Nowe regulacje dotyczące azbestu. Padła ważna data

Maciej Badowski
Opracowanie:
Na podmioty użytkujące wyroby zawierające azbest ma zostać nałożony obowiązek ich usunięcia lub zabezpieczenia najpóźniej do 31 grudnia 2032 r.
Na podmioty użytkujące wyroby zawierające azbest ma zostać nałożony obowiązek ich usunięcia lub zabezpieczenia najpóźniej do 31 grudnia 2032 r. Piotr Krzyżanowski/ Polska Press
W obliczu nadchodzących zmian prawnych, Polska staje przed wyzwaniem usunięcia lub zabezpieczenia wyrobów zawierających azbest do końca 2032 roku. Nowe przepisy, wprowadzane w ramach projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, mają na celu dostosowanie polskiego prawa do dyrektyw Unii Europejskiej.

Azbest pod kontrolą

Projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest, opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji, jest odpowiedzią na potrzebę dostosowania polskiego porządku prawnego do przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 22 listopada 2023 r. Warto zauważyć, że w projekcie nie wprowadzono zakazu stosowania azbestu, ponieważ - jak zaznaczyło MRiT – wynika on wprost z załącznika Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 grudnia 2006 r. (REACH).

Projekt zakłada uchylenie obecnie obowiązującej ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, która - jak wskazano w uzasadnieniu – reguluje problematykę azbestową w bardzo ograniczonym zakresie. Nowe regulacje mają zastąpić również inne akty prawne dotyczące tej kwestii, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków dla podmiotów użytkujących wyroby zawierające azbest.

Obowiązki podmiotów i wykonawców

Podmioty użytkujące wyroby zawierające azbest będą zobowiązane do przeprowadzenia inwentaryzacji, oznakowania oraz usunięcia lub zabezpieczenia tych wyrobów najpóźniej do 31 grudnia 2032 r. Projekt szczegółowo określa również obowiązki wykonawców prac związanych z azbestem, w tym usuwania i zabezpieczania, oraz wprowadza administracyjne kary pieniężne za nieprzestrzeganie przepisów.

Jednostki samorządu terytorialnego również otrzymają swoje zadania w zakresie działań związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest, co ma na celu usprawnienie całego procesu.

Finansowanie usuwania azbestu

Projekt ustawy przewiduje możliwości finansowania działań związanych z usuwaniem azbestu. – Środki na usuwanie wyrobów zawierających azbest były fakultatywnie udostępniane od lat przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW, i tak też pozostanie, uwzględniając jedynie te przedsięwzięcia w katalogu przedsięwzięć objętych systemem finansowania ochrony środowiska. Jednocześnie wprowadza się konieczność przekazywania wpływów z administracyjnych kar pieniężnych na ten cel do NFOŚiGW – wskazano w ocenie skutków regulacji.

Projekt ustawy jest także odpowiedzią na wezwanie Najwyższej Izby Kontroli, która zwróciła uwagę na zbyt wolne tempo usuwania azbestu w kraju. Zgodnie z „Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009–2032", cel usunięcia azbestu do końca 2032 r. może nie zostać osiągnięty bez przyspieszenia działań w tym zakresie. Jak wskazało MRiT, pokrycia dachowe zawierające azbest stanowią ponad 90 proc. wszystkich wyrobów z dodatkiem azbestu zainwentaryzowanych na terenie kraju.

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących azbestu jest kluczowym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego i ochrony środowiska. Projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest ma na celu nie tylko usprawnienie procesu usuwania i zabezpieczania azbestu, ale również zapewnienie odpowiedniego finansowania tych działań. Zobowiązania nałożone na podmioty użytkujące azbest oraz wykonawców prac związanych z tym materiałem mają przyczynić się do osiągnięcia celu usunięcia azbestu z Polski do końca 2032 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzegorz
Kiedy będą regulacje dotyczące utylizacji fotovoltaiki bo to będzie problem
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl