Płatność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Dlaczego mielibyśmy w tym roku płacić za użytkowanie wieczyste, którego nie ma

Maciej Badowski
Maciej Badowski
1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego wygasło z mocy ustawy, zaś wydawane przez urzędy zaświadczenie ma potwierdzać ten fakt.
1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego wygasło z mocy ustawy, zaś wydawane przez urzędy zaświadczenie ma potwierdzać ten fakt. Szymon Starnawski
Użytkownicy wieczyści gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami. Nie ma więc już opłaty za użytkowanie wieczyste, a termin na opłatę przekształceniową w pierwszym roku to 29 lutego 2020 r. - Tak dużych zmian w zakresie nieruchomości jeszcze w Polsce nie było- mówi Artur Soboń.

- Tak dużych zmian w zakresie nieruchomości jeszcze w Polsce nie było. Miliony Polaków stało się właścicielami nie tylko mieszkań, lokali mieszkalnych, ale i gruntu który jest z tymi mieszkaniami związany – mówił wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego wygasło z mocy ustawy, zaś wydawane przez urzędy zaświadczenie ma potwierdzać ten fakt. W konsekwencji, od 1 stycznia 2019 r. użytkownika wieczystego nie wiąże już umowa, będąca źródłem obowiązku ponoszenia opłaty za użytkowanie wieczyste. Jednak do chwili uzyskania zaświadczenia użytkownik wieczysty nie dysponuje wiedzą, czy przysługujące mu prawo uległo przekształceniu we własność.

Przeczytaj także:

Dlatego jeżeli przed końcem marca 2019 r. nie otrzymał urzędowego poświadczenia przez organ faktu uwłaszczenia, a równocześnie ma wątpliwości co do tego , czy grunt, który zamieszkuje uległ przekształceniu, uzasadnione jest skonsultowanie z właściwym urzędem wniesienia opłaty rocznej za rok 2019, z zachowaniem ustawowego terminu płatności.

- W sytuacji przekształcenia gruntu z użytkowani wieczystego na własność nie ma opłaty za użytkowanie wieczyste, ponieważ nie ma użytkowania wieczystego. Natomiast w komfortowej sytuacji są ci, którzy otrzymali zaświadczenia. Te osoby posiadają potwierdzenie tego, że ich użytkowanie wieczyste przekształciło się we własność- wyjaśnia Soboń. - Ci którzy takie zaświadczenia w reku nie mają, zachęcam do tego, aby w takiej sytuacji dopytać w swoim urzędzie gminy czy nasz grunt się przekształcił, czy nie, aby nie było żadnych wątpliwości. W najgorszym razie jeśli zapłacimy opłatę z tytułu użytkowania wieczystego,a nasz grunt się przekształcił, takie zaświadczeni uzyskamy w połowie roku czy drugiej połowie roku, to ta opłata którą wniesiemy z tytułu użytkowania wieczystego, będzie opłatą, którą miasto, gmina zaliczy na poczet opłaty przekształceniowej. Z naszego punktu widzenia jest to neutralne- dodaje.

Za przeprowadzkę w te miejsca dostaniesz fortunę! Gdzie zami...

Często z wątpliwościami urzędów mają do czynienia spółdzielnie mieszkaniowe. Spółdzielnie mieszkaniowe i inni przedsiębiorcy mogą złożyć oświadczenie o formie płatności w okresie 99 lat w odniesieniu do części opłaty przekształceniowej odnoszącej się do części nieruchomości wykorzystywanej do prowadzenia działalności (np. kilku lokali niewyodrębnionych).

Jak przypomniał wiceminister Soboń, wzór takiego oświadczenia jest zamieszczony na stronie MIiR. Jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa ma udział w gruncie związany zarówno z własnością lokali mieszkalnych, jak i lokali wykorzystywanych na działalność gospodarczą, wówczas w odniesieniu do lokali mieszkalnych będących przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu uwłaszczenie związanego z ich własnością udziału w gruncie, nie stanowi pomocy publicznej.

Zatem oświadczenie o dłuższym terminie płatności może zostać złożone tylko w odniesieniu do części nieruchomości (części opłaty przekształceniowej) odpowiadającej i związanej z należącymi do zasobów spółdzielni lokalami użytkowymi oraz innymi lokalami i budynkami, udostępnianymi podmiotom trzecim na warunkach rynkowych w ramach działalności komercyjnej. W tym zakresie spółdzielnia jest bowiem uczestnikiem obrotu gospodarczego. Nie ma przeszkód prawnych dla podziału opłaty przekształceniowej na cześć, która będzie wnoszona przez 20 lat i na część , która będzie wnoszona przez ten sam podmiot przez 99 lat. Można też te części opłaty wnieść jednorazowo i uzyskać bonifikatę.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płatność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Dlaczego mielibyśmy w tym roku płacić za użytkowanie wieczyste, którego nie ma - Strefa Biznesu

Komentarze 42

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZK590
W Krakowie Podgórzu płaciłem za użytkowanie wieczyste 45 złotych. W 2018 "wycenili" płatność. na 850 złotych
G
Gość
2019-04-13T07:18:31 02:00, ffff:

To dlaczego podnieśli na koniec roku po wyborach opłaty, których nie ma?

Bo to jest idiotyzm i prawo tworzone i interpretowane przez analfabetów matematycznych.

f
ffff
To dlaczego podnieśli na koniec roku po wyborach opłaty, których nie ma?
G
Gość
W powiecie bilgorajskim grunty zmieniaja wlasciciela bez wiedzy aktualnego poprawiane sa mapy usówane osnowy znikaja dokumenty zyskuja miejscowi bogacze ze znajomosciami i kasa rozgraniczenia i zmiany punktow granicznych działek bez wiedzy sasiadow to samo dotyczy budow uklad geodeta pracownik sraristwa zaprzyjaźniony sedzia na zasadzie bogatej wladzy wszysto wolno
D
Daria
Alicja dowiedz się w urzędzie czy podlega przekształceniu ja tak zrobiłam i wiem. Będziesz wiedziała co opłacić.
g
gość
To moze i zaoplatę grobów za uzytkowanie nie trzeba będzie uiszczać? Bo to śmieszne.
z
zbulwersowany mieszkaniec
To jest jawne bezprawne okradanie ludzi przez urzędników krakowskiego urzędu, a taki proceder stosowany jest w wielu miastach Polski, gdzie rządzą złodzieje bo czują się bezkarni. Najwyższy czas, żeby wreszcie ten nasz rząd zareagował na te bezkarne oszustwa. Wydawanie zaświadczeń o uwłaszczeniach mieszkańców jest bezwzględnym obowiązkiem Urzędów bez pobierania jakichkolwiek opłat i powinno być ścigane i surowo karane w przypadku żądania takich opłat od obywateli.!!!!!!!!!
s
salomon
Dziki pisDOWATY kraj
G
Gość
A GDZIE MAJA STAC TE BUDYNKI O KTORYCH BRAK INFORMACJI
w
wektor
Ci którzy zapłacą do końca marca za użytkowanie wieczyste są narażeni na skokowe podwyżki użytkowania wieczystego. Gminy w pogoni za pieniędzmi już podnoszą użytkowanie wieczyste nawet o 600%. Ja nie zapłacę za użytkowanie wieczyste nawet złamanego szeląga bo z dniem 1 stycznia 2019 roku zgodnie z ustawą 20 lipca 2018 użytkowanie wieczyste gruntu pod zabudowę mieszkaniową zostało zlikwidowane bo ja szanuję prawo obowiązujące w Polsce.
J
Julkia
Mieszkam w bloku gdzie grunt należy do Skarbu Państwa. Co w takim przypadku, muszę opłacać wieczyste użytkowanie za 2019 lub wykupować korzystając z bonifikaty %. Zapłaciłam już za 2019r Nie posiadam żadnego zaświadczenia.
U
Urzędnik
Ta ustawa dotyczy tylko nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkaniowymi, użytkowanie wieczyste pod budynkami przemysłowymi się nie przekształciło więc nadal trzeba płacić opłaty z tytułu u.w.
G
Grażka
Zgoda jesli nieruchomosc gruntowa będzie podlegala przewlaszczeniu to oplate przeksztalceniowa mozna uiscic do 29.02.2020.
Jesli natomiast z jakiegos powodu nieruchomość gruntowa nie bedzie podlegala przewlaszczeniu to zostaje wieczyste uzytkowanie i oplate nalezy uregulowac do 31.03.2019.
Pytanie jaka decyzje podejmie urzad gminy - czy nieruchomosc bedzie przewlaszczona czy nie?
Mijaja 3 miesiace a gmina nie wystawia zaswiadczen z decyzja. Ale odsetki karne szybko naliczy.
I
Izabela
Proszę o informację..co z dzierżawa wieczystą pod budynki przemysłowe...
Czy ta ustawa obowiązuje czy trzeba nadal płacić za użytkowanie wieczyste...
S
Szymon
Mam przepisana działkę z domem tylko w tym że 1/3domu stoi na działce mojej kochanej cioci ona płaci podatek da coś się z tym zrobić chciałem ta1/3 odkupić ale nie mogę się dogadac
Wróć na i.pl Portal i.pl