Pogoda długoterminowa na lato. Czerwiec z burzami, gradem i upałami
Po dość zmiennym marcu każdy odetchnął z ulgą. Termometry w kwietniu pokazują coraz wyższe temperatury, nie ma większych załamań pogody, momentami czujemy się tak, jak gdyby już było lato. W przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozie długoterminowej wyraźnie widać, że tegoroczne lato będzie wyjątkowo ciepłe.
Temperatura w całym kraju w czerwcu ma być powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Oznacza to ponad 30-stopniowe upały.


Upałom, które momentami mogą utrzymywać się nawet przez pięć dni z rzędu, towarzyszyć mają nagłe i niebezpieczne zjawiska pogodowe. Pojawiać mogą się burze, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, a nawet gradu. Niewykluczone jest również pojawienie się trąb powietrznych.
Pogoda na lipiec 2023. Wysokie temperatury i brak opadów
Jak wyliczyli meteorolodzy IMGW, w lipcu 2023 średnia temperatura w całym kraju ma przekraczać średnią wieloletnią. Będzie to kolejny miesiąc z wielodniowymi upałami. Ponadto miesięczna suma opadów niemal w całym kraju (z wyjątkiem północy) powinna zawrzeć się poniżej normy. Taka pogoda będzie sprzyjać suszom oraz obniżeniem poziomu wód w rzekach czy jeziorach.


Sierpień nie przyniesie poprawy. W całym kraju 30-stopniowe upały
Sierpień również nie napawa optymizmem. Jest to kolejny miesiąc, w którym średnia temperatura utrzyma się powyżej normy i przekraczać będzie 30 stopni Celsjusza w cieniu. Na szczęście opady mają powrócić do normy. Taka sytuacja ponownie może stworzyć korzystne warunki do pojawiania się nagłych nawałnic.


Jak w rozmowie z Radiem Eska przekazał rzecznik IMGW, Grzegorz Walijewski – w tamtym roku w Niemczech czy Wielkiej Brytanii zanotowano wartości przekraczające 40 stopni Celsjusza i takie wartości będą też notowane w Polsce. Klimatolodzy mówią, że nie zastanawiają się, czy będzie taka wartość, tylko... kiedy. Najprawdopodobniej w przeciągu 10 lat taka wartość będzie notowana przynajmniej dwa razy na terenie naszego kraju.
