Polacy pozytywnie o technologii CCUS. Chodzi o walkę ze zmianami klimatu

Maciej Badowski
Opracowanie:
Ponad 60 proc. Polaków śledzi informacje związane z transformacją energetyczną, a 35 proc. słyszało o technologiach wychwytu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla.
Ponad 60 proc. Polaków śledzi informacje związane z transformacją energetyczną, a 35 proc. słyszało o technologiach wychwytu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla. Nostal6ie/ 123RF
W obliczu globalnych wyzwań klimatycznych, Polska stoi przed koniecznością przyspieszenia transformacji energetycznej. Jednym z kluczowych elementów tej zmiany jest rozwój technologii wychwytu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS). Raport Instytutu WiseEuropa ujawnia, że Polacy w większości pozytywnie odnoszą się do tego typu innowacji, co może być znaczącym czynnikiem wpływającym na przyspieszenie dekarbonizacji kraju.

Czym są technologie CCUS?

Raport „Akceptacja społeczna technologii CCUS w Polsce”, przedstawiony przez Instytut WiseEuropa, rzuca światło na stosunek Polaków do technologii CCUS. Z danych wynika, że ponad 60 proc. respondentów śledzi informacje związane z transformacją energetyczną, a 35 proc. słyszało o technologiach CCUS.

Co więcej, ponad połowa badanych (51 proc.) uważa, że technologie te mogą pozytywnie przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi. Warto jednak zauważyć, jak podkreśla autor raportu, że temat CCUS jest nadal mało znany większości Polaków.

Oprócz zainteresowania społeczeństwa, raport wskazuje na różnice w dostępie do informacji w zależności od płci i wieku. Kobiety oraz osoby starsze wykazują większe zainteresowanie transformacją energetyczną niż mężczyźni i młodsze pokolenia.

Dr Paweł Gładysz, rzecznik i kierownik zarządzający projektem CCUS.pl, podkreślił znaczenie współpracy międzysektorowej. Jego zdaniem „rozwój i wdrożenie technologii CCUS w Polsce wymaga skoordynowanych działań zarówno po stronie administracji państwowej, jak również podmiotów gospodarczych działających w tym obszarze". – Pilotaż działań klastrowych ukierunkowany na interesariuszy przemysłowych w projekcie CCUS.pl został bardzo dobrze przyjęty i pozwolił na integrację środowiska oraz podjęcie wspólnych działań – wskazał.

– Stowarzyszenie CCUS Poland stanowi odpowiedź na te wyzwania i jako podmiot działać będzie na rzecz budowy zrównoważonego łańcucha technologii CCUS w Polsce, w tym zwiększenia akceptacji społecznej oraz prowadzenia aktywnego i konstruktywnego dialogu ze wszystkimi interesariuszami – zapowiedział.

Wyzwania finansowe przed technologiami dekarbonizacyjnymi

Mariusz Bartosewicz z Banku Pekao S.A. zwrócił uwagę na ryzyko finansowe związane z inwestowaniem w nowe technologie. – Jest ryzyko finansowania tego typu projektów jak CCUS czy wodór, które są jeszcze bardzo niedojrzałe. Jeśli brakuje przykładów funkcjonowania technologii w Polsce i na świecie - wtedy jest to projekt trudno „finansowalny" – przyznał.

Piotr Arak z VeloBank podkreślił problemy, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa chcące inwestować w zieloną energię, w tym trudności z przygotowaniem przejrzystego biznesplanu oraz niejasną strukturę właścicielską. – Nie są w stanie przygotować strategii finansowej na pięć lat, a to potem rzutuje na to, czy dostaną kredyt. I w efekcie odpadają – mówił.

Raport WiseEuropa wskazuje na konieczność znacznego zaangażowania sektora prywatnego w finansowanie zielonych technologii, aby Polska mogła osiągnąć neutralność klimatyczną. Bez istotnego wsparcia finansowego, osiągnięcie tego celu może okazać się trudne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Tego typu rozwiązania technologiczne muszą przynosić efekty finansowe, sama ideologia o klimacie nie spowoduje tylko czasowe dodrukowywanie pieniędzy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl