"Lepiej zapobiegać niż leczyć – w tej mądrości zawiera się wiele prawdy. Dlatego zwracam się do wielkopolskich hodowców o podjęcie szczególnych środków zapobiegawczych i zabezpieczenie swoich hodowli przed kontaktem z dzikami. Apeluję o zabezpieczenie paszy, wystawienie mat dezynfekcyjnych oraz prowadzenie obrotu trzodą chlewną zgodnie z obowiązującymi wymogami. Tylko w taki sposób ochronimy zwierzęta i zapobiegniemy stratom ekonomicznym w przemyśle mięsnym", apeluje Łukasz Mikołajczyk, Wojewoda Wielkopolski.
To Cię może też zainteresować
Do rolników zwrócił się w związku z pojawieniem pierwszego przypadku ASF u dzika na terenie województwa wielkopolskiego. Kiedy ASF pojawił się w województwie lubuskim, w powiecie sąsiadującym z granicą Wielkopolski, zaczęto grodzić płot, co miało powstrzymać dziki przed roznoszeniem wirusa. Okazało się, że to już na późno? Zwłoki dzika znaleziono w powiecie wolsztyńskim w odległości ok. 5 km od ogrodzenia na granicy województw.
Wielkopolska w obliczu ASF. Czas szczególnej ostrożności
Wojewoda prosi, aby w razie wątpliwości, "korzystać ze wsparcia Powiatowych Lekarzy Weterynarii, a także specjalnej infolinii Głównego Inspektoratu Weterynarii (tel. 22 623 20 89 i/lub 22 623 17 17). Jestem przekonany, że wspólnymi siłami uda nam się powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa na terenie Wielkopolski. Proszę także o przekazywanie „między sobą” informacji o metodach prewencyjnych. Im większa świadomość w tej kwestii, tym skuteczniejsze działanie i większe bezpieczeństwo", zaznacza Łukasz Mikołajczyk.
Powiat wolsztyński, gmina Wijewo i Włoszakowice w powiecie leszczyńskim, gmina Rakoniewice i Wielichowo w powiecie grodziskim oraz gmina Zbąszyń w powiecie nowotomyskim – to obszary w województwie wielkopolskim, na których wprowadzona została strefa ochronna przed wirusem ASF jeszcze przed znalezieniem tu zarażonego dzika.
To Cię może też zainteresować
- Pierwszy przypadek wystąpienia wirusa ASF w Wielkopolsce został potwierdzony na terenie gminy Wolsztyn w Kębłowie.
- 5 grudnia odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego.
- Zapadła decyzja o pilnych działaniach bioasekuracyjnych, izolacji strefy zagrożenia (kontynuacja budowy ogrodzenia), a
- powiatowy lekarz weterynarii ma wydać rozporządzenie określające strefę zagrożenia.
– Liczą się szybkie działania administracyjne, bo tylko w taki sposób zapobiegniemy dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa ASF – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Obszar strefy skażonej jest przeszukiwany przez leśników, koła łowieckie, staż pożarną oraz wojsko.
W strefie żółtej jest zakaz ubojów na terenie innym niż własne gospodarstwo. Nie można ubijać świń w punktach uboju zlokalizowanych w strefie żółtej.
4 grudnia 2019 r., na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwie wielkopolskim.


Źródła: WIW Poznań, UW w Poznaniu, GIW
