Obchody święta Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie rozpoczęły się mszą świętą w archikatedrze lubelskiej. Później uczestnicy udali się na pl. Litewski, gdzie złożyli kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza i Pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Główne uroczystości odbyły się na pl. Zamkowym. Był tradycyjny przegląd pododdziałów, podniesienie flagi państwowej, apel pamięci i przemówienia okolicznościowe.
Polskich żołnierzy, którzy oddali życie w wielu miejscach świata wspomniał gen. bryg. Zenon Brzuszko, dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady z siedzibą w Lublinie.
- Zapewniam, że my żołnierze Wojska Polskiego, jesteśmy świadomi ciążącej na nas odpowiedzialności za zewnętrzne bezpieczeństwo naszego państwa i pozostajemy w gotowości do najwyższych poświęceń, jeżeli przyjdzie taka potrzeba – podkreślił dowódca LITPOLUKRBRIG.
Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. W 1920 r. polscy żołnierze zatrzymali marsz Armii Czerwonej na Europę.
- Celem bolszewików było obalenie istniejącego porządku rzeczy opartego na chrześcijańskich wartościach i zaprowadzenie nowego, bez odniesienia do Boga - powiedział Sylwester Tułajew, poseł PiS.
Dodał, że Polacy mają prawo być dumni z dokonań swoich przodków.
- Z dumą i radością gromadzimy się, żeby wspólnie obchodzić Święto WP, święto niezwykle szanowane przez Polaków, od wieków wdzięcznych za ochronę i obronę naszego bezpieczeństwa - powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Po oficjalnych uroczystościach lublinianie udali się na błonia pod Zamkiem, gdzie można było m.in. zobaczyć a nawet kupić sprzęt wojskowy, porozmawiać z żołnierzami i wymienić się monetami okolicznościowymi NBP.
- Przyszliśmy, żeby uczcić bohaterów, którym należy się nasza pamięć. Chciałem też pokazać synowi jak wygląda polska armia i przy okazji nauczyć go historii – powiedział Jarosław Landman z Lublina.
W uroczystościach i późniejszym pikniku wziął też udział Piotr ze swoją rodziną. Lublinianin od października jest szeregowcem Wojsk Obrony Terytorialnej.
– Od młodości utożsamiałem się z tradycjami wojskowymi. Takie święta są potrzebne do utrzymania pamięci o dokonaniach naszych przodków.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: