Powiat grodziski pod Warszawą zaczyna się od Podkowy Leśnej, Lasu Młochowskiego i Milanówka. Tuż za nimi tętni serce powiatu, czyli samo miasto Grodzisk Mazowiecki. Ale to dopiero początek powiatu, który skrywa w sobie moc atrakcji i miejsc, które warto odwiedzić.
Powiat grodziski - ciekawe miejsca i zabytki
Najważniejszą instytucją kultury podwarszawskiego powiatu grodziskiego jest oczywiście Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, czyli w rozległym majątku na terenie Podkowy Leśnej, gdzie w latach 1928–1980 żył i tworzył słynny pisarz Jarosław Iwaszkiewicz. W Stawisku można podziwiać okazałe wnętrza rezydencji, kolekcję dzieł sztuki, bibliotekę oraz przespacerować się po okalającym dom parku.
Na miłośników historii transportu szynowego w nieodległym Grodzisku Mazowieckim czeka Izba Tradycji Elektrycznych Kolei Dojazdowych oraz Warszawskiej Kolei Dojazdowej im. Tadeusza Gawrońskiego. Można tu zobaczyć m.in. zdjęcia, dokumenty, bilety, makiety czy akcesoria kolejowe. W stolicy powiatu zwiedzić warto także Galerię Instrumentów Folkowych, której twórcą był muzyk klezmerski i folkowy oraz twórca ludowy Antoni Kania.
Rzadko spotykaną atrakcją jest z kolei (Mini) Muzeum Żaby, które mieści się w domu kultury w Żabiej Woli. Żabią ekspozycję zwiedzać można przez cały rok w godzinach pracy domu kultury. Na zaciekawionych czekają zbiory przyrodnicze i kolekcjonerskie.
W samym Grodzisku Mazowieckim zwiedzić warto m.in. zabytkowy kościół pw. św. Anny, wille Foksal i Radogoszcz, dwór Skarbków oraz cmentarz żydowski z zabytkowymi nagrobkami.
Podkowa Leśna, a także pobliski Brwinów oraz Milanówek to idealne miejsca na wycieczkę rowerową. Jest tu sporo tras i coraz lepsza sieć ścieżek. Sama Podkowa Leśna słynie z tego, że jest zatopiona w gęstej tkance leśnej - wraz z pobliskim Milanówkiem i Brwinowem tworzy Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów. Unikalny charakter Brwinowa, Podkowy Leśnej i Milanówka tworzą zabytkowe wille i pałacyki.
Powiat grodziski i unikalna przyroda
Niepowtarzalny charakter Podkowy Leśnej tworzą nie tylko wille, ale przede wszystkim zabytkowe drzewostany. By je chronić ustanowiono tu trzy rezerwaty. Pierwszy z nich to Parów Sójek, na obszarze którego rosną bardzo stare dęby szypułkowe, lipy, graby, jesiony i wiązy. Drugi rezerwat nosi imię Bolesława Hryniewieckiego. Można tu spotkać m.in. lisy, sarny, zające, nietoperze, wiewiórki, krety, a także sójki, kukułki, dzięcioły, drozdy i dudki. Trzecim rezerwatem jest Zaborów, który jest domem dla wielu rzadkich gatunków ptaków takich jak: sikora bogatka, muchołówka mała czy grubodziób.
W pobliskim Milanówku ponad 300 drzew ma status pomników przyrody. Warto tu zobaczyć także zespół przyrodniczo-krajobrazowy Turczynek, który skalda się z dwóch willi otoczonych parkiem.
W gminie Jaktorów zobaczyć warto malownicze Wydmy Międzyborowskie. Miłośnicy pięknej i różnorodnej flory mogą podziwiać liczne gatunki ptaków, płazów i ssaków, które zamieszkują Stawy w Kraśniczej Woli.
Powiat grodziski na mapie:
