Do wiosny w 53 państwach europejskich i środkowoazjatyckich może nastąpić 700 tys. zgonów z powodu Covid-19, a w skali świata bilans śmierci wskutek pandemii może wzrosnąć o 2,2 mln – ostrzega WHO Europe.
We wtorek w Polsce Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły 19 936 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 398 osób z COVID-19.
Państwo jest przygotowane na czwartą falę?
W badaniu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytano Polaków, czy państwo jest dobrze przygotowane na jesienną falę pandemii. Ankietowani okazali się bardzo podzieleni w tej kwestii.
Odpowiedź "zdecydowanie tak" wskazało 3,4 proc. z nich, "raczej tak" wybrało 39,4 proc. Z kolei "raczej nie" odpowiedziało 19,3 proc., a "zdecydowanie nie" 30,8 proc. ankietowanych.
Obostrzenia dla wszystkich?
Za wprowadzeniem obostrzenia dla wszystkich, bez względu na to, czy są zaszczepieni czy nie, opowiada się 15,4 proc. badanych. 39,7 proc. uważa, że obostrzenia powinny zostać wprowadzone, ale tylko dla niezaszczepionych.
17 proc. ankietowanych uważa, że szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe.
24,5 proc. opowiedziało się za wprowadzeniem częściowej odpłatności dla osób, które nie zaszczepiły się przeciw COVID-19, a trafiły z powodu tej choroby do szpitala.
24,4 proc. respondentów uważa, że pracodawca powinien mieć możliwość zweryfikowania, czy jego pracownik jest zaszczepiony.
Kiedy koniec pandemii?
W sondażu padło także pytanie o to, kody skończy się pandemia koronawirusa. Polacy raczej nie są optymistami w tej kwestii.
29,6 proc. odpowiedziało, że potrwa ona więcej niż rok, natomiast 23,4 proc. oceniła, że nie skończy się nigdy.
Ankietę przeprowadzono metodą CATI w dniach 18-19 listopada 2021 roku na grupie 1000 osób.
