Rozwój infrastruktury dla najmłodszych
Ministerstwo Sportu i Turystyki właśnie przyznało dotację na obiekty sportowe dla piłkarskich szkółek, gdzie szkolą się najmłodsi adepci futbolu. Politycy na czele z ministrem Sławomirem Nitrasem są głęboko przekonani, że obecnie jest to priorytetowe działanie, które w przyszłości może zaowocować dla całej polskiej piłki. Jednocześnie w dalszym ciągu jest cisza w sprawie budowy i modernizacji stadionów dla Rakowa Częstochowa oraz Ruchu Chorzów czy ośrodka treningowego dla reprezentacji Polski.
- Boiska, hale i inne obiekty w całej Polsce pomagają upowszechniać sport, aby trening w profesjonalnych warunkach był dostępny dla każdego. Nie da się ukryć, że płyta główna na nowym stadionie Ruchu czy Rakowa nie byłaby dostępna dla dzieci w takim samym stopniu, jak boiska w piłkarskich akademiach
- napisano w oficjalnym komunikacie uzasadniającym decyzję.
Tym samym dzięki takiemu dofinansowaniu zyskać może m.in. Widzew Łódź. To właśnie na budowę ośrodka treningowe łódzkiego klubu zdecydowano się przeznaczyć ok. 10 mln złotych. Stadion treningowy wraz z zapleczem ma być ulokowany w Bukowcu. Dodatkowo również mają powstać boiska w Bielsku-Białej Sosnowcu, Chorzowie, Legnicy i Opolu.
- Budowa Ośrodka Treningowego Widzewa Łódź – stadion treningowy wraz z zapleczem w Bukowcu (10 000 000 zł)
- Przebudowa boiska piłkarskiego oraz modernizacja oświetlenia przy ul. Tadeusza Rychlińskiego w Bielsku-Białej (1 161 000)
- Budowa czterech boisk na terenie Stadionu Ludowego przy ul. Kresowej w Sosnowcu (2 000 000)
- Budowa zadaszenia pneumatycznego nad boiskiem piłkarskim przy ul. Wolności w Chorzowie (3 000 000)
- Budowa zadaszenia pneumatycznego boiska piłkarskiego Akademii Piłkarskiej Miedzi Legnica (785 400)
- Budowa boiska piłkarskiego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Opolu (1 835 200)
(Źródło: WP Sportowe Fakty)
Co z ośrodkiem treningowym dla PZPN?
Jednocześnie minister Nitras na początku roku zszokował kibiców odrzucając wniosek Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) ws. budowy nowego ośrodka treningowe w Otwocku dla reprezentacji Polski. Swoją decyzję argumentował tym, że "sport, który jest bardzo bogaty powinien sobie radzić sam". Wymienił dyscypliny, jak wioślarstwo, kajakarstwo, zapasy, boks, które jego zdaniem mają znacznie mniejsze możliwości pozyskiwania pieniędzy.
- Szanujemy decyzję Ministra Sportu i Turystyki unieważniającą współfinansowanie budowy Narodowego Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej. Liczymy na to, że wspólnie znajdziemy rozwiązanie, żeby zrealizować te ważną dla polskiej piłki inwestycję. Tym bardziej, że współfinansowanie tego projektu jest zapewnione z funduszy PZPN, UEFA i FIFA
- odpowiedź piłkarskiej centrali.
Na chwilę obecną nie ma żadnych przesłanek na temat budowy wspomnianego ośrodka, który stałby się bazą piłkarskiej reprezentacji Polski. Według pierwszych szacunków inwestycja, która w 2024 roku miała się rozpocząć była warta ok. 400 milionów złotych.
PKO EKSTRAKLASA w GOL24
Najciekawsze transfery w ostatnim dniu okienka transferowego...
