Obcokrajowcy chcą pracować w Polsce legalnie. "COVID-19 ma jedną nieoczywistą pozytywną konsekwencję"

Maciej Badowski
Okazuje się zatem, że COVID-19 ma jedną nieoczywistą pozytywną konsekwencję, a mianowicie promuje legalne zatrudnienie wśród cudzoziemców- mówi ekspert.
Okazuje się zatem, że COVID-19 ma jedną nieoczywistą pozytywną konsekwencję, a mianowicie promuje legalne zatrudnienie wśród cudzoziemców- mówi ekspert. Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Pomimo zamknięcia granic i obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS w 2020 r. wzrosła. Wszystko przez obawy o zdrowie i chęć posiadania dostępu do opieki medycznej.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że na koniec 2020 r. w ubezpieczeniach emerytalnym i rentowym było zarejestrowanych ponad 725 tys. cudzoziemców. Rok wcześniej było ich 651 tys., 11 proc. mniej. Większość z tych osób to pracownicy z Ukrainy, którzy pomimo tego, że zamknięto część gałęzi gospodarki oraz wprowadzono restrykcje, nadal są zainteresowani pracą w Polsce i potrzebni polskim pracodawcom. Takie branże jak m.in. przemysł spożywczy, budowlany, produkcja, logistyka wciąż zgłaszają zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu.

- Zarobki to najważniejszy argument dla cudzoziemców, w tym głównie pracowników z Ukrainy, do przyjazdu do Polski do pracy. W aktualnych warunkach to się nie zmieniło, ale do głosu doszły inne kwestie, w tym bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Jak wyjaśnia ekspert, pracownicy z Ukrainy sprawdzają czy w firmie, w której będą pracować przestrzegane są zasady bezpieczeństwa związane ze stanem epidemicznym oraz co istotne, czy pracodawca oferuje legalne zatrudnienie.

- Do tej pory jeżeli w szarej strefie można było zarobić więcej, pracownicy z Ukrainy się na to decydowali. Teraz, w związku z tym, że chcą mieć dostęp do opieki medycznej, którą gwarantuje opłacanie składek ZUS, mobilizują się do tego, aby mieć legalne zatrudnienie. Okazuje się zatem, że COVID-19 ma jedną nieoczywistą pozytywną konsekwencję, a mianowicie promuje legalne zatrudnienie wśród cudzoziemców- mówi Krzysztof Inglot.

Jednak ujemne saldo migracyjne utrzymuje się w Polsce praktycznie od początku trwania epidemii koronawirusa, warto jednak podkreślić, że istnieje spore grono tych, którzy w ogóle z naszego kraju nie wyjechali. Personnel Service wraz z Pracodawcami RP zabiegali o uwzględnienie w tarczy antykryzysowej zapisu o przedłużeniu prawa pobytu dla cudzoziemców, którym kończy się wiza, na cały czas obowiązywania stanu epidemicznego i 30 dni po jego zakończeniu. Jak wynika z obliczeń ekspertów, dzięki temu w Polsce udało się zatrzymać nawet do 500 tys. pracowników z Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Podpisał się pod postulatami stowarzyszenia "Tak dla CPK"

Podpisał się pod postulatami stowarzyszenia "Tak dla CPK"

Rosjanie przeprowadzili ponad 150 egzekucji pojmanych żołnierzy

Rosjanie przeprowadzili ponad 150 egzekucji pojmanych żołnierzy

Wróć na i.pl Portal i.pl