Największa i jednocześnie najlepiej rozpoznawalna impreza kulturalna w stolicy cieszy się ogromną popularnością od 2004 roku. Placówki biorące udział w wydarzeniu to miejsca związane m. in. ze sztuką, kulturą, historią. Organizatorzy imprezy zapewniają ciekawą i bogatą rozrywkę, a także pokazują swoje - często na co dzień zamknięte - korytarze.
ZOBACZ TEŻ | MOC MUZEÓW 2019 [PROGRAM] WARSZAWA: UCZESTNICY BĘDĄ MOGLI WYBIERAĆ SPOŚRÓD 262 PLACÓWEK
- Ze skromnej imprezy, w której udział wzięło 11 muzeów, przeistoczyła się ona w olbrzymie, logistycznie rozwinięte wydarzenie. Każda instytucja biorąca w niej udział chce wypaść oryginalnie, unikatowo. Zachęca widzów - gości do przyjścia - urządza specjalne wystawy i pokazy, które są do obejrzenia tylko w tę jedną noc. Otwiera swoje podwoje, choć na co dzień jest pilnie strzeżona, opracowuje programy dla dzieci. A dla najmłodszych to także wielkie wydarzenie, bo razem z rodzicami są w mieście nierzadko do północy - zachęca do udziału w wydarzeniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Noc Muzeów jest imprezą ogólnoeuropejską, jednak w Polsce - inaczej niż w pozostałych krajach Europy - biorą w niej udział nie tylko placówki związane z kulturą. Niemniej to właśnie do muzeów ustawiają się największe kolejki. Ze względu na swoją specyfikę impreza odbywa się w pewnej szczególnej i niepowtarzalnej atmosferze. - Mieliśmy kolejki z niedoboru, teraz mamy z nadmiaru. Z nadmiaru ludzi, którzy są ciekawi Warszawy i jej bogatej, różnorodnej oferty kulturalnej - mówi Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta.
Noc Muzeów 2019. Warszawa: Gdzie się wybrać 18.05? [PROGRAM]...
16. Noc Muzeów przypada w roku 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Do tej przełomowej daty nawiązują programy przygotowane przez m.in.: Archiwum Państwowe w Warszawie, Archiwum Polskiego Radia w Pałacu Staszica, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Muzeum Drukarstwa, Centrum Interpretacji Zabytku, Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury.
W tym roku w Nocy Muzeów weźmie udział rekordowa liczna debiutantów, czyli placówek, które po raz pierwszy uczestniczą w tym wydarzeniu. Będzie ich 36, to m.in.: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy - instytucja kultury m.st. Warszawy, Elektrownia Powiśle, Fundacja Rok Rzeki Wisły, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej przy ul. Marcinkowskiego 2, Praska Ferajna (grupa przewodników).
Aby ułatwić sprawne poruszanie się po muzeach i galeriach miasto przygotowało 30 tys. informatorów w języku polskim, 5 tys. w języku angielskim oraz 20 tys. mapek z komunikacją. Informatory dostępne są również w wersji elektronicznej na stronie urzędu miasta.
Liczba instytucji zgłaszających się do udziału w Nocy Muzeów jest coraz większa. Co roku pojawiają się nowe miejsca, które czekają na zwiedzających i przygotowują dla niech specjalną ofertę. Nie inaczej będzie i w tym roku.
Są też „pewniaki”, które podczas każdej edycji cieszą się ogromnym uznaniem zwiedzających. Kolejki do tych miejsc ustawiają się przez cały dzień.
Przejdź do galerii i sprawdź, dokąd warto wybrać się w Noc Muzeów.
Noc Muzeów 2019. Warszawa: Gdzie się wybrać 18.05? [PROGRAM]...
Kolekcja żab, guzików lub taniego wina brzmi dziwnie? Nie w ...
