Odpowiedź na to pytanie może być – niestety – twierdząca. Tak, to mogą być bardziej zimowe święta niż było Boże Narodzenie 2017 r. Okazuje się coraz częściej, że – owszem – mamy jedne białe święta w roku, ale nie są to te grudniowe.
Jaka będzie pogoda na Wielkanoc?
Wielkanoc 2018 roku ma bardzo podobny termin jak tamta z 2013 roku – wtedy wypadała 31 marca i 1 kwietnia, teraz będziemy świętować 1 i 2 kwietnia. Ale zbieżności mogą się pojawić nie tylko w datach. Synoptycy zapowiadają bowiem powrót zimy i minusowych temperatur, śniegu, a nawet zamieci i zawiei śnieżnych.
Powrót zimy
Pierwsze mroźne podmuchy odczujemy już w najbliższą sobotę: w dzień minus 2-1 st. C, ale w nocy z soboty na niedzielę nawet do minus 8 st. C. Nic dziwnego, że w niedziela, 18 marca, zapowiada się prawdziwie zimowa: minus 7-6 st. C w woj. śląskim, a w południowo-wschodnich częściach Polski nawet minus 9-8 st. C. Poniedziałek, 19 marca, wciąż będzie mroźny tak jak niedziela.
Niewielkie ocieplenie nadejdzie dopiero za tydzień, w piątek, 23 marca: termometry pokażą w dzień do plus 8 st. C, ale pierwszy dzień wiosny astronomicznej powitamy raczej w zimowym pejzażu przy temperaturze około zera stopni C.
Zobacz wideo:
(X-News)
Przesilenie wiosenne przypada 20 marca
W tym roku przesilenie wiosenne nastąpi we wtorek, 20 marca, o godz. 17.15 i będzie oznaczało początek wiosny astronomicznej, charakteryzującej się tym, że jasna część doby będzie już dłuższa niż ciemna, a na dodatek dnia będzie coraz szybciej przybywało.
Co prawda weekend 24-25 marca będzie nieco cieplejszy: w naszym regionie słupek rtęci w termometrach może się wspiąć nawet do plus 12 st. C, ale następujący po nim Wielki Tydzień będzie chłodny i z opadami: na przemian deszczu i deszczu ze śniegiem.
Czytaj także:
Pogoda na Wielkanoc. Prognoza na marzec 2018: do świąt wielkanocnych zimno, ale w święta temperatura skoczy do 10 st.
Biała Wielkanoc?
W Wielki Czwartek temperatury będą nie wyższe niż plus 1-2 st. C, a noce wciąż będą mroźne. To wystarczy, aby zapowiadane opady pojawiły się w postaci białego puchu. Niewykluczone, że na święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, 31 marca, pójdziemy w rękawiczkach. Wielkanocna niedziela i lany poniedziałek zapowiadają się przy niewielkiej dodatniej temperaturze ok. 2 st. C.
Oczywiście, w pogodzie nie można niczego przesądzać i twierdzić, że biała Wielkanoc jest nieunikniona. Wystarczy cieplejszy podmuch powietrza z południa Europy i słońce umili nam czas tych pięknych wiosennych świąt. Zatem życzmy sobie, aby zła zima poszła już sobie do morza – przynajmniej na czas Wielkanocy.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: