IMGW wydało alert najwyższego stopnia, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców zagrożonych powiatów woj. pomorskiego informacje o gwałtownych burzach, opadach gradu i ulewach. W Trójmieście deszcz zalał ulice, a na Pomorzu w wielu miejscowościach nie było prądu.
130 interwencji, zalane ulice, piwnice, garaże, powalone drzewa i zerwane konary - to bilans sobotniego (15.06.2019 r.) załamania pogody na Pomorzu. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach wejherowskim i sztumskim.
-
Od soboty, 15.06, do godz. 8 w niedzielę, 16.06, strażacy interweniowali 130 razy. Prowadzone działania polegały na wypompowywaniu wody z zalanych ulic, piwnic, garaży, usuwaniu powalonych drzew i zerwanych konarów. Na szczęście nikt nie został ranny
- informuje st. bryg. Marian Hinca, rzecznik pomorskich strażaków.
Najwięcej interwencji służby przeprowadziły w powiatach: wejherowskim - 18, sztumskim - 17, starogardzkim - 14, tczewskim - 13, puckim - 12 oraz kwidzyńskim - 12.
Bilans nawałnicy w Trójmieście
Służby miejskie zostały postawione w stan gotowości już koło południa, od momentu ogłoszenia ostrzeżenia o burzach i ulewnych deszczach. Jeszcze przed wystąpieniem deszczu służby wyjechały w miasto, dzięki czemu były przygotowane na podjęcie natychmiastowych działań w potencjalnie zagrożonych miejscach. Intensywne opady rozpoczęły się ok godziny 23.00 i trwały do północy. Opad swoim zasięgiem objął całe miasto. Służby miejskie już w trakcie trwania burzy przystąpiły do usuwania zastoisk wody, udrażniania odpływów, oczyszczaniu ulic z naniesionych przez deszcz kamieni, gałęzi i innych zanieczyszczeń.
Zobacz także: Nawałnica nad Pomorzem. Burze, grad i silny wiatr w regionie. Ostrzeżenia najwyższego stopnia IMGW. Było ryzyko "bow echo". Awarie prądu!
W czasie trwania burzy zamknięto ulice, na których utworzyły się zastoje wodne. W Gdańsku z ruchu wyłączone zostały: ul. Hallera pod wiaduktem kolejowym,Trakt Konny na wysokości ul. Traugutta, ul. Księdza Józefa Zator-Przytockiego, ul. Małomiejska na odcinku od ul. Platynowej do Traktu Św. Wojciecha oraz ul. Ptasia. Wyłączenia ruchu w powyższych lokalizacjach nie trwały dłużej niż 20 min. Nie wystąpiły utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej. Zalana była m.in. ul. Kartuska.
Niektóre loty były przekierowywane do innych miast.
Przez Trójmiasto największa burza przeszła około północy.
(materiał Czytelnika)
Na Wasze zdjęcia i filmy czekamy pod adresem [email protected]
Najwyższe opady odnotowano w następujących dzielnicach:
- Klukowo – 20,4 mm
- Osowa – 18,65 mm
- Brzeźno – 17,2 mm
- Kokoszki – 16, 39 mm
- Jelitkowo – 15,16 mm
- Chełm – 15, 01 mm
- Oliwa – 14,7 mm
- Matarnia – 14,4 mm
W niedzielę 16 czerwca o godz 0.10 Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego podsumował wszystkie podjęte działania i wyznaczył zadania porządkowe na najbliższe godziny. Do godz 0.45 nie odnotowano żadnych zgłoszeń, mających związek z burzą.
Nawałnica na Pomorzu
Gdzie jest teraz burza? Czy wystąpią nagłe opady? Sprawdź RADAR BURZOWY - MAPA ONLINE
Śledź, jak przemieszcza się burza nad województwem pomorskim!
RAPORT NA ŻYWO
godz. 1:10
Burze przemieszczają się nad woj. warmińsko - mazurskie. Nadal grzmi na wschodzie naszego województwa.
A tak było w Słupsku
Burza w Słupsku i regionie na zdjęciach Internautów [FOTOGALERIA]
Tak było w Koszalinie i okolicach
Burza w Koszalinie i regionie. Zdjęcia Internautów
Sytuacja w Lęborku
Burza nad Człuchowem
Na Wasze zdjęcia i filmy czekamy pod adresem [email protected]
Zasady postępowania w czasie burzy: dzięki tym regułom przet...
