
11. "Złote życie", reż. Áron Mátyássy, Zsombor Dyga
Węgierska produkcja pod szyldem HBO w trzech sezonach. Rodzina Attili Miklósiego (Szabolcs Thuróczy) prowadzi życie jak z reklamy. On sam jest zamożnym przedsiębiorcą, jego żona Janka (Eszter Ónodi) zajmuje się działalnością charytatywną.
Ich córka Mira (Eszter Ónodi) to najlepsza uczennica w klasie, a zbuntowany syn Mark (Laura Döbrösi) jest utalentowanym raperem. Rodzina skrywa jednak pewien sekret: wszystko w ich życiu jest kłamstwem, a oni sami egzystują w budapesztańskim półświatku.
Nie jest to węgierska "Rodzina Soprano", ale świetna produkcja, która ambitnie łączy dramat rodzinny z opowieścią o kryminalnych przekrętach. Jedyny minus za beznadziejne zakończenie serii.
HBO chciało zaoszczędzić – no i skończyło się, jak się skończyło. Mimo wszystko produkcja godna polecenia i szacunku.

10. Most nad Sundem, twórca Hans Rosenfeldt
Obowiązkowy duńsko-szwedzki serial nie tylko dla miłośników skandynawskich kryminałów. Rasowa produkcja nordic noir, pokazująca, że europejskie kino może być lepsze od wysokobudżetowych produkcji amerykańskich. Uznanie za równy poziom wszystkich czterech sezonów.
Świetny sam pomysł – sprawą zabójstwa zajmują się bowiem szwedzka policjantka oraz duński inspektor, ponieważ pierwsze ciało znalezione zostało na moście łączącym oba państwa.
Główną bohaterką jest Saga Norén, policjantka z Malmoe, cierpiąca na rodzaj autyzmu. Świetna rola Sofii Helin i Kima Bodnia (jako Martin Rohde – detektyw wydziału kryminalnego policji w Kopenhadze). Udane wątki obyczajowe, ale na pierwszym planie i tak jest intryga kryminalna.
Po prostu klasyk ze Skandynawii.

9. Forbydelsen (The Killing), twórca Soren Sveistrup
Kolejny klasyk ze Skandynawii, który odniósł sukces na całym świecie. Dwie pierwsze serie pokazywano w 120 krajach. Sukces, bo i serial to rasowy kryminał bez zbędnych ozdobników. Akcja pierwszej serii trwa 20 dni - od poniedziałku, 3 listopada do soboty, 22 listopada.
Detektyw Sarah Lund odbywa ostatnie dni służby w kopenhaskiej policji. Wkrótce ma się bowiem przenieść do Sztokholmu, by wraz ze swym szwedzkim narzeczonym zacząć pracę dla tamtejszego wymiaru sprawiedliwości. Jej plany zmieniają się, gdy znika 19-letnia licealistka...
Początek jak z klasycznego skandynawskiego kryminału, ale serial jest mozaikowy, gdzie wątki kryminalne łączą się też z obyczajowy i politycznymi.

8. Fargo, pomysł Noah Hawley
Serial nawiązuje do filmu o tym samym tytule z 1996, którego scenariusz napisali bracia Joel i Ethan Coen. Premierowy odcinek został wyemitowany 15 kwietnia 2014 roku i od razu było wiadomo, że będzie to perełka. Znakomite kino, gdzie łączy się kryminał, obyczajówka i absurd.
Szczególnie dobre są dwa pierwsze sezony, później też nie jest źle, ale widać pewne zmęczenie. Może koncept serii zaczyna się wypalać? Bądź co bądź warto obejrzeć, bo serial jest i dobrze napisany, i dobrze zagrany. W obsadzie wiele gwiazd – m.in. Ewan MacGregor czy Billy Bob Thornton.
Inteligentne kino, które pokazuje, że serial potrafi być sztuką.