Szykują się duże zmiany na opakowaniach papierosów. Mają zniechęcać osoby rozpoczynające palenie

Zofia Kopyto
Z opublikowanego w 2023 r. raportu Polskiej Akademii Nauk wynika, że papierosy pali niemal 29 proc. dorosłych Polaków.
Z opublikowanego w 2023 r. raportu Polskiej Akademii Nauk wynika, że papierosy pali niemal 29 proc. dorosłych Polaków. pixabay
Ministerstwo Finansów zaproponowało uproszczenie i ujednolicenie opakowań na papierosy. Na nowych opakowaniach ostrzeżenia zdrowotne miałyby być bardziej widoczne. Wszystko po to, aby ograniczyć liczbę osób rozpoczynających palenie.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Resort finansów przedstawił propozycję w ramach uzgodnień projektu Ministerstwa Zdrowia.Dokument opublikowano w poniedziałek przez Rządowe Centrum Legislacji dokumentów.

Proponuje się rozważenie wprowadzenia ustawowego wymogu stosowania prostych, ujednoliconych opakowań na papierosy (plainpackaging) - napisał w stanowisku Ministerstwa Finansów wiceszef resortu Jarosław Neneman.

Tzw. plainpackaging charakteryzuje się brakiem kolorów czy symboli kojarzonych z marką. Nazwę firmy umieszcza się na dole w niewielkim rozmiarze czcionki. Przeważającą część opakowania ma zajmować ostrzeżenie o negatywnym wpływie palenia na zdrowie.

Plainpackaging staje się standardem europejskim

Takie rozwiązanie wdraża coraz więcej krajów na świcie. W Unii Europejskiej są to np. Belgia, Francja czy Węgry.

Ponieważ zakazy reklamy i wprowadzanie obrazkowych ostrzeżeń zdrowotnych łączono w przeszłości z niższym odsetkiem rozpoczynających palenie, wprowadzenie jednolitych opakowań, które usuwają elementy promocyjne z opakowań i sprawiają, że ostrzeżenie zdrowotne jest jeszcze bardziej zauważalne, prawdopodobnie jeszcze bardziej zmniejszy liczbę rozpoczynających palenie w Polsce - zaznaczył wiceminister finansów.

Zmiana opakowania to za mało

Wydaje mi się magicznym myślenie, iż rodzaj opakowania papierosów ma znaczenie dla faktu sięgnięcia po nie przez młodą osobę. Być może zostały przeprowadzone w tym temacie jakieś badania, ale nie są mi znane - mówi psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień Agata Pakuza.

Zdaniem Pakuzy u nieletnich palenie często związane jest z używaniem innych substancji. Szukanie wrażeń w używkach, przekraczanie kolejnych granic to zachowania autodestrukcyjne. Nie biorą się znikąd. To wynik cierpienia z powodu różnych zaburzeń psychicznych. Jak więc lepiej zapobiec wzrostowi liczby palaczy?

Z mojej perspektywy, jako osoby pracującej z osobami uzależnionymi, myślałabym bardziej o dalszej pracy nad zwiększeniem dostępności specjalistycznej pomocy psychoterapeutycznej i psychiatrycznej dla młodych ludzi i ich bliskich. Warto dodać, iż przykład idzie z góry. Dzieci obserwują w jaki sposób relaksujemy się po dniu pracy, radzimy sobie ze stresem- tłumaczy Agata Pakuza.

Przemysł tytoniowy a plany ministerstwa

Projektowana nowelizacja ustawy dotyczy uregulowania kwestii płynów do papierosów elektronicznych niezawierających nikotyny. Niektóre propozycje zgłoszone w stanowisku Ministra Finansów wykraczają poza obszar przedmiotowego projektu. - twierdzi dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Tytoniowego, Magdalena Szewczyk-Pochrzęst.

Projekt Ministerstwa Zdrowia to nowelizacja ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. W dokumencie znajdziemy planowane wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Zawiera ona plany zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich. Ustawy mają być podobne w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych oraz powiązanych wyrobów dla wszystkich państw Unii Europejskiej.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że chciałaby aby od 1 stycznia 2025 r. obowiązywał zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów, także tych bez nikotyny, osobom poniżej 18 roku życia.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - powiat wrzesiński:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Chodzi o pieniądze dla rządu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl