Posiedzenie Sejmu 19-20 marca 2025 r. Czym zajmą się posłowie?

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W środę Sejm rozpocznie dwudniowe posiedzenie. Wśród spraw, którymi będą zajmować się posłowie jest między innymi finansowanie opieki zdrowotnej, ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, Krajowej Sieci Kardiologicznej, jak również rządowy projekt nowelizacji ustawy o współpracy rozwojowej.

Posiedzenie Sejmu 19-20 marca 2025

Posłowie na Sejm mają przeprowadzić drugie czytanie rządowego projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Celem projektu jest obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców; wprowadza on dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa.

Według resortu finansów, na reformie zyska ok. 2,45 mln przedsiębiorców; wyższe składki niż obecnie mieliby zapłacić podatnicy o największych przychodach rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Według oceny skutków regulacji w 2026 r. wpływy ze składki zdrowotnej miałby się zmniejszyć o 5 mld 854 mln zł.

Posłowie będą też kontynuować prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Przewiduje on m.in. zmiany w strukturze systemu, w definicji pierwszej pomocy i wsparcie psychologiczne dla medyków. Projekt zakłada m.in., że czas dotarcia zespołów z miejsca zdarzenia do SOR, nie powinien być dłuższy niż 45 minut, a czas na przekazanie pacjenta w SOR nie będzie mógł przekroczyć 15 minut.

Czym będą zajmować się posłowie na Sejm?

Posłowie rozpoczną też prace nad rządowym projektem ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej zakładającym, że każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, ma otrzymać opiekę kardiologiczną, opartą o jednakowe standardy.

Sejm będzie też pracował nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o współpracy rozwojowej. Zakłada on stworzenie systemowego rozwiązania umożliwiającego Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK) funkcjonowania jako banku rozwojowego na arenie międzynarodowej oraz utworzenia w BGK Finansowego Instrumentu Współpracy Rozwojowej (FIWR).

Proponowane zmiany mają umożliwić BGK ubieganie się o środki europejskie na wsparcie procesów modernizacji oraz odbudowy Ukrainy, a polskim przedsiębiorcom – uzyskanie bezpośredniego dostępu do bieżącej informacji o finansowanych projektach rozwojowych na terenie Ukrainy i możliwościach uzyskania wsparcia w ich realizacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl