Holenderska rodzina prosi o azyl w Polsce. W tle dramatyczna sprawa ich 16-miesięcznej córeczki Olivii

Sławomir Cedzyński
Sławomir Cedzyński
Rodzice małej Olivii uprzedzili działania władz w Niderlandach i uciekli wraz z córką z kraju najpierw do Wielkiej Brytanii, a potem do Polski.
Rodzice małej Olivii uprzedzili działania władz w Niderlandach i uciekli wraz z córką z kraju najpierw do Wielkiej Brytanii, a potem do Polski. upixa123rf.com
Kolejna holenderska rodzina stara się o azyl w Polsce. Tym razem chodzi o rodzinę z 16-miesięcznym dzieckiem, którym w listopadzie tego roku zainteresowała się holenderska opieka społeczna. Mała Olivia mogła zostać oddana do rodziny zastępczej. Jej rodzice uprzedzili działania władz w Niderlandach i uciekli wraz z córką z kraju najpierw do Wielkiej Brytanii, a potem do Polski. Holenderskie władze wysłały za nimi Europejski Nakaz Aresztowania.

Sprawa zaczęła się jesienią tego roku, gdy dziewczynka w Holandii trafiła do szpitala z powodu problemów jelitowych. Lekarz zaordynował zastosowanie lewatywy. – Matka dziecka, z zawodu dietetyk, miała co do tej metody pewne wątpliwości ze względu na inwazyjność kuracji w przypadku tak małego dziecka. Jednak rodzice zastosowali się do zaleceń lekarza, konsultując się też z innym doktorem, który potwierdził pierwszą diagnozę i sposób leczenia – wyjaśnia dr mec. Monika Brzozowska-Pasieka, adwokat holenderskiej rodziny.

Diagnoza lekarki: zespół Munchausena

Jak przyznaje, sytuacja zaczęła się komplikować, gdy przypadek małej Olivii przejęła trzecia lekarka. Ta uznała z kolei, że metoda leczenia z użyciem lewatywy i łagodnych środków przeczyszczających jest niewskazana. Mało tego, uznała, że matka, stosując kurację zleconą i skonsultowaną przez dwóch innych lekarzy, szkodzi dziecku. W efekcie wydała opinię, zgodnie z którą mama Olivii powinna być podejrzana o tzw. „przeniesiony zespół Munchausena”. To rodzaj zaburzenia osobowości polegający, między innymi, na podtruwaniu lub wmawianiu choroby podopiecznemu przez opiekuna.

Lekarka, formułując podobną diagnozę, zawiadomiła holenderskie służby opieki socjalnej Veilig Thuis, odpowiednik niemieckiego Jugendamtu, znanego już z kontrowersyjnych decyzji ws. odbierania opieki i adopcji dzieci.

Europejski Nakaz Aresztowania

Sprawą zajęła się wspomniana VT i tzw. Rada Ochrony Dziecka (RvdK). Olivia, zgodnie z ich decyzją, musiała poddać się leczeniu w szpitalu w Amsterdamie. – Tam matka dziewczynki mogła je widywać tylko przez dwie godziny w ciągu dnia, co budziło z kolei zdecydowany sprzeciw psychologa, uznającego, że dziecko w tym wieku nie może pozostawać tak długo bez opieki rodziców. Ci ostatni zdecydowali się na wypisanie córeczki ze szpitala – mówi prawniczka.

Holenderski sąd uznał, że dziecko powinno trafić do placówki opiekuńczej. Obawiając się działań służb socjalnych, które mogły zakończyć się odebraniem praw opieki nad dzieckiem, rodzice postanowili wyjechać z kraju najpierw do Wielkiej Brytanii, a wkrótce potem do Polski, gdzie wraz z córką trafili w zeszłym tygodniu.

Prośba o azyl

Za rodziną władze Holandii wydały Europejski Nakaz Aresztowania. Polski sąd na wniosek strony holenderskiej musiał wydać postanowienie o odseparowaniu dziecka od rodziców, które przebywa obecnie w szpitalu w Myślenicach na badaniach. – Polscy lekarze nie zauważają żadnych oznak wcześniejszego złego traktowania małej Olivii przez rodziców. Rodzina zdecydowała się poprosić o azyl w Polsce – mówi dr mec. Monika Brzozowska-Pasieka.

Do sprawy wkrótce wrócimy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl