POLSKA
Polska
to państwo leżące w Europie Środkowej. Stolicą jest Warszawa. Polska leży między Morzem Bałtyckim na północy i Karpatami oraz Sudetami na południu. Polska graniczy z Niemcami, Rosją, Litwą, Białorusią Ukrainą, Słowacją i Czechami. Powierzchnia Polski to 312 696 kilometrów kwadratowych i jest 69. krajem na świecie oraz 9. w Europie pod względem wielkości. Według danych z 2018 roku Polskę zamieszkuje 38,413 miliona ludzi (6. miejsce w UE i 36. na świecie).
Polska podzielona jest na 16 województw:
- dolnośląskie
- kujawsko-pomorskie
- lubelskie
- lubuskie
- łódzkie
- małopolskie
- mazowieckie
- opolskie
- podkarpackie
- podlaskie
- pomorskie
- śląskie
- świętokrzyskie
- warmińsko-mazurskie
- wielkopolskie
- zachodniopomorskie
Największe miasta Polski:
- Warszawa - 1 764 615
- Kraków - 767 348
- Łódź - 690 422
- Wrocław - 638 586
- Poznań - 538 633
- Gdańsk - 464 254
- Szczecin - 403 833
- Bydgoszcz - 352 313
- Lublin - 339 850
- Białystok - 297 288
Polska mapa zmieniała się na przestrzeni lat niezliczoną ilość razy. Podboje, wojny, zabory powodowały, że polska mapa obecnie wygląda inaczej niż 150, 500 czy 1000 lat temu. Polska mapa w obecnym kształcie istnieje od 1945 roku.
POLSKI ALFABET
Polski alfabet opiera się na alfabecie łacińskim i składa się z 32 liter. Każda z liter polskiego alfabetu może być wielka lub mała. Polski alfabet zawiera litery takie jak ą, ę czy ż, które nie występują w innych alfabetach.
- A a
- Ą ą
- B b
- C c
- Ć ć
- D d
- E e
- Ę ę
- F f
- G g
- H h
- I i
- J j
- K k
- L l
- Ł ł
- M m
- N n
- Ń ń
- O o
- Ó ó
- P p
- R r
- S s
- Ś ś
- T t
- U u
- W w
- Y y
- Z z
- Ź ź
- Ż ż
POLSKA W UE
Polska jest krajem członkowskim Unii Europejskiej. Polska w UE jest od 1 maja 2004 na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach. W dniach 7-8 czerwca 2003 odbyło się w Polsce referendum, w którym obywatele odpowiadali na pytanie
„Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”
Według oficjalnych wyników w referendum wzięło udział 58,85 proc. uprawnionych do głosowania (tj. 17 586 215 osób). Za przystąpieniem Polski do UE zagłosowało 77,45 proc. z nich. 22,55 proc. było przeciw.
POLSKA W NATO
Polska jest także członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego czyli NATO. Głównym celem NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony ZSRR i jego państw satelickich. Po rozpadzie ZSRR i rozwiązaniu Układu Warszawskiego w 1991 roku NATO pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych.
Polska w NATO jest od 1999 roku. Łącznie do organizacji należy 29 państw. Kluczowym elementem umowy między państwami członkowskimi jest ten mówiący o wzajemnej pomocy w razie ataku:
Artykuł 5. Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.[...]
POLACY
W długiej historii Polski było wiele osób, które rozsławiły Polskę w świecie. Są wśród nich królowie, sportowcy, politycy, muzycy, duchowni. Wśród najbardziej znany Polaków można wymienić m.in.:
- Jan Paweł II
- Lech Wałęsa
- Zbigniew Brzeziński
- Józef Piłsudski
- Roman Dmowski
- Tadeusz Mazowiecki
- Tadeusz Kościuszko
- Adam Mickiewicz
- Witold Gombrowicz
- Henryk Sienkiewicz
- Wisława Szymborska
- Ryszard Kapuściński
- Fryderyk Chopin
- Stanisław Moniuszko
- Mikołaj Kopernik
- Maria Curie-Skłodowska
- Jan Heweliusz
- Irena Szewińska
- Andrzej Gołota
- Adam Małysz
- Kazimierz Deyna
- Zbigniew Boniek
POLECAMY:
