Pandemia nie spowalnia rozwoju programu Erasmus+
Aktualne obostrzenia nie stanęły na przeszkodzie, aby zorganizować wyjątkowe wydarzenie, jakim był Ogólnopolski Dzień Informacyjni Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Uczestnicy siedzieli przed komputerami, ale i tak mogli wirtualnie wędrować między Regionalnymi Punktami Informacyjnymi czy zaglądać do „pokoi” z ekspertami. W ten sposób poznali najnowszą ofertę Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.
- Erasmus+ w pandemii nie stracił impetu. Technologia pozwoliła nam błyskawicznie przystosować się do nowej rzeczywistości i dalej realizować misję, tyle że częściej w formule online. To był wymagający test, ale zaliczyliśmy go w dobrym stylu – mówił na otwarcie Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego 2021 dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.
Organizacja wydarzeń w dobie pandemii
Prowadząca wydarzenie, dziennikarka i prezenterka Aleksandra Szutenberg (w przeszłości również studentka biorąca udział w programie Erasmus), zaprosiła uczestników do korzystania ze specjalnie przygotowanej platformy streamingowej. Została ona podzielona na kanał główny oraz kanały z prezentacjami kierowanymi do poszczególnych województw.
– Przygotowały je Regionalne Punkty Informacyjne, które z ramienia Narodowej Agencji są ambasadorami europejskich programów w regionach – mówiła prowadząca.
To właśnie na platformie uczestnicy mogli poznać szczegóły dotyczące oferty unijnych programów edukacyjnych, takich jak Erasmus+ czy EKS.
Przyszłość programu Erasmus+
Będzie w czym wybierać, bo nowa perspektywa programu Erasmus+ na lata 2021-2027 ma jeszcze większy budżet niż dotychczas. To ponad 28 mld euro.
– Nowe środki są większe niż przewidywaliśmy. Europejska i polska edukacja zyskują nowy impuls do dalszego rozwoju – ocenił dr Poszytek.
Wtórował mu minister edukacji i nauki dr hab. Przemysław Czarnek, który również wygłosił przemówienie dla uczestników:
– Te pieniądze to najlepsza inwestycja w nowe umiejętności, które będą przekładały się na aktywność i sukcesy zawodowe młodych ludzi – komentował.
– Nie wątpię w to, że doskonale wykorzystacie te nowe, ekscytujące możliwości – mówiła do zebranych na platformie ODI Sophia Eriksson Waterschoot, dyrektor ds. młodzieży, edukacji i programu Erasmus+ w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury.
O trendach w zdalnej edukacji opowiedział w formie wykładu dziennikarz Marek Zając. Zgodnie z duchem czasu - wykładu pełnego multimediów.
– Tylko dzięki mądrej edukacji, która łączy realną wspólnotę z wirtualnymi narzędziami możemy zbudować lepszą przyszłość – mówił Zając i stwierdził, że czas pandemii nie musi być czasem straconym. – Wykorzystajmy go na zdobywanie nowych umiejętności, kompetencji w obszarze nowych technologii – dodał.
Gala Selfie+ - Nagrody dla uczestników konkursu
Nowymi kompetencjami, ale i doświadczeniami, mogą pochwalić się laureaci konkursu Selfie+, czyli platformy internetowej dla beneficjentów europejskich programów, na której mogą prezentować swoje działania i promować dobre praktyki za pomocą zdjęć z projektów.
Właśnie kreatywne fotografie zgłoszone do konkursu w dwóch kategoriach:
- „Twój projekt w jednym ujęciu”,
- „Europejskie wartości w moim projekcie”
zostały pokazane na gali Selfie+ w czasie ODI. Nagrodzono w sumie 19 spośród 217 nadesłanych prac.
– Laureaci dostaną cyfrowe lustrzanki oraz kamery go-pro – mówiła prowadząca galę Dominika Matuszak.
ODI zakończył się spotkaniami online i rozmowami uczestników z ekspertami Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, którzy odpowiedzieli na szereg pytań dotyczących Erasmusa+ i innych europejskich programów.
Aby dowiedzieć się więcej o europejskich programach edukacyjnych - zapraszamy do odwiedzenia stron: