Noc Muzeów w Warszawie to jedno z największych tego rodzaju wydarzeń w Polsce. Co roku bierze w niej udział ponad 200 muzeów, uczelni, kin, teatrów i innych interesujących miejsc, które tej nocy otwierają przed warszawiakami na co dzień zamknięte korytarze i niedostępne dla zwiedzających miejsca.
Ideą tego wydarzenia jest jednorazowe udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji w wybraną noc za darmo. W Polsce Noc Muzeów odbywa się w weekend w okolicy 18 maja, w tym dniu bowiem obchodzimy od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów.
Noc Muzeów Warszawa 2019
Na uczestników Nocy Muzeów w Warszawie w tym roku czekać będą 262 placówki, tradycyjne stoisko miasta na pl. Defilad, linie muzealne z ogórkami i bardzo zróżnicowany program.
- Mieliśmy kolejki z niedoboru, teraz mamy z nadmiaru. Z nadmiaru ludzi, którzy są ciekawi Warszawy i jej bogatej, różnorodnej oferty kulturalnej – mówi Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta.
Podczas planowania wycieczki i samego zwiedzania pomocny będzie wydany przez miasto informator:
W wersji drukowanej:
30 000 - język polski
5 000 - język angielski
20 000 mapek z komunikacją
W wersji elektronicznej na oficjalnej stronie wydarzenia
Noc Muzeów Warszawa: PROGRAM
Przypadająca w tym roku 16. edycja Nocy Muzeów będzie wyjątkowa. Dlaczego? Ponieważ przypada w 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. Do tej przełomowej daty nawiązują programy przygotowane przez niektóre instytucje biorące udział w wydarzeniu, m.in.
- Archiwum Państwowe w Warszawie - wystawa unikatowych dokumentów, fotografii i map, wystawa archiwaliów poświęconych rocznicy 4 czerwca 1989 r.,
- Archiwum Polskiego Radia w Pałacu Staszica – Spróbuj być lektorem – wybory ’89,
- Państwowe Muzeum Etnograficzne - wystawa poświęcona muzyce lat 90.,
- Muzeum Drukarstwa - zaprezentuje urządzenia, które służyły do drukowania ulotek i druków w konspiracji,
- Centrum Interpretacji Zabytku - poznamy kraje, dla których rok 89 był ważnym czasem przemian,
- Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy, pokazy kronik filmowych PKF „Nie stój, popatrz”,
- Zodiak Warszawski Pawilon Architektury - wystawy i „Ulice Warszawy na chwilę przed wyborami ’89” - pokazy fragmentów Polskiej Kroniki Filmowej.
- W Noc Muzeów mamy coraz więcej instytucji, coraz więcej ludzi, którzy odwiedzają placówki kultury i nie tylko. Bardzo się z tego cieszę – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy podczas konferencji prasowej w Domu Spotkań z Historią, i dodał - Zapraszam do ratusza, gdzie będzie można zobaczyć mój skromny gabinet, jeśli ktoś będzie miał ochotę usiąść w fotelu prezydenckim to też będzie taka możliwość. Serdecznie zapraszam.
MMOnline
Noc Muzeów Warszawa: Stoisko na pl. Defilad
Stoisko będzie czynne od godz. 19.00 do 1.00 w nocy.
Będzie w nim działać :
- strefa informacyjna z materiałami oraz drobnymi upominkami,
- strefa chillout – możliwość odpoczynku i napicia się lemoniady z warszawskiej kranówki,
- strefa animacji.
ZOBACZ TEŻ | NOC MUZEÓW 2019. DOKĄD WARTO SIĘ WYBRAĆ? POLECAMY NAJCIEKAWSZE MIEJSCA
Noc Muzeów 2019. Warszawa: Gdzie się wybrać 18.05? [PROGRAM]...
Noc Muzeów Warszawa: Parada, Pałac Kultury i Nauki
Wspólnie z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie zorganizowana będzie „Parada zabytkowych autobusów”. Parada odbędzie się w sobotę, 18 maja, godzinach 12.30-14.00, w ramach XIII Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Autobusów, który stanowi część 16. Warszawskiej Nocy Muzeów.
Trasa: pl. Defilad (początek parady) – Marszałkowska – Waryńskiego - rondo Jazdy Polskiej – Trasa Łazienkowska – Wał Miedzeszyński – Wybrzeże Szczecińskie – Zatylna – Jagiellońska – Modlińska – most Marii Skłodowskiej-Curie – al. gen. Marii Wittek – Zgrupowania AK Kampinos – Metro Młociny (zakończenie parady, autobusy na pusto zjeżdżają na Włościańską).
W paradzie weźmie udział 35 zabytkowych pojazdów, w większości autobusy marki Jelcz – tzw. ogórki.
Noc muzeów: Wjazd na taras widokowy PKiN
Od godz. 18.30 do 21.00 na stoisku m.st. Warszawy na pl. Defilad będą rozdawane wjazdówki na XXX piętro Pałacu (wjazd co 15 min). Miasto przygotowało dla odwiedzających 1000 wjazdówek. Po godz. 21.00 do 00.45 będzie można wjechać na taras widokowy PKiN bez wjazdówek.
Noc Muzeów Warszawa 2019: Komunikacja miejska
Z pl. Defilad będą startować wszystkie linie autobusowe w tym ogórki (linia A) i Ikarusy (linia K). Ich trasy zamieszczone są na specjalnie przygotowanej mapce.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Warszawie w 2004 roku i wzięło w niej udział 11 placówek, które odwiedziło 16 tys. osób. W ubiegłym roku do akcji w stolicy przyłączyło się 240 instytucji, a frekwencja wyniosła aż 200 tys. osób.
POLECAMY:
