Uroczystości Niedzieli Palmowej rozpoczęły się procesją i mszą św. na Wawelu, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W kazaniu wzywał m.in. do gotowości, by łączyć się w cierpieniu z Chrystusem. W innych krakowskich kościołach również zgromadzili się wierni, by upamiętnić triumfalny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Prawdziwy przejazd na oślicy zainscenizowano m.in. w kościele pw. św. Katarzyny przy ul. Augustiańskiej. W procesji brały udział głównie rodziny z dziećmi.
Fot. Marzena Rogozik
Również na Rynku Głównym królowały palmy. Zespoły regionalne i folklorystyczne prezentowały na scenie świąteczne programy artystyczne, przeszły w barwnym pochodzie spod Barbakanu wokół Targów pod kościółek św. Wojciecha, gdzie poświęcono palmy. Jak co roku odbyła się też rywalizacja krakowian w konkursie na tradycyjną palmę wielkanocną.
Świąteczny klimat da się wyczuć pod Wawelem już od soboty. Tradycyjne stroiki, wiklinowe koszyki, kolorowe palmy, świeczki i pisanki zapełniły stragany podczas oficjalnie otwartych w weekend przez prezydenta Jacka Majchrowskiego Targów Wielkanocnych na Rynku Głównym. Tłumy krakowian i turystów buszowało w weekend między straganami, na których swoje wyroby oferuje blisko 60 kupców nie tylko z Małopolski, ale i z Litwy, Ukrainy czy Wielkiej Brytanii. Można się u nich zaopatrzyć we wszystko, co pozwoli w pełni przeżywać święta Wielkanocne. Tegoroczne targi potrwają do 17 kwietnia.
W niedzielę w Krakowie oprócz uroczystości Niedzieli Palmowej trwały również „Targi Miłosierdzia” w ramach XXXII Światowego Dnia Młodzieży. Natomiast od poniedziałku do środy w Centrum Młodzieży im. Jordana w godz. 16-18 dzieci mogą same przygotować pisanki i kartki świąteczne.