Norweżka Silje Garmo dostanie azyl w Polsce. Pomagali jej łodzianie

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Pod internetową petycją poparcia dla Silje Garmo podpisało się ponad 10 tys. osób
Pod internetową petycją poparcia dla Silje Garmo podpisało się ponad 10 tys. osób Konfederacja Kobiet RP/ maszwplyw.pl
Norweżka Silje Garmo otrzyma azyl w Polsce. Zgodę po długiej procedurze wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Kobieta obawia się, że w Norwegii odbiorą jej dziecko.

38-letnia Silje Garmo to pierwsza w historii Norweżka, która wystąpiła o azyl w Polsce. Kobieta uciekła z Norwegii przed tamtejszym Urzędem Ochrony Praw dziecka, zwanym Barnevernet. Kobieta obawiała się, że straci prawo do wychowywania dwuletniej dziś córeczki Eiry.

W tle sprawy był konflikt z byłym partnerem Norweżki. Wcześniej zostało mu przyznane prawo do opieki nad starszą córką. Podczas drugiej ciąży Silje urząd dokładnie się jej przyglądał. Miał mieć zastrzeżenia co do stylu, zarzucając jej przemęczenie i nadużywanie leków. Kobieta bała się, że straci kolejne dziecko.

Łodzianka walczy petcyją o azyl dla Silje Garmo

Półtora roku temu Silje przyjechała od Polski i wystąpiła o azyl. Pomogli jej prawnicy z instytutu Ordo Iuris. Urząd ds. Cudzoziemców uznał, że jej prawo do życia rodzinnego jest zagrożone i poparł wniosek o azyl.

Jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych początkowo odmówiło azylu uznając m.in., że jej sytuacja prawna w Norwegii się poprawiła. Dopiero teraz, po odwołaniu ze strony Ordo Iuris, zmieniło zdanie. Silje dostanie azyl.

Sam urząd Barnevernet z zasady nie komentuje spraw dotyczących dzieci.

W obronę Norweżki oprócz instytutu Ordo Iuris włączyło się wiele innych organizacji. Łodzianka Małgorzata Owczarska z Konfederacji Kobiet RP stworzyła internetową petycję, którą podpisało się kilkadziesiąt tysięcy osób. Wiadomość o azylu bardzo łodziankę ucieszyła.

- To bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla Silje jak i dla naszego kraju - podkreśla Owczarska.

Norweska matka wystąpiła o azyl w Polsce. Pomaga jej łodzianka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Norweżka Silje Garmo dostanie azyl w Polsce. Pomagali jej łodzianie - Dziennik Łódzki

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
EX
Brawo!!! Myślę, że powinniśmy dokładnie sprawdzać poprzez wywiad w rodzinie i psychologów każdą taką Norweską sytuację i jeśli jest to zasadne przyznawać dużo więcej Azylów. Pomagajmy ludziom, którzy tego potrzebują, jeśli będą chcieli mogą też zostać Polakami :)
Z
Zbyszek
Można wiedzieć na jakiej podstawie wysnuwasz takie wnioski, obrażając nieznaną ci kobietę ? I jakim cudem możesz żyć i funkcjonować z połową mózgu?
A
Ania
Pani Silje jest porządną miłą kobietą, która po prostu miała pecha
J
Jacek
To idź po skierowanie lewatywo.
A
Ania
chociaż skrócić czas pobytu dzieci w pieczy zastępczej!!!
A
Ania
Powinni przynajmniej skrócić czas pobytu dziecka w pieczy zastępczej gdy jest jakiś błahy powód.
A
Ania
Zamiast zabierać dzieci z biedy lub w innych sytuacjach gdy nie ma zagrożenia dla ich dobra ZAOPIEKUJCIE SIĘ LEPIEJ dziećmi z POLSKICH DOMÓW DZIECKA, KTÓRE NAPRAWDĘ NIE MAJĄ NIKOGO BLISKIEGO!!!
A
Ania
Z drugiej strony popieram działania Barnavernet gdy rodzice od dziecka za duzo wymagają np. samych piątek i szóstek
g
gota
co najwyzej potrzebny jest jej dlugi pobyt w tworkach a nie azyl w polsce
n
normals
``operacja zabrania dziecka i łożenia na nie w rodzinie zastępczej.`` pomyłeczka.
n
normals
dzieci można pomóc rodzinie. Zorganizować szkolenie, terapię czy pomóc rozwiązać problemy. Tyle samo by to kosztowało co cała operacja zabrania dziecka i łożenia na nie w rodzinie. Pachnie mi tu faszyzmem lekkim.
O
On@
Jak można matce odebrać dziecko....!!!!!!A w zasadzie dziecku matkę...
B
Ben
Początki tej instytucji sięgają daleko w przeszłość. Już pod koniec XIX w. zaczęła się w Norwegii (a także w całej Skandynawii) krystalizować idea velferdsstaten – państwa opiekuńczego.
Norwegia znalazła się pod silnym wpływem idei socjalistycznych i komunistycznych, zwłaszcza po bolszewickim zamachu stanu w Rosji w 1917 r.

Państwo miało przejąć odpowiedzialność za funkcjonowanie jednostki w sytuacji, gdy ona sama nie była w stanie o siebie zadbać. Dotyczyć to miało także dzieci, kiedy zagrażała im bieda, brak możliwości rozwoju, nauki, utrata zdrowia fizycznego i psychicznego.

Norwegia faktycznie była pierwszym na świecie krajem, w którym powołano do życia państwową instytucję, mającą za cel ochronę praw i potrzeb dziecka. Jednak system mający na celu dobro dziecka – co jest naczelną zasadą funkcjonowania Barnevernet – uległ z biegiem lat wielu przekształceniom i wynaturzeniu, którego objawami są liczne wypadki błędów i nadużyć popełnianych przez tę instytucję.
B
Ben
O instytucji, która kradnie rodzicom dzieci po pretekstem zapewnienia lepszej opieki.
Ta instytucja to Barnevernet.

Instytucja ta została powołana do ochrony dzieci przed przemocą fizyczną i psychiczną, stąd jej norweska nazwa: Barneverntjenesten – Służba Ochrony Dzieci. Nazwa ta, uprzednio nikomu w Polsce nic niemówiąca, stała się w ostatnich miesiącach niechlubną wizytówką Norwegii.
Stało się tak z powodu kilku głośnych spraw dotyczących najbardziej kontrowersyjnej strony działalności tej instytucji – odbierania dzieci biologicznym rodzicom.
K
Karina
syfvideo (gość) A można czulej...? Grzeczniej?
Wróć na i.pl Portal i.pl