Spis treści
Nie łącz leków na serce z magnezem. To może się źle skończyć
Choroby serca to obecnie, obok nowotworów, jedna z najczęstszych przyczyn śmierci u milionów osób na całym świecie. Aby uniknąć zachorowania specjaliści zalecają prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli stosowanie odżywczej diety, wprowadzenie odpowiedniej ilości aktywności fizycznej czy unikanie palenia papierosów.

Jeśli jednak te naturalne metody nie działają i chorujesz na choroby układu sercowo-naczyniowego np. nadciśnienie to lekarz zaleci ci przyjmowanie leków na serce takich jak blokery kanału wapniowego. Są to leki przepisywane na receptę, które zmniejszają ilość wapnia przedostającego się do komórek organizmu. Chroni to naczynia krwionośne przed sztywnieniem i zwapnieniem tętnic. Dzięki temu żyły pozostają elastyczne, a ciśnienie krwi utrzymywane jest w normie, zapobiega to także skokom ciśnienia krwi.
W czasie stosowania leków na serce należących do grupy leków zwanych antagonistami wapnia musisz jednak uważać na przyjmowanie suplementów magnezu. Magnez może być obecny np. w preparatach multiwitaminowych. Składnik ten wchodzi w interakcje z lekami na serce, dlatego nie bierz magnezu w czasie stosowania leków na nadciśnienie czy inne choroby serca.
Przyjmowanie magnezu z lekami na serce może zagrażać twojemu zdrowiu i życiu
Przyjmowanie magnezu równocześnie z blokerami kanału wapniowego może prowadzić do niebezpiecznego spadku ciśnienia krwi. Magnez, podobnie jak te leki, ogranicza wchłanianie wapnia, co może skutkować nadmiernym obniżeniem ciśnienia krwi. Chociaż sporadyczny, niewielki spadek ciśnienia nie jest zwykle powodem do niepokoju, gwałtowne i znaczne obniżenie lub utrzymujące się zbyt niskie ciśnienie krwi może być niebezpieczne. Nadmierne rozluźnienie naczyń krwionośnych (wazodylatacja) zaburza efektywny przepływ krwi. Może to doprowadzić do niedotlenienia serca i wywołać reakcję zagrażającą życiu.
Możesz się zastanawiać, po co w takim razie brać leki na serce skoro magnez działa prawie tak samo jak one? Okazuje się jednak, że mimo podobnego działania suplementowanie magnezu nie jest zbyt precyzyjne w leczeniu chorób serca i na każdego działa inaczej, każdy też wymagałby podawania innej dawki, której nie da się ustalić na stałe.
Badanie z 2011 r. opublikowane w „Journal of Clinical Hypertension” wykazało, że magnez może potencjalnie obniżać ciśnienie krwi. Jednak badacze podkreślają, że ustalenie optymalnej ilości przyjmowanego magnezu i jego skuteczności w różnych przypadkach pozostaje niejednoznaczne.
Długi czas oczekiwania na efekty suplementacji magnezu to kolejny argument przemawiający za stosowaniem blokerów kanału wapniowego. Badanie z 2006 roku wskazało, że wysokie spożycie magnezu może zmniejszać ryzyko chorób serca u osób powyżej 50. roku życia, ale efekt ten obserwowano w perspektywie 10 lat. Nie każdy pacjent może czekać tak długo. Osoby, które potrzebują szybkiego i skutecznego sposobu na obniżenie ciśnienia krwi, często wybierają leki na receptę, takie jak blokery kanału wapniowego, zamiast polegać na wolniej działającym magnezie.