzyskali. Zamieszkali w wiosce górskiej Grindelwald, położonej w górskiej części Berner Oberland, w kantonie Berno. Po wielu latach, w 1995 roku, otrzymali szwajcarskie obywatelstwo. Państwo to pozostawało ich zimowym miejscem pobytu, podczas gdy ich letni dom i centrum treningowe znajdowały się w Lake Placid w amerykańskim stanie Nowy Jork.
Mistrzowie olimpijscy, świata i Europy
Protopopow i Biełousowa zostali mistrzami igrzysk olimpijskich w Innsbrucku (1964) i Grenoble (1968). Para cztery razy z rzędu zdobyła złoto na mistrzostwach świata (1965-1968) i mistrzostwach Europy (1965-1968). Trzykrotnie zdobyli także srebro na MŚ i czterokrotnie srebro na ME.
Małżeństwo do późnych lat było aktywne zawodowo. We wrześniu 2015 roku 83-letni Oleg Protopopow i 79-letnia Ludmiła Biełousowa wystąpili w Stanach Zjednoczonych, dając pokaz w ramach „Wieczoru mistrzów".
lena
