Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego. Od soboty w pracy obwiązują nowe zasady

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Od soboty 1 lipca nie obowiązuje już stan zagrożenia epidemiologicznego.
Od soboty 1 lipca nie obowiązuje już stan zagrożenia epidemiologicznego. Mikołaj Wójtowicz / Polska Press
Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego nastąpiło 1 lipca. Oznacza to konsekwencje dla prowadzących swoje własne firmy. Które z obowiązków wrócą do pracodawców? Będą to m.in. badania i szkolenia BHP. Sprawdzamy, o czym jeszcze muszą pamiętać przedsiębiorcy.

Kiedy zakończył się w Polsce i zniesiono stan zagrożenia epidemicznego?

Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z 14.06.2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego zostało opublikowane 16 czerwca w Dzienniku Ustaw. To właśnie ten dokument ustalił datę 1 lipca jako moment odwołania stanu zagrożenia epidemicznego w związku z wirusem SARS-CoV-2.

Stan zagrożenia epidemicznego odwołany. Takie obowiązki ponownie będzie mieć przedsiębiorca

Najpowszechniejszym powracającym obowiązkiem na pewno są kwestie badań i szkoleń BHP. Z moich obserwacji wynika, że pracodawcy nie deklarują problemów z dostosowaniem się do powracających obowiązków związanych z badaniami czy szkoleniami BHP, ale na pewno z zadowoleniem przyjmują zmianę w zakresie doręczeń i powrót do „starych” zasad – powiedziała Monika Jurkiewicz, radca prawny, specjalista prawa pracy, ochrony danych osobowych oraz odpowiedzialności za produkt, członek European Employment Lawyers Association.

Przestaną obowiązywać zmiany wynikające z tzw. ustawy covidowej, dotyczące

  • badań profilaktycznych,
  • badań wstępnych,
  • badań kontrolnych,
  • przeprowadzania szkoleń bhp
  • zawieszania działalności socjalnej
  • odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Zaległe badania będą musiały zostać uzupełnione w ciągu 180 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, czyli do 28.12.2023 r.

Odnośnie szkoleń okresowych z zakresu BHP, pracodawcy będą mieli 60 dni na ich przeprowadzenie.

Monika Jurkiewicz w rozmowie z PAP mówiła także o powrocie do wyższej kwoty odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

- Pracodawcy będą musieli też wrócić do wyższej kwoty odpisu na ZFŚS, ustalonego w układach zbiorowych pracy lub regulaminach wynagradzania, o ile była obniżana w okresie stanu zagrożenia epidemicznego – powiedziała.

Ponadto nie będą już miały zastosowania regulacje związane ze zmniejszeniem odpraw oraz odszkodowań, czy też z wypowiedzeniem przez pracodawcę umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia.

Nie będzie już możliwości rozwiązywania obowiązującej po ustaniu stosunku pracy umowy o zakazie konkurencji z okresem wypowiedzenia wynoszącym 7 dni.

Uchylona zostaje możliwość jednostronnego udzielenia przez pracodawcę zaległego urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 30 dni, 1 lipca 2023 r. przestanie bowiem obowiązywać art. 15 gc specustawy covidowej, który dawał pracodawcy jednostronną możliwość wysłania pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy w wymiarze do 30 dni.

Przywrócona zostaje tzw. fikcja doręczenia przesyłek dwukrotnie awizowanych, wracamy do procedury rozwiązania umowy o pracę za pośrednictwem operatora pocztowego. Rozwiązanie umowy o pracę dostarczone pocztą, a nie odebrane, zostanie uznane za skutecznie zakończone po upływie 14 dni od dnia zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego.

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl