Nowelizacja Kodeksu pracy od 1 stycznia 2023 roku
Na podstawie unijnych regulacji na początku 2023 roku nastąpią zmiany w Kodeksie pracy. Od przyszłego roku pracownik zatrudniony na umowie o pracę, będzie miał prawo do równoległego zatrudnienia, wykluczając umowę o zakazie konkurencji. Zmiany gwarantują dodatkowe przerwy w pracy, możliwość szkoleń na koszt pracodawcy niezbędnych do wykonywania zawodu. Dodatkowo pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć umowy kobietom w ciąży, osobom występującym o urlop macierzyński, ojcowski, rodzicielski do dnia jego zakończenia. Aktualizacja będzie dotyczyć też możliwości pracy zdalnej.
Kodeks pracy. Jakiego zdania są Polacy?
Firma ClickMeeting przeprowadziła badania wśród 1000 osób, pytając o to, jak oceniane są nadchodzące zmiany w Kodeksie Pracy. Ankietowani w większości (52%) odpowiedzieli, że nie słyszeli o planowanych zmianach. Wśród osób, które wiedzą o zmianach, dominuje odpowiedź "nie mam zdania" (48%). 29% respondentów uważa, że planowane zmiany wyjdą pracownikom na dobre.
Pracodawcy są mniej zadowoleni z planowanej nowelizacji. 26% z nich jest negatywnie nastawiona, 13 % uważa to za korzystne, a aż prawie połowa (48%) nie ma zdania w tej kwestii. Z badania wynika, że co trzeci Polak chciał zmian w Kodeksie Pracy już wcześniej.
Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Polsce? Pochody 1-majow...
Nowelizacja Kodeksu Pracy
- Rynek pracy w ciągu ostatnich kilku lat zmienił się nie do poznania – komentuje Sandra Kolańczyk, HR Business Partner ClickMeeting. - Praca zdalna i hybrydowa to dziś modele absolutnie powszechne i normalne. Dlatego najwyższy czas, aby prawo dostosowało się do nowej rzeczywistości, w której się znajdujemy. Blisko 33 procent Polaków uważa, że praca zdalna to dobre rozwiązanie. Dane te pokazują, że chcemy pracować zdalnie i właśnie dlatego te zmiany są tak ważne.
Praca zdalna. Zmiany w Kodeksie Pracy
Nowelizacja Kodeksu ma ułatwić na przejście na pracę zdalną. Pracodawca i pracownik podpisujący umowę, o pracę mogą w niej zawrzeć punkt umożliwiający przejście na pracę zdalną po ówczesnym złożeniu wniosku przez jedną ze stron. Według badań przeprowadzonych przez ClickMeeting aż 65% Polaków pozytywnie ocenia takie rozwiązanie. Natomiast 23% ankietowanych uważa, że jest to złe podejście.
