Sobotnia gala „Wiedeń dla Kiepury”, wieńcząca krynicki festiwal, została zarejestrowana przez Telewizję Polską i zobaczymy ją w Dwójce 26 sierpnia o godz. 20. Na uzdrowiskowy deptak ściągnęły tłumy, aby obejrzeć, jak wiedeńczycy bawią się operetką i śpiewają największe przeboje tego gatunku.
– Publiczność zgotowała wykonawcom owację na stojąco, za co artyści odwdzięczyli się bisami, prezentując największe hity dawnego Wiednia, m.in. walc „Nad pięknym modrym Dunajem” oraz „Marsz Radetzky’ego” – opowiada Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, rzeczniczka prasowa festiwalu.
Artyści tym koncertem złożyli muzyczny hołd Janowi Kiepurze, który właśnie w Wiedniu rozpoczął swoją wielką międzynarodową karierę.
Ostatni dzień imprezy przyniósł także koncert chóralnego Zespołu Solistów „Tiebie pojem” z Krasnojarska. Artyści w cerkwi Objawienia Pańskiego przedstawili pieśni religijne Anatolija Kiselewa, a także rosyjskie pieśni ludowe w nowoczesnych aranżacjach Aleksieja Larina i Siergieja Jekimowa oraz utwory różnych kompozytorów rosyjskich. Sporym zaskoczeniem dla słuchaczy była prezentacja po polsku znanej wszystkim „Karolinki”.
– Zakończenie miały też w sobotę dwa festiwalowe cykle. Podczas ostatniego odcinka „Krynickich spotkań z artystą”, prowadzonego przez Elżbietę Gładysz i Martę Lizak, publiczność mogła poznać lepiej Macieja Miecznikowskiego, znanego z rockowego zespołu Leszcze. Ostatni odcinek widowiska plenerowego „Uśmiechnij się z Kiepurą”, rozegrał się jak zwykle na deptaku, ale już przy ustawionej widowni na wieczorny koncert – wspomina Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.
Tegoroczna 52. edycja festiwalu , podobnie jak poprzednie zorganizowana została przez gminę Krynica-Zdrój i krynickie Centrum Kultury. Partnerem głównym wydarzenia był samorząd Małopolski, a honorowy patronat nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Za kształt artystyczny odpowiadała rada programowa w składzie: Elżbieta Gładysz, prof. Ryszard Karczykowski, prof. Stanisław Krawczyński, Przemysław Firek i Łukasz Lech, zaś za produkcję Agencja Super Play Sylwia i Piotr Kałuzińscy. Szefem festiwalu był Wojciech Król, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.
Od 11 do 18 sierpnia muzyka operetkowa opanowała całe uzdrowisko, od rana do północy. Koncerty odbywały się w Pijalni Głównej, muszli koncertowej, na estradzie plenerowej na deptaku, na Górze Parkowej, w Starym Domu Zdrojowym, w świątyniach krynickich, przy pomniku Kiepury oraz przy odsłonięciu pomnika-ławeczki Bogusława Kaczyńskiego.
W niedzielę większość artystów opuściła miasto. Ale jak zapowiedział przed sobotnim koncertem ze sceny Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju, przyszłoroczny 53. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, rozpocznie się już 10 sierpnia 2019 roku.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
<