Węgrów - co warto zobaczyć. Zabytki i ciekawe miejsca
Poznawanie powiatu węgrowskiego najlepiej zacząć od głównego miasta regionu, czyli Węgrowa. Sercem tego miasteczka jest Rynek Mariacki, którego nazwa nawiązuje do głównego zabytku, czyli barokowej Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Strażacka 5).
W zakrystii tej świątyni zobaczyć można słynne Lustro Twardowskiego, z którym związanych jest wiele legend. Jedna z nich mówi, że Napoleon Bonaparte, przebywając w Węgrowie podczas wyprawy na Rosję, zobaczył w tym lustrze swoją klęskę. Wnętrze Bazyliki zdobią m.in. freski Michała Anioła Palloniego.
Opuszczając kościół mariacki, warto zajrzeć do pobliskiej biblioteki (także przy Rynku), gdzie mieści się Izba Regionalna prezentująca lokalną sztukę ludową ziemi węgrowskiej. W budynku obecnej biblioteki miejskiej dawniej funkcjonował tzw. Dom Gdański, czyli faktoria (placówka handlowa), która kontrolowała handel zbożem i bydłem na zlecenie kupców z Gdańska.
W samym Węgrowie warto zobaczyć także zespół poreformacki usytuowany przy ul. Kościuszki. Jego wnętrza pełne są dzieł sztuki sakralnej, a w podziemiach dobrze zachowane szczątki dawnych możnych oraz arystokratów. Spacerując po najstarszej części Węgrowa, na końcu ulicy Ewangelickiej napotkamy na protestancki cmentarz, na którym stoi zabytkowy, ponad 300-letni kościółek luterański.
Miasto może się poszczycić także działającą, ponad 100-letnią odlewnią dzwonów (ul. Ludwisarska 14).
Powiat węgrowski. Atrakcje, zabytki, szlaki rowerowe
Węgrów to dopiero początek listy pięknych miejsc powiatu węgrowskiego. Najbardziej znanym zabytkiem powiatu jest zamek w Liwie, w którym znajduje się Muzeum Zbrojownia z bogatymi zbiorami. By lepiej poznać dawne życie regionu, warto zwiedzić również Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Suchej.
Wśród innych wartych zobaczenia miejsc wymienić należy m.in. drewniany dwór w Paplinie, pałac Radziwiłłów w Starej Wsi czy pałacyk w Julinie otoczony parkiem krajobrazowym. Na obiad lub deser zawitać można np. do pałacu w Łochowie (mieści się tam hotel i restauracja).
Pomiędzy wsiami Jarnice i Pierzchały znajduje się morenowe wzgórze Sowia Góra z tarasem widokowym, skąd można podziwiać piękno krajobrazu.
Miłośnicy jednośladów z pewnością będą zainteresowani szlakami rowerowymi: żółty prowadzi doliną Liwca, niebieski to szlak nadbużański, zielony to Rezerwat Moczydło. Jest też Szlak Bocianich Gniazd.
Spływ rzeką Liwiec
Powiat węgrowski to nie tylko unikatowa architektura i zabytki. Okolica znana jest też ze swych walorów przyrodniczych. Jednym ze sposobów na nasycenie się lokalną przyrodą jest spływ kajakiem rzeką Liwiec, która jest naturalnym końcem Mazowsza i południowym początkiem historycznego Podlasia. Łącznie rzeka Liwiec ma ponad 140 km, więc jest sporo odcinków do wyboru, krótszych i nieco dłuższych. Spływ kajakowcy Liwcem można zaplanować np. na trasie ze wsi Wyszków (gmina Liw) do miasta Węgrów. Trasa liczy ok. 15 km i spokojnym tempem można ją przepłynąć w 4 godziny (trasa łatwa, bez przeszkód). Po drodze warto zwiedzić Muzeum Zbrojownię w Liwie oraz podziwiać krajobraz z punktu widokowego Sowia Góra. Liwiec jest rzeką meandrującą, co tylko dodaje jej uroku podczas spływu.
Powiat węgrowski na mapie:
