Obowiązek zakrywania twarzy. Do Polski przyleciały maseczki ochronne

Michał Szczygielski
Biuro prasowe Lotnisko Chopina
16 kwietnia br. będziemy mieli obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej. Rozporządzenie to ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Tymczasem już dziś maseczki ochronne są towarem deficytowym – nie ma ich w hurtowniach, aptekach, brakuje ich w szpitalach. A jeśli są – ich ceny są o kilkaset procent wyższe niż przed epidemią. Rozporządzenie dot. obowiązku zakrywania twarzy spowoduje, że popyt na nie wzrośnie jeszcze bardziej.

By każdy z nas mógł zaopatrzyć się w maseczkę, kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki zniósł zakaz sprzedaży masek na portalach aukcyjnych, a we wtorek na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował największy na świecie samolot transportowy m.in. z 9 tonami masek na pokładzie. Z pomocą swoim klientom spieszy także jedna z największych sieci handlowych w kraju, która wprowadza do oferty maseczki ochronne.
Już od 15 kwietnia br. ok. 8 milionów jednorazowych maseczek ochronnych będzie można kupić w ponad 6000 sklepów Żabka, a od 16 kwietnia br. trafią one do wszystkich placówek sieci w całej Polsce. Maseczki będą w opakowaniach po 10 sztuk w cenie 16,17 zł za pakiet. To najniższa cena na rynku, która wynika z całkowitej rezygnacji przez Żabkę i jej franczyzobiorców z zysku.
-W naszym przekonaniu każdy powinien mieć możliwość nabycia maseczki ochronnej w jak najniższej cenie. Z tego powodu podjęliśmy decyzję o dystrybucji maseczek bez zysku, w cenie która odzwierciedla koszty zakupu i transportu. Dołączyli do nas franczyzobiorcy, akceptując rezygnację z marży również po ich stronie. Wiemy, że nie zaspokoimy całego popytu, ale przygotowujemy już kolejne dostawy, by każdy mógł chronić siebie i swoich najbliższych – mówi Tomasz Suchański, prezes zarządu firmy Żabka Polska.
Maseczki dostępne w sklepach sieci przeznaczone są dla osób dorosłych i są zgodne z normą EN149. Stanowią wyrób niemedyczny przeznaczony do ochrony osobistej, jako wsparcie bezpieczeństwa. Cena za sztukę wynosi poniżej 1,62 zł przy zakupie opakowania zawierającego 10 sztuk. Odpowiada ona kosztowi zakupu maseczek oraz ich dostawy do Polski. Tym samym maseczki sprzedawane są bez marży. Aby zapobiec potencjalnym spekulacjom wywołanym najniższą ceną na rynku, sieć zwróciła się do franczyzobiorców o szczególną uwagę przy sprzedaży maseczek i wprowadziła zasadę limitu jednej paczki z maseczkami dla każdego klienta.
Maseczki przyleciały do Polski specjalnie zorganizowanym przez sieć Żabka samolotem Boeing 747-400 JumboJet i trafiły w ostatni piątek w nocy na Lotnisko Chopina w Warszawie (przylot samolotu:

https://www.youtube.com/watch?v=geY7-Yylc0M

). Po dokonaniu wszystkich formalności są obecnie kierowane do sklepów w całej Polsce.
Szeroką pomoc dla szpitali, w którą od początku pandemii angażuje się Żabka, sieć uzupełni nieodpłatnym przekazaniem 500 tysięcy maseczek medycznych do placówek służby zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia. Resort wskaże ośrodki, do których należy je dystrybuować. Wcześniej sieć na swój koszt wyposażyła w maseczki oraz przyłbice ochronne swoich franczyzobiorców oraz obsługę sklepów.
Rozporządzenie Rady Ministrów dot. obowiązku zasłaniania twarzy w przestrzeni publicznej wchodzi w życie 16 kwietnia br. W dokumencie nie wskazano, w jakich konkretnie miejscach będziemy musieli zakładać maseczkę. Zapisano w nim, że "od 16 kwietnia do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu".
- Rozporządzenie będzie znowelizowane, żeby jasno i precyzyjnie wskazać, kiedy maseczkę mamy zakładać – mówił we wtorek na konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, dodając, że nowelizacja ma pojawić się w środę.
Podkreślał, że mowa jest o zasłanianiu twarzy w miejscach publicznych. "Czyli na przykład, gdy wychodzimy na dwór, chociażby na spacer, do sklepu, do urzędu, na pocztę, apteki. Wszędzie w tych miejscach powinniśmy zasłaniać twarz" - powiedział. Jak podkreślał, chodzi o to, by w przypadku, gdy ktoś jest zakażony, a nie ma objawów, nosząc maseczkę nie zarażał innych.
We wtorek na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował ogromny samolot transportowy An-225 Mrija. Największa taka maszyna na świecie przywiozła do Polski niemal 100 ton sprzętu medycznego z Chin zakupionego przez spółki KGHM i Lotos. Jak informowało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zamówiony w Chinach sprzęt zajmuje 1050 m3 – to m.in. 76 ton kombinezonów, 11 ton osłon na twarz i 9 ton masek, czyli łącznie 96 ton towaru.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl