Oświadczenia majątkowe komorników są jawne. Gdzie można je znaleźć?

MIKO
Kolegia sądów apelacyjnych mają obowiązek weryfikacji oświadczeń komorników i w razie pojawienia się wątpliwości mogą żądać od nich dodatkowych wyjaśnień
Kolegia sądów apelacyjnych mają obowiązek weryfikacji oświadczeń komorników i w razie pojawienia się wątpliwości mogą żądać od nich dodatkowych wyjaśnień 123 RF
To pierwszy rok, w którym oświadczenia majątkowe składane przez komorników są jawne. A to z powodu nowej ustawy o komornikach sądowych. Do tej pory komornicy przekazywali prezesom sądów apelacyjnych dokumenty zaświadczające o ich majątku, ale nie były one upubliczniane. Nowe przepisy nałożyły na komorników obowiązek złożenia do 30 kwietnia 2019 r. oświadczeń majątkowych - zgodnych ze stanem na koniec 2018 roku. Od 30 czerwca powinny być one dostępne w internecie, w biuletynie informacji publicznej sądów.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" wśród oświadczeń zamieszczonych na stronie SA w Warszawie nie doszukamy się jednak dokumentu złożonego przez Jacka Bogiela, uchodzącego za jednego z najbogatszych komorników w kraju. Obecnie komornik jest zawieszony. Choć oświadczenia nie złożył, bo miał zamiar zrezygnować z wykonywania zawodu, złożenie oświadczenia majątkowego było obowiązkowe.

POLECAMY

Niektórzy komornicy oświadczenia wypełnili rzetelnie (informacje dotyczyły nie tylko posiadanych przez nich mieszkań, działek rolnych, lasów, udziałów w funduszach inwestycyjnych, samochodów, motocykli, ale także zegarków i dzieł sztuki) i czytelnie. Inni zrobili to odręcznie, nieczytelnie i nie do końca zgodnie ze stanem faktycznym.

Jeden z doświadczonych komorników z Jasła, pomimo sporej gotówki na koncie, nie wykazał żadnego mieszkania. Według oświadczenia jedyna nieruchomość, jaką posiada wspólnie z żoną, to... działka o powierzchni pudełka od zapałek (0,0731 mkw.) - czytamy w "DGP".

Czytaj też: Niski poziom wody w Warcie to kłopoty z wodą!

W wielu przypadkach zgodnie z oświadczeniem komornik nie ma mieszkania, ale ma kredyt, który powinien być zabezpieczony hipotecznie. Kolegia sądów apelacyjnych mają jednak obowiązek weryfikacji oświadczeń i w razie pojawienia się wątpliwości mogą żądać dodatkowych wyjaśnień.

POLECAMY

"Przeglądając oświadczenia z poszczególnych apelacji można uznać, iż nie brakuje komorników, którzy pomimo dysponowania całkiem sporą gotówką są posiadaczami jedynie dość wiekowego motocykla albo 10-letniego opla. Ewentualnie mając 120 tys. zł na koncie i kancelarię przynoszącą ponad 200 tys. zł rocznego dochodu gnieżdżą się w 38-metrowej kawalerce (jak jeden z komorników z warszawskiego Żoliborza). Niektórzy komornicy wykazują posiadanie takich sum, które w ich miejscowości wystarczą na zakup dużego mieszkania bez konieczności brania kredytu. Dlatego wiele wskazuje na to, że spora część majątku została przepisana na małżonków (po ustanowieniu rozdzielności majątkowej) lub na dzieci" - pisze "DGP".

Zobacz też:

Lista 100 najbogatszych Polaków 2019: Tak wygląda TOP 20 rankingu WPROST. Zobacz na kolejnych slajdach, ile wynoszą ich majątki.

Ranking najbogatszych Polaków 2019 Wprost: Tak wygląda TOP 2...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

I
Ischias
I co, niby, ma dać ta jawność oświadczeń majątkowych? Że się jeden kmiotek z drugim zbranzluje przy monitorze albo ścisku doopska się doczeka jeden z drugim? Kto co ma i czy zdobył to uczciwie, powinny oceniać powołane do tego służby, organy lub sądy, a takie upublicznianie majątków, to tylko szczucie jednych ludzi na drugich.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl