Polscy piłkarze ręczni wracają na mistrzostwa Europy. Każda wygrana będzie sukcesem

Paweł Kotwica
Paweł Kotwica
Anna Benicewicz-Miazga
W czwartek, 9 stycznia, w Szwecji, Norwegii i Austrii rozpoczynają się 14. Mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych. Z udziałem Polaków, którzy swój pierwszy mecz ze Słowenią rozegrają w piątek.

Gdzie oglądać mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych w telewizji i internecie?

Nigdy, nawet za najlepszych czasów, gdy kadrę prowadzili Bogdan Wenta, a potem Michael Biegler, Biało-Czerwoni nie zdobyli medalu mistrzostw Starego Kontynentu, mimo że w tym czasie wygrali trzy medale mistrzostw świata (srebro 2007, brązy 2009 i 2015 rok). Najbliżej byli w 2010 roku w Austrii, skończyło się na czwartym miejscu, po porażce w meczu o brąz z Islandią. W debiucie na mistrzostwach Europy (2002) było przedostatnie, piętnaste miejsce, dwa lata później ostatnie, szesnaste. Potem, poza wspomnianym czwartym, polscy szczypiorniści kończyli europejski czempionat na miejscach między szóstym a dziesiątym. Nie skorzystaliśmy nawet z roli gospodarza - w 2016 roku drużyna Bieglera zajęła siódme miejsce, choć w pewnym momencie była bardzo blisko awansu do strefy medalowej.

ZOBACZ>>> Patryk Rombel zadecydował. Zobacz polską "17" na mistrzostwa Europy

Z tamtej ekipy w składzie obecnej nie ma już prawie nikogo. Cztery lata temu na Euro w Polsce z zestawu, którym teraz dysponuje selekcjoner Patryk Rombel, grali tylko Przemysław Krajewski, Kamil Syprzak i Piotr Chrapkowski. Pozostali to debiutanci, choć kilku grało w 2017 roku na mistrzostwach świata we Francji (poza wspomnianą trójką: Maciej Gębala, Mateusz Kornecki, Adam Morawski, Arkadiusz Moryto i Rafał Przybylski).

I właśnie brak doświadczenia, poza niższymi niż u dawnych gwiazd, Karola Bieleckiego, Sławomira Szmala, czy Michała Jureckiego, umiejętnościami, jest największym problemem naszej drużyny. Łącznie 17 graczy ma na koncie 754 reprezentacyjne występy (średnio 44 - w piłce ręcznej to niewiele), to mniej więcej tyle, ile w sumie trzej wspomniani byli reprezentanci. Niewielkie jest także klubowe doświadczenie na międzynarodowej arenie - tylko sześciu grało lub gra w mocnych, zagranicznych ligach, ledwie pięciu ma na co dzień do czynienia z Ligą Mistrzów. Mało rutynowany jako trener, 36-letni Rombel zabiera za to do Szwecji zawodnika z drugiego szczebla polskich rozgrywek, czyli pierwszej ligi - 18-letniego Michała Olejniczaka z SMS Gdańsk, który podobnie jak kilku nieco starszych od niego kolegów, jedzie na Euro po naukę.

ZOBACZ>>> Czterej Hiszpanie z PGE VIVE Kielce zagrają na Euro

Z żadnym z naszych grupowych rywali (Słowenia, Szwajcaria, Szwecja) ani z drużyną na podobnym poziomie nie wygraliśmy w ostatnim czasie choćby sparingu, dlatego ogranie nawet teoretycznie najsłabszego rywala w tym gronie, czyli Helwetów, będzie sporym sukcesem naszego zespołu. Ale do wyjścia z grupy są potrzebne dwa zwycięstwa.

Polacy wracają na wielką imprezę po trzyletniej przerwie - ostatnio zagrali na mistrzostwach globu we Francji w 2017 roku (17. miejsce), potem nie zakwalifikowali się do mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Trzeba zaznaczyć, że do naszego awansu na szwedzko-austriacko-norweskie Euro w dużej mierze przyczyniło się zwiększenie liczby uczestników (z 16 do 24 zespołów), przez to bardziej liberalne eliminacje. A i tak, mimo teoretycznie dość łatwej grupy, drżeliśmy o awans do ostatniej minuty ostatniego meczu, a po drodze przydarzyła się naszej drużynie wstydliwa porażka z Izraelem i jeszcze bardziej nie przynoszący chluby remis z Kosowem.

W okresie bezpośrednich przygotowań do Euro, drużyna Rombla wzięła udział w dwóch turniejach - w Tarnowie i Torrelavedze - rozgrywając sześć meczów. Wygrała tylko ze słabymi Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (28:15), przegrała z Hiszpanią B (26:27), Białorusią (24:25), Hiszpanią (31:35), Rosją (25:30) i Portugalią (27:34).

Dlatego Biało-Czerwoni są stawiani w gronie najsłabszych drużyn mistrzostw Europy, obok Czarnogóry, która w historii tej imprezy nie wygrała jeszcze meczu (14 porażek i remis), czy debiutantów - Łotwy i Holandii.

- Mam nadzieję, że Polska wygra chociaż jeden mecz. Ale wszystko się może zdarzyć, to mistrzostwa Europy, najtrudniejsza impreza dla piłkarzy ręcznych - mówi Talant Dujszebajew, trener, który prowadził nasz zespół na mistrzostwach świata we Francji trzy lata temu. Szkoleniowiec PGE VIVE Kielce w gronie faworytów widzi Danię, Francję, Niemcy, Hiszpanię (w kadrze tego kraju gra dwóch jego synów, Daniel i Alex), Norwegię i Chorwację.

Dobry mecz polskich piłkarzy ręcznych przeciwko mistrzom Europy

Pierwszy raz Euro będzie rozstrzelone aż na trzy kraje. Rozszerzenie go wymusiło też zmianę systemu rozgrywek - w pierwszej fazie zespoły zostały podzielone na sześć grup, ale do drugiej fazy awansują tylko po dwie drużyny, a nie jak do tej pory trzy. W drugiej fazie będą dwie grupy. Dwie najlepsze ekipy awansują z nich do półfinałów, trzecie w klasyfikacji zagrają o piąte miejsce. Półfinały 24 stycznia, mecz o brąz dzień później, finał 26 stycznia. Półfinały i spotkania finałowe będą rozegrane w Sztokholmie.

Wszystkie mecze Polski (również w razie awansu do dalszych gier) oraz półfinały i finał pokaże Telewizja Polska.

W dniu otwarcia odbędą się mecze w grupach A (godz. 18.15 - Białoruś - Serbia, godz. 20.30 - Chorwacja - Czarnogóra) i C (godz. 18.15 - Niemcy - Holandia, godz. 20.30 - Hiszpania - Łotwa). Pełny terminarz mistrzostw TUTAJ

Grupa A (Graz): Chorwacja, Białoruś, Czarnogóra, Serbia.

Grupa B (Wiedeń): Czechy, Macedonia Północna, Austria, Ukraina.

Grupa C (Trondheim): Hiszpania, Niemcy, Łotwa, Holandia.

Grupa D (Trondheim): Francja, Norwegia, Portugalia, Bośnia i Hercegowina.

Grupa E (Malmoe): Dania, Węgry, Islandia, Rosja.

Grupa F (Goeteborg): Szwecja, Słowenia, Szwajcaria, POLSKA.

TERMINARZ GRUPY F

10 stycznia (piątek): Słowenia - Polska (godz. 18.15, transmisja TVP 2), Szwecja - Szwajcaria (20.30).

12 stycznia (niedziela): Szwajcaria - Polska (godz. 16, TVP Sport), Szwecja - Słowenia (18.15).

14 stycznia (wtorek): Szwajcaria - Słowenia (godz. 18.15), Polska - Szwecja (20.30, TVP Sport).

KADRA POLSKI

Bramkarze: Mateusz Kornecki (PGE VIVE Kielce, ur. 5.6.94, 194 cm, 34 mecze w kadrze/3 bramki), Adam Morawski (Orlen Wisła Płock, 17.10.94, 190 cm, 40/2).

Lewi rozgrywający: Piotr Chrapkowski (SC Magdeburg - Niemcy, 24.3.88, 202 cm, 111/167), Antoni Łangowski (Azoty Puławy, 19.4.90, 198 cm, 28/56), Szymon Sićko (NMC Górnik Zabrze, 20.8.97, 198 cm, 15/17).

Środkowi rozgrywający: Adrian Kondratiuk (NMC Górnik Zabrze, 23.2.93, 189 cm, 24/33), Michał Olejniczak (SMS ZPRP Gdańsk, 31.1.01, 193 cm, 14/11), Maciej Pilitowski (Energa MKS Kalisz, 27.10.90, 188, 17/18).

Prawi rozgrywający: Maciej Majdziński (Bergischer HC - Niemcy, 8.4.96, 189 cm, 5/5), Rafał Przybylski (Azoty Puławy, 19.2.91, 200 cm, 63/129).

Lewoskrzydłowi: Piotr Jarosiewicz (Azoty Puławy, 28.6,98, 179 cm, 17/30), Przemysław Krajewski (Orlen Wisła Płock, 20.1.87, 184 cm, 127/289).

Prawoskrzydłowi: Krystian Bondzior (NMC Górnik Zabrze, 24.4.99, 185 cm, 6/5), Arkadiusz Moryto (PGE VIVE Kielce, 31.8.97, 182 cm, 52/220).

Obrotowi: Dawid Dawydzik (Azoty Puławy, 7.12.94, 200 cm, 11/16), Maciej Gębala (SC DHfK Lipsk - Niemcy, 10.1.94, 200 cm, 53/38), Kamil Syprzak (Paris Saint-Germain HB - Francja, 23.7.91, 208 cm, 137/267).

Trener: Patryk Rombel (ur. 16.7.83), trener bramkarzy: Sławomir Szmal (2.10.78).

Oficjalna strona internetowa mistrzostw: LINK

ZOBACZ PIĘKNE KIBICKI PIŁKI RĘCZNEJ

POLECAMY RÓWNIEŻ:



OTO NOWE PGE VIVE KIELCE. ZOBACZ ZMIANY I SKŁAD NA SEZON 2018/2019 [ZDJĘCIA]


SŁAWEK SZMAL SKOŃCZYŁ 40 LAT. Zobaczcie „KASĘ”, JAKIEGO NIE ZNACIE [UNIKALNE ZDJĘCIA]



20 LAT TEMU W KIELCACH ODBYŁ SIĘ PIERWSZY MECZ GWIAZD ISKRA SHOW.


PRAWIE JAK MESSI. MICHAŁ JURECKI WYSTĄPIŁ W TURBOKOZAKU


POLUB NAS NA FACEBOOKU. NAJWIĘCEJ INFORMACJI O ŚWIĘTOKRZYSKIEJ PIŁCE RĘCZNEJ NA:

Handball Echo Dnia

POLUB NAS NA FACEBOOKU. NAJWIĘCEJ INFORMACJI O ŚWIĘTOKRZYSKIM SPORCIE NA:

Sport Echo Dnia

Autor jest również na Twitterze
Obserwuj Handball Echo na Twitterze
Obserwuj Sport Echo Dnia na Twitterze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl