Orła WRON-a nie pokona! Stan wojenny w Polsce

Redakcja
Czołgi T-55 w Zbąszyniu podczas stanu wojennego
Czołgi T-55 w Zbąszyniu podczas stanu wojennego J. Żołnierkiewicz/Domena publiczna
13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny. Tego dnia władzę w kraju przejęło wojsko, formalnie zaś rządziła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego pod przewodnictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Stan wojenny trwał 586 dni, do 22 lipca 1983. Wprowadzenie stanu wojennego - formalnie dekretem Rady Państwa, faktycznie decyzją kierownictwa PZPR - było następstwem przekonania ówczesnej władzy, że działalność niezależnej „Solidarności” jest nie do pogodzenia z systemem politycznym PRL.

Stan wojenny pociągnął za sobą co najmniej 91 ofiar śmiertelnych. Najtragiczniej zakończyła się akcja pacyfikacyjna 16 grudnia 1981 r. w strajkującej Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach, gdzie w wyniku użycia broni przez zomowców zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu raniono.

Po wprowadzeniu stanu wojennego na Dolnym Śląsku naczelną władzą stał się Wojewódzki Komitet Obrony. Przewodniczącym wrocławskiego WKO był wojewoda Janusz Owczarek, jego zastępcami - pełnomocnik Komitetu Obrony Kraju gen. bryg. Kazimierz Stec i komendant wojewódzki MO płk Zdzisław Biernaczyk.

Do wprowadzania stanu wojennego jako pierwsze przystąpiły służby podległe MSW. 12 grudnia ok. godz. 16 szefowie KW MO zostali telefonicznie powiadomieni o wprowadzeniu od północy stanu wojennego (hasło „Synchronizacja”). Już w nocy z 12 na 13 grudnia przystąpiono do przeprowadzenia akcji specjalnych: „Azalia” (blokada łączności), „Klon” (przeprowadzenie rozmów ostrzegawczych) i „Jodła” (internowanie). W ramach tej ostatniej operacji zajęto również siedzibę NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk przy ul. Mazowieckiej we Wrocławiu.

13 grudnia o godz. 3 nad ranem postawiono w stan gotowości bojowej jednostki Śląskiego Okręgu Wojskowego. O godz. 6 wydzielone związki taktyczne ruszyły w rejon dużych aglomeracji miejskich (sygnał „Elaborat”).

Wprowadzenie stanu wojennego wywołało falę protestów. Na murach pojawiły się napisy: „Precz z komuną”, „Czerwoni i tak was wykończymy”, w zakładach pracy wywieszono czarne flagi, zrywano oficjalne obwieszczenia i niszczono ulotki propagandowe. 27 grudnia próbowano nawet podpalić siedzibę KMG PZPR w Polkowicach.

Jednym z głównych ośrodków oporu w kraju po wprowadzeniu stanu wojennego był Wrocław. Już 13 grudnia ukonstytuował się we Wrocławiu Regionalny Komitet Strajkowy NSZZ „S” Dolny Śląsk. Na jego czele stanął Władysław Frasyniuk.

34 wrocławskie zakłady pracy rozpoczęły strajki, brutalnie spacyfikowane przez wojsko używające czołgów, armatek wodnych, pałek, petard i gazów łzawiących. Zatrzymano około 1200 osób, z których 153 internowano.

18 grudnia, po zakończeniu uroczystości pogrzebowych inż. Tadeusza Kosteckiego (zmarłego w czasie pacyfikacji Politechniki Wrocławskiej), doszło do pierwszej próby wywołania demonstracji ulicznej we Wrocławiu. Parotysięczny tłum manifestujących studentów został rozproszony przez ZOMO.

Opracowane m.in. na podstawie publikacji Łukasza Kamińskiego i Pawła Piotrowskiego - autorów dolnośląskiej części książki „Stan wojenny w Polsce 1981-1983”.

KALENDARIUM STANU WOJENNEGO

13 grudnia 1981 r.:

- wprowadzenie stanu wojennego uchwałą Rady Państwa pomimo to, że uchwała nie była jeszcze opublikowana
powołanie do życia (niezgodnie z Konstytucją PRL) Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), władzę w PRL przejęło wojsko
internowano większość członków Komisji Krajowej „Solidarności”, władze utworzyły sieć obozów dla internowanych, wydano 10 132 decyzji o internowaniu w stosunku do 9736 osób

- zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach

- przerwano łączność telefoniczną

- wprowadzono godzinę milicyjną

- prymas Józef Glemp w kazaniu potępił stan wojenny i zaapelował o spokój, władze komunistyczne bez jego zgody wielokrotnie powtarzały tę wypowiedź w radiu

14 grudnia 1981 r.:

- „Solidarność” w odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego zaczęła organizować strajki. Jako pierwszy akcję protestacyjną rozpoczął Zakład Zespołów Elektronicznych „UNITRA-UNITECH” w Białogardzie. Wojsko otoczyło Stocznię Gdańską

15 grudnia 1981 :

- pacyfikacja kopalni „Manifest Lipcowy”, po której ZOMO demonstracją siły w sąsiedniej KWK 1 Maja zmusiło do zakończenia strajku górników z KWK 1 Maja

16 grudnia 1981 r. :
- pacyfikacja kopalni Wujek przez ZOMO i wojsko, 9 zastrzelonych i 21 rannych górników oraz 41 rannych milicjantów i żołnierzy, w tym 11 ciężko[100][101]; pacyfikacja Gdańskiej Stoczni Remontowej. Wielogodzinna masowa demonstracja i walki uliczne w Gdańsku

17 grudnia 1981:

- ZOMO rozbiło manifestacje w Gdańsku i w Krakowie. W Gdańsku zginęła jedna osoba, dwie zostały ranne (seria z broni maszynowej skierowana bezpośrednio w demonstrantów)

23 grudnia 1981 r.:

- pacyfikacja Huty Katowice

- USA wprowadziło sankcje gospodarcze przeciw PRL

4 stycznia 1982 r.:

- wznowienie zajęć w szkołach

6 stycznia 1982 r.:

- władze rozwiązały Niezależne Zrzeszenie Studentów

10 stycznia 1982 r.:

- przywrócenie łączności telefonicznej w miastach

13 stycznia 1982 r.:

- powstał Ogólnopolski Komitet Oporu – pierwsza ogólnopolska struktura związku pod przewodnictwem Eugeniusza Szumiejk

3 lutego 1982 r.:

- Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższe wyroki w stanie wojennym – Ewa Kubasiewicz z Wyższej Szkoły Morskiej została skazana na 10 lat więzienia

5 lutego 1982 r.:

- rozpoczęły się – najpierw w Świdniku, potem w całej Polsce – manifestacje spacerowe (masowe wychodzenie na spacery w czasie trwania Dziennika Telewizyjnego o 19:30)

8 lutego 1982 r.:

- wznowienie zajęć na wyższych uczelniach

1 marca 1982 r.:

- zniesienie ograniczeń w podróżach po całej Polsce

12 kwietnia 1982 r.:

- w Warszawie rozpoczęło nadawanie Radio „Solidarność”, kierowane przez Zbigniewa Romaszewskiego

22 kwietnia 1982 r.:

- powstała Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność”

3 maja 1982 r.:

- demonstracje antyrządowe w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i pięciu innych miastach Polski. Liczba demonstrantów w Warszawie przekroczyła 20 000 osób; w wyniku interwencji milicji obrażeń ciała doznało 71 osób

czerwiec 1982 r.:

- we Wrocławiu powstaje najbardziej radykalna komórka Solidarności – Solidarność Walcząca

31 sierpnia 1982 r.:

- demonstracje w całym kraju w rocznicę porozumień sierpniowych, największa z nich odbyła się we Wrocławiu. Trzech demonstrantów zabitych przez milicję w Lubinie

31 grudnia 1982 r.:

- zawieszenie stanu wojennego

14 maja 1983 r.:

- milicjanci zamordowali w komisariacie MO w Warszawie Grzegorza Przemyka

16-23 czerwca 1983 r.:

- druga pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II

22 lipca 1983 r.:

- zniesienie stanu wojennego, rozwiązanie WRON

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Stan wojenny po decyzji Jaruzelskiego pochłonął co najmniej 91 osób. Brak decyzji w sprawie szczepień daje przeciętnie 2000 ofiar tygodniowo. I było zamieniać tamtych na tych?
A
AB
Okrągły stół. Kto jest kim?”,

1. Jacek AMBROZIAK, Żyd,

2. Stefan AMSTERDAMSKI, Żyd, były członek PZPR,

3. Artur BALAZS, Żyd,

4. Ryszard BENDER, Żyd, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

5. Stefan BRATKOWSKI, Żyd

6. Ryszard BUGAJ, Żyd, ZMS, uczestnik wydarzeń marcowych, KOR, KO.

7. Zbigniew BUJAK, Żyd, w stanie wojennym aresztowany w piwnicy Żyda Mieczysława Rakowskiego ostatniego I-go sekretarza KC PZPR, KO.

8. Andrzej CELIŃSKI, Żyd,

9. Jerzy CIEMNIEWSKI, Żyd,

10. Marek EDELMAN, Żyd,

11. Lech FALANDYSZ, Żyd, doradca Wałęsy, twórca tzw. „falandyzacji prawa”.

12. Dariusz FIKUS, Żyd, były agent SB, KOR,

13. Władysław FINDEISEN, Żyd, agent SB, były przewodniczący Rady Prymasowskiej przy Glempie,

14. Władysław FRASYNIUK, Żyd,

15. Bronisław GEREMEK, recte Borys Lewartow, syn rabina z Nalewek, Żyd, uratowany przez Polaków, członek i były sekretarz PZPR na Uniwersytecie Warszawskim, b. poseł UW, b. minister spraw zagranicznych, przewodniczący zespołu reform politycznych przy Lechu Wałęsie, KO, autor słynnej wypowiedzi, iż „nienawidzi Polaków”.

16. Mieczysław GIL, Polak, organizator strajku w Nowej Hucie, KO, były poseł.

17. Andrzej GLAPIŃSKI, Żyd, głoszący się katolikiem, były minister u Olszewskiego, były poseł PC.

18. Aleksander HALL, Żyd,

19. Maciej IŁOWIECKI, Żyd,

20. Gabriel JANOWSKI,Żyd, uczestnik marca 1968, KO, były poseł i minister w rządzie Suchockiej,

21. Jarosław KACZYŃSKI, Żyd, KOR, KO, prezes PC, głoszący się prawicowcem.

22. Lech KACZYŃSKI, Żyd, brat poprzedzającego, KOR, KO, były prezes NIK-u, minister sprawiedliwości u Buzka, prezes „Prawo i Sprawiedliwość”, głosi się prawicowcem.

23. Krzysztof KOZŁOWSKI, Żyd,

24. Stefan KOZŁOWSKI, Żyd,

25. Marcin KRÓL, Żyd, KO, UW,

26. Władysław KUNICKI-GOLDFINGER, Żyd,

27. Zofia KURATOWSKA, Żydówka,

28. Jacek KUROŃ, Żyd, zwany towarzysz TERMOS, były członek PZPR,

29. Bogdan LIS, Polak, były członek PZPR, KO.

30. Jan LITYŃSKI, Żyd, KOR, KO, uczestnik wydarzeń marcowych, były poseł UW.

31. Helena ŁUCZYWO, Żydówka, cała rodzina w KPP lub w PZPR, uczestniczka wydarzeń marcowych.

32. Tadeusz MAZOWIECKI, Żyd,

33. Jacek MERKEL, Polak (?), KO.

34. Adam MICHNIK, Żyd, dawne nazwisko Aron Szechter,

35. Andrzej MILCZANOWSKI, Żyd, KOR, KO, UW, były minister spraw wewnętrznych

36. Jan OLSZEWSKI, Żyd, niegdyś Jan Oxner, pracownik ministerstwa sprawiedliwości w czasach stalinowskich,

37. Janusz ONYSZKIEWICZ, Żyd, KO, UW, były poseł i minister obrony.

38. Edmund OSMAŃCZYK, Polak, dziennikarz i członek oraz działacz przedwojennego Związku Polaków w Niemczech, KO, zmarł.

39. Janusz PAŁUBICKI, Żyd, KO, UW, minister ds służb specjalnych u Buzka,

40. Walerian PAŃKO, Polak, szef NIK-u, prowadził śledztwo w sprawie FOZZ, zginął w niewyjaśnionym wypadku samochodowym.

41. Aleksander PASZYŃSKI, Żyd, absolwent komunistycznej Akademii Nauk Politycznych, były członek PZPR, dziennikarz „Polityki”, KO, UW.

42. Leszek PIOTROWSKI, Polak, były minister sprawiedliwości u Buzka.

43. Anna RADZIWIŁŁ, Żydówka, były wiceminister oświaty w rządzie Mazowieckiego,
A
AB
Przedstawiamy listę czołowych osobistości „Okrągłego Stołu” opartą na podstawie książki: „Okrągły stół. Kto jest kim?”, wydanej z inicjatywy Komitetu Organizacyjnego d/s Okrągłego Stołu przy Lechu Wałęsie oraz na ogólnie dostępnych lub innych, później wyszłych na jaw, informacjach.

44. Ryszard REIFF, Polak, były szef PAX-u, KO.

45. Jan Maria ROKITA, Żyd, KO, UW, AWS, SKL, obecnie Platforma Obywatelska.

46. Zbigniew ROMASZEWSKI, Żyd, KOR, KO, UW, obecnie senator.

47. Henryk SAMSONOWICZ, były członek ZMP i PZPR, minister nauki w rządzie Mazowieckiego.

48. Grażyna STANISZEWSKA, Żydówka, były poseł UW.

49. Andrzej STELMACHOWSKI, KIK, były minister nauki, obecnie prezes Wspólnoty Polskiej. Ostatnio poparł szefa IPN Kieresa podpisując pochwalający go list.

50. Stanisław STOMMA, Żyd, wieloletni członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”, wieloletni poseł na sejm PRL-bis, gdzie w ciągu 3 kadencji zgłaszał wnioski o udzielenie peerelowskiemu wymiarowi sprawiedliwości wotum zaufania.

51. Adam STRZEMBOSZ, Żyd, długoletni sędzia PRL, profesor prawa KUL, autor poprawki do kodeksu karnego znoszącej karę konfiskaty mienia wielkich przestępców gospodarczych, były prezes Sądu Najwyższego.

52. Klemens SZANIAWSKI, Żyd, były pracownik KC PZPR, były agent SB, KO, przewodniczący Komitetu Porozumiewawczego Stowarzyszeń Twórczych i Naukowych, zmarł.

53. Jan Józef SZCZEPAŃSKI, Polak, były prezes ZLP, KO, zdeklarowany sojusznik UW.

54. Józef ŚLlSZ, Polak, rolnik, współtwórca Solidarności RI, KO, zmarł.

55. Jacek TAYLOR, Polak, prawnik, były doradca i obrońca Wałęsy, obecnie adwokat, bezkrytyczny wielbiciel Żydów.

56. Witold TRZECIAKOWSKI, Żyd, KO, członek Prymasowskiej Rady Społecznej.

57. Jerzy TUROWICZ, Żyd, wieloletni redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, KO, UW, jeden z głównych sprawców usunięcia Klasztoru Karmelitanek z Oświęcimia, zażarty przeciwnik kardynała Wyszyńskiego, przeciw któremu spiskował na II Soborze Watykańskim. Zmarł.

58. Lech WAŁĘSA, Polak (?), choć są tacy co mówią że... Twórca polityki lewej nogi. Będąc prezydentem ukradł w UOP-ie akta „Bolka”.

59 Andrzej WIELOWIEJSKI, Polak, zażarty filosemita, doradca Wałęsy, UW, KO, redaktor „Więzi”.

60. Jacek WOŹNIAKOWSKI, Polak, profesor KUL, redaktor naczelny „Znaku”, od 1945 roku współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”, KO, działacz KIK-ów, zażarty filosemita.

61. Henryk WUJEC, Żyd, uczestnik wydarzeń marcowych, KIK, sekretarz KO, UW.

62. Jerzy ZDRADA, Żyd, b. poseł UW, wiceminister edukacji w rządzie Buzka.

63. Tadeusz ZIELIŃSKI, Żyd, KO, były rzecznik praw obywatelskich. Zmarł.

64. Andrzej ZOLL, Żyd, były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego, UW, obecnie rzecznik praw obywatelskich.

Analiza listy osobistości prawej strony okrągłego stołu daje obraz bardzo przygnębiający. Było tam ok. 51 Żydów i ok. 13 Polaków, co oznacza że Żydzi kontrolowali sytuację i zadecydowali o treści układu. Poszło im to tym łatwiej, że kolaborowali z nimi tacy Polacy jak Wałęsa, Woźniakowski i Wielowiejski, całkowicie podporządkowani ich interesom. Żydzi kontrolowali też Kluby Inteligencji Katolickiej, oraz Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie.

O takim składzie okrągłego stołu zadecydował sekretarz episkopatu Polski arcybiskup Bronisław Dąbrowski, Żyd. Dlatego właśnie nie było tam przedstawicieli prawdziwej opozycji prawicowej akowskiego podziemia niepodległościowego zesłańców ze Wschodu i emigracji z Zachodu.

Żydzi wygrali Okrągły Stół i zaczęli rządzić Polską na spółkę z postkomuną. Zaczęła się w żydowski sposób rozumiana Transformacja, której rezultatem jest wysprzedaż prawie całego majątku narodowego w obce ręce, ataki na Polskę i Polaków i wielka próba pozbawienia nas niepodległości.
m
m0sad
13 grudnia 2019, 15:59, bandycka melina:

Nie ma takich słów by podziękować orłom w koronach że wyzwoliły naród spod bestialskiego komunistycznego współposiadania kraju przez naród gdzie wszystko było wspólne a nic prywatne oprócz kalesonów. Nieszczęśliwy suweren nie mógł się w żaden sposób wykazać swojej kreatywności w strategicznych dla każdego państwa dziedzinach jak przemysł, handel, energetyka, bankowość, farmaceutyka, w monopolu spirytusowym, tytoniowym, zbożowym, węglowym czy biurowo hotelowo rozrywkowo telewizyjno uzdrowiskowo apartamentowym. Całą kasę zgarniało państwo na odbudowę kraju, cele społeczne, spłatę wojennych wyzwolicieli.Przez swoje bezmyślne zachowanie władzy dążącej do eliminacji wyzysku i pieniądza, by każdy miał wedle potrzeb , cały wolny zachód zamknął się za żelazną kurtyną którą otwierał od czasu do czasu by udzielić nauczki socjalistycznej czerwonej hołocie chcącej zburzyć istniejącą od zarania hierarchię oznajmiając nowe embarga i udzielając wyjątkowych pożyczek na odbudowę z wojennych zniszczeń przy oprocentowaniu których dzisiejsi frankowicze w porównaniu są najszczęśliwszymi ludźmi na ziemi choć pożyczki pochodzą z tego samego żródła.... Wszystkie nieszczęścia, patologie, degeneracje mieliśmy przez komunistycznych radzieckich pachołków. Tylko dzięki solidarnym bohaterom, obrońcom narodu przed czerwonym wynaturzeniem , Polska dziś to kwtnący prywatnym biznesem wyjątkowych patriotów, prawdziwych katolików, obrotnych kreatywnych nieskazitelnie czystych moralnie i materialnie najbardziej poważanych obywateli , nowej soli ziemi oraz nazich przyjaciół w których lepsze ręce solidarni oddali kawał narodowego majątku,dzięki czemu cały naród zamiast harować na spłaty radzieckich barbarzyńców szczęśliwy bez stresu za niebotycznie wysokie pensje pracuje w biurach , robi karierę na kasach, w magazynach oraz segreguje śmieci pod zbiorową odpowiedzialnością podpatrzoną u nazich idolach... Nie znajdując w żadnym języku słów godnych podziękowania solidarnym jak prawdziwy POLAK PA RÓWA WYPINAM SWOJE TYLNE 4 LITERY SOLIDARNYM *********

11 grudnia, 23:18, Gość:

większość i tak nie zrozumie co napisałeś

12 grudnia, 14:58, Gość:

Trudno zrozumieć żydowskiego kundla któremu zawsze mało [wulgaryzm].li głupoty w które uwierzy tylko moldziesz ale spoko powróci rok 1968

Antysemito rasisto brunatny faszysto czy wiesz,że Watykanie jest ''Światowa dyrekcja'' która ma agendy po świecie i czczą takiego jednego Żyda.

G
Gość
12 grudnia, 1:17, Gość:

Rzuciłem pracę w shoprite i teraz zarabiam 65-85 $/h. W jaki sposób? Pracuję online! Moja praca nie do końca mnie uszczęśliwiała, więc postanowiłem zaryzykować coś nowego… po 4 latach tak trudno było rzucić moją codzienną pracę, ale teraz nie mogłem być szczęśliwszy.

Oto, co robię… W­­­w­­­w.W­­­o­­­r­­­k­­­J­­­o­­­i­­­n­­­1.c­­­o­­­m

To już wiadro w [wulgaryzm] wsadzasz [wulgaryzm] wypierd.alaj

G
Gość
13 grudnia 2019, 15:59, bandycka melina:

Nie ma takich słów by podziękować orłom w koronach że wyzwoliły naród spod bestialskiego komunistycznego współposiadania kraju przez naród gdzie wszystko było wspólne a nic prywatne oprócz kalesonów. Nieszczęśliwy suweren nie mógł się w żaden sposób wykazać swojej kreatywności w strategicznych dla każdego państwa dziedzinach jak przemysł, handel, energetyka, bankowość, farmaceutyka, w monopolu spirytusowym, tytoniowym, zbożowym, węglowym czy biurowo hotelowo rozrywkowo telewizyjno uzdrowiskowo apartamentowym. Całą kasę zgarniało państwo na odbudowę kraju, cele społeczne, spłatę wojennych wyzwolicieli.Przez swoje bezmyślne zachowanie władzy dążącej do eliminacji wyzysku i pieniądza, by każdy miał wedle potrzeb , cały wolny zachód zamknął się za żelazną kurtyną którą otwierał od czasu do czasu by udzielić nauczki socjalistycznej czerwonej hołocie chcącej zburzyć istniejącą od zarania hierarchię oznajmiając nowe embarga i udzielając wyjątkowych pożyczek na odbudowę z wojennych zniszczeń przy oprocentowaniu których dzisiejsi frankowicze w porównaniu są najszczęśliwszymi ludźmi na ziemi choć pożyczki pochodzą z tego samego żródła.... Wszystkie nieszczęścia, patologie, degeneracje mieliśmy przez komunistycznych radzieckich pachołków. Tylko dzięki solidarnym bohaterom, obrońcom narodu przed czerwonym wynaturzeniem , Polska dziś to kwtnący prywatnym biznesem wyjątkowych patriotów, prawdziwych katolików, obrotnych kreatywnych nieskazitelnie czystych moralnie i materialnie najbardziej poważanych obywateli , nowej soli ziemi oraz nazich przyjaciół w których lepsze ręce solidarni oddali kawał narodowego majątku,dzięki czemu cały naród zamiast harować na spłaty radzieckich barbarzyńców szczęśliwy bez stresu za niebotycznie wysokie pensje pracuje w biurach , robi karierę na kasach, w magazynach oraz segreguje śmieci pod zbiorową odpowiedzialnością podpatrzoną u nazich idolach... Nie znajdując w żadnym języku słów godnych podziękowania solidarnym jak prawdziwy POLAK PA RÓWA WYPINAM SWOJE TYLNE 4 LITERY SOLIDARNYM *********

11 grudnia, 23:18, Gość:

większość i tak nie zrozumie co napisałeś

Trudno zrozumieć żydowskiego kundla któremu zawsze mało [wulgaryzm].li głupoty w które uwierzy tylko moldziesz ale spoko powróci rok 1968

A
Adam Adam
12 grudnia, 10:08, Edi:

Dla przypomnienia 21 postulatów z 17 sierpnia 1980 roku.

1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych, wynikająca z ratyfikowanej przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej wolności związkowych.

2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.

3. Przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji PRL wolność słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

4. a) przywrócić do poprzednich praw: – ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976, – studentów wydalonych z uczelni za przekonania,

b) zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jana Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego),

c) znieść represje za przekonania.

5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.

6. Podjąć realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:

a) podawanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,

b) umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.

7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy z funduszu CRZZ.

8. Podnieść wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.

9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.

10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko i wyłącznie nadwyżki.

11. Wprowadzić na mięso i przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).

12. Znieść ceny komercyjne i sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.

13. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej, oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnej sprzedaży itp.

14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55 lub [zaliczyć] przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.

15. Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.

16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.

17. Zapewnić odpowiednią liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.

18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.

19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkanie.

20. Podnieść diety z 40 zł do 100 zł i dodatek za rozłąkę.

21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy.

Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie 4-brygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.

Hahaha najlepszy 21 punkt. Komedia. Teraz nie można zamknąć sklepów w niedzielę. Komuna 2. Murem za polskim mundurem.

G
Gość
Towarzysze jaruzel i gomułka są wzorcami dla karła z Rzoliborza.
G
Gość
Jaruzelski przy zdemencjonowanym karle z kaczym dziobem to cienki bolek...
G
Gość
12 grudnia, 09:55, Jbpis:

A na cześć jaruzela i jego kompani w TVP u Kurskiego koncert: "Murem za polskim mundurem"! Co za takt i wyczucie!

Może nie tyle na cześć co na wzór ówczesnej propagandy :))

Tej kur-vizji aprzedają się choćby takie kanalie jak foliarka antyszczepionkowa pewna romska fałszerka hymnu RP

RZYGAĆ SIĘ CHCE !

G
Gość
PRON cie żywi, PRON cie broni, trzymaj PRON cie mocno w dłoni.
E
Edi
Dla przypomnienia 21 postulatów z 17 sierpnia 1980 roku.

1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych, wynikająca z ratyfikowanej przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej wolności związkowych.

2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.

3. Przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji PRL wolność słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

4. a) przywrócić do poprzednich praw: – ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976, – studentów wydalonych z uczelni za przekonania,

b) zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jana Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego),

c) znieść represje za przekonania.

5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.

6. Podjąć realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:

a) podawanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,

b) umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.

7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy z funduszu CRZZ.

8. Podnieść wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.

9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.

10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko i wyłącznie nadwyżki.

11. Wprowadzić na mięso i przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).

12. Znieść ceny komercyjne i sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.

13. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej, oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnej sprzedaży itp.

14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55 lub [zaliczyć] przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.

15. Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.

16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.

17. Zapewnić odpowiednią liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.

18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.

19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkanie.

20. Podnieść diety z 40 zł do 100 zł i dodatek za rozłąkę.

21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy.

Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie 4-brygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.
J
Jbpis
A na cześć jaruzela i jego kompani w TVP u Kurskiego koncert: "Murem za polskim mundurem"! Co za takt i wyczucie!
E
Ehh
13 grudnia 2019, 15:59, bandycka melina:

Nie ma takich słów by podziękować orłom w koronach że wyzwoliły naród spod bestialskiego komunistycznego współposiadania kraju przez naród gdzie wszystko było wspólne a nic prywatne oprócz kalesonów. Nieszczęśliwy suweren nie mógł się w żaden sposób wykazać swojej kreatywności w strategicznych dla każdego państwa dziedzinach jak przemysł, handel, energetyka, bankowość, farmaceutyka, w monopolu spirytusowym, tytoniowym, zbożowym, węglowym czy biurowo hotelowo rozrywkowo telewizyjno uzdrowiskowo apartamentowym. Całą kasę zgarniało państwo na odbudowę kraju, cele społeczne, spłatę wojennych wyzwolicieli.Przez swoje bezmyślne zachowanie władzy dążącej do eliminacji wyzysku i pieniądza, by każdy miał wedle potrzeb , cały wolny zachód zamknął się za żelazną kurtyną którą otwierał od czasu do czasu by udzielić nauczki socjalistycznej czerwonej hołocie chcącej zburzyć istniejącą od zarania hierarchię oznajmiając nowe embarga i udzielając wyjątkowych pożyczek na odbudowę z wojennych zniszczeń przy oprocentowaniu których dzisiejsi frankowicze w porównaniu są najszczęśliwszymi ludźmi na ziemi choć pożyczki pochodzą z tego samego żródła.... Wszystkie nieszczęścia, patologie, degeneracje mieliśmy przez komunistycznych radzieckich pachołków. Tylko dzięki solidarnym bohaterom, obrońcom narodu przed czerwonym wynaturzeniem , Polska dziś to kwtnący prywatnym biznesem wyjątkowych patriotów, prawdziwych katolików, obrotnych kreatywnych nieskazitelnie czystych moralnie i materialnie najbardziej poważanych obywateli , nowej soli ziemi oraz nazich przyjaciół w których lepsze ręce solidarni oddali kawał narodowego majątku,dzięki czemu cały naród zamiast harować na spłaty radzieckich barbarzyńców szczęśliwy bez stresu za niebotycznie wysokie pensje pracuje w biurach , robi karierę na kasach, w magazynach oraz segreguje śmieci pod zbiorową odpowiedzialnością podpatrzoną u nazich idolach... Nie znajdując w żadnym języku słów godnych podziękowania solidarnym jak prawdziwy POLAK PA RÓWA WYPINAM SWOJE TYLNE 4 LITERY SOLIDARNYM *********

12 grudnia, 3:11, Ehh:

Ryzykownym jest dziś wypiac 4 litery przy tak powszechnym wynaturzeniu.Najlepiej to ujął S Krajewski w swojej piosence,,...Orlem bialym rządzą KRUKi ,bo nie mogla WRONa "...

A to ze Kruk krukowi oka nie wykole .Spokojnie odejdzie biorąc swoją dole ,to juz LICHWIARSKI model byznesowy w pełni.

E
Ehh
13 grudnia 2019, 15:59, bandycka melina:

Nie ma takich słów by podziękować orłom w koronach że wyzwoliły naród spod bestialskiego komunistycznego współposiadania kraju przez naród gdzie wszystko było wspólne a nic prywatne oprócz kalesonów. Nieszczęśliwy suweren nie mógł się w żaden sposób wykazać swojej kreatywności w strategicznych dla każdego państwa dziedzinach jak przemysł, handel, energetyka, bankowość, farmaceutyka, w monopolu spirytusowym, tytoniowym, zbożowym, węglowym czy biurowo hotelowo rozrywkowo telewizyjno uzdrowiskowo apartamentowym. Całą kasę zgarniało państwo na odbudowę kraju, cele społeczne, spłatę wojennych wyzwolicieli.Przez swoje bezmyślne zachowanie władzy dążącej do eliminacji wyzysku i pieniądza, by każdy miał wedle potrzeb , cały wolny zachód zamknął się za żelazną kurtyną którą otwierał od czasu do czasu by udzielić nauczki socjalistycznej czerwonej hołocie chcącej zburzyć istniejącą od zarania hierarchię oznajmiając nowe embarga i udzielając wyjątkowych pożyczek na odbudowę z wojennych zniszczeń przy oprocentowaniu których dzisiejsi frankowicze w porównaniu są najszczęśliwszymi ludźmi na ziemi choć pożyczki pochodzą z tego samego żródła.... Wszystkie nieszczęścia, patologie, degeneracje mieliśmy przez komunistycznych radzieckich pachołków. Tylko dzięki solidarnym bohaterom, obrońcom narodu przed czerwonym wynaturzeniem , Polska dziś to kwtnący prywatnym biznesem wyjątkowych patriotów, prawdziwych katolików, obrotnych kreatywnych nieskazitelnie czystych moralnie i materialnie najbardziej poważanych obywateli , nowej soli ziemi oraz nazich przyjaciół w których lepsze ręce solidarni oddali kawał narodowego majątku,dzięki czemu cały naród zamiast harować na spłaty radzieckich barbarzyńców szczęśliwy bez stresu za niebotycznie wysokie pensje pracuje w biurach , robi karierę na kasach, w magazynach oraz segreguje śmieci pod zbiorową odpowiedzialnością podpatrzoną u nazich idolach... Nie znajdując w żadnym języku słów godnych podziękowania solidarnym jak prawdziwy POLAK PA RÓWA WYPINAM SWOJE TYLNE 4 LITERY SOLIDARNYM *********

Ryzykownym jest dziś wypiac 4 litery przy tak powszechnym wynaturzeniu.Najlepiej to ujął S Krajewski w swojej piosence,,...Orlem bialym rządzą KRUKi ,bo nie mogla WRONa "...

Wróć na i.pl Portal i.pl