Pocysterskie opactwo w Krzeszowie, niewielkiej miejscowości w pobliżu Kamiennej Góry (woj. dolnośląskie) nazywane jest Europejską Perłą Baroku.
W ołtarzu głównym Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się płótno czeskiego Rubensa, czyli Piotra Jana Brandla, które przedstawia moment wniebowzięcia Maryi. W ołtarzu znajduje się też XIII-wieczna ikona Matki Bożej Łaskawej. To najstarszy obraz maryjny w Polsce. Niesamowite wrażenie robi też tamtejszy prospekt organowy. Imponujące malowidła ścienne to dzieło Georga Wilhelma Neunhertza. Był on wnukiem Michaela Willmanna, wybitnego malarza, nazywanego śląskim Rembrandtem. Jego freski można oglądać w kościele św. Józefa. Ten imponujący zabytek to największe tak doskonale zachowane opactwo w Europie.
W świątyni tej w czasie II wojny światowej zdeponowano skrzynie, a w nich m.in. partytury Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jana Sebastiana Bacha i Ludwika van Beethovena, rękopisy Marcina Lutra czy manuskrypty Johana Wolfganga Goethego z Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie.
Mauzoleum Piastów Śląskich jest miejscem spoczynku fundatorów opactwa, a także księcia Bolka I Surowego, jego syna Bernarda Stałego i Bolka II Małego, ostatniego z dynastii. Leżą tu także Piastowie z gałęzi jaworskiej - Henryk I i Henryk II. Dom gościnny opata wybudowano z myślą o wybitnych świeckich gościach opactwa. Teraz mieści się w nim muzeum.
W Krzeszowie warto też przejść wielką drogą krzyżową, która powstała z inicjatywy opata Bernarda Rosy po jego pielgrzymce do Rzymu w 1661 roku. Na powstanie Kalwarii wpływ miał też śląski mistyk Angelus Silesius.
Niewiele osób wie, że w bazylice w Krzeszowie od setek lat znajdują się relikwie św. Walentego. To biskup męczennik, który zanim zasłynął jako patron zakochanych, opiekował się chorymi psychicznie i na padaczkę.
- Relikwią świętego jest prawdopodobnie palec. Tak twierdzili świadkowie, którzy jakiś czas temu byli obecni przy otwieraniu relikwiarza - mówią w opactwie.
Jak dojechać do opactwa w Krzeszowie?
Do Krzeszowa dojedziemy:
- z Wrocławia - A4 i DK5 przez: Kostomłoty, Strzegom, Dobromierz, Stare Bogaczowice i Kamienną Górę,
- z Legnicy - drogami krajowymi 3 i 5 przez: Legnickie Pole, Jawor, Bolków, Marciszów i Kamienna Górę,
- z Jeleniej Góry - drogą krajową nr 3 przez: Kaczorów, Marciszów i Kamienną Górę,
- z Wałbrzycha - dojechać można drogą wojewódzką 367 i trasą Świętej Anny.
Ważne informacje
Adres
Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie
Plac Jana Pawła II
58-400 Krzeszów (woj. dolnośląskie)
Punkt informacyjny
tel.: +48 75 742 32 79
e-mail: [email protected]
Godziny otwarcia
od 1 maja do 31 października: 9:00 – 18:00
od 1 listopada do 30 kwietnia: 9:00 – 16:00
Zwiedzanie opactwa w Krzeszowie
Trasa turystyczna obejmuje:
- kościół klasztorny pw. Wniebowzięcia NMP,
- śląską Kaplicę Sykstyńską,
- Mauzoleum Piastów Śląskich,
- kaplicę Marii Magdaleny wraz z terenem zabytkowego cmentarza,
- Studnię Książęcą oraz Aleję Książąt,
- podziemia klasztorne.
Całą tę trasę można zwiedzić korzystając z audioprzewodnika w 7 językach: polskim, angielskim, niemieckim, czeskim, rosyjskim, francuskim oraz włoskim.
Ceny biletów
Zobaczcie zdjęcia:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?