Praca zdalna w dużych miastach — czy warto się na nią decydować?

Materiał informacyjny GoWork
Dla mieszkańców wsi oraz małych i średnich miasteczek, w których możliwości znalezienia dobrych ofert zatrudnienia są ograniczone, praca zdalna wydaje się wręcz naturalnym wyborem. Co jednak z pracownikami dużych miast? Czy dla nich ten tryb wykonywania obowiązków też jest tak atrakcyjny?

Ogólna zaleta i powszechność pracy zdalnej

Od momentu jej upowszechnienia w 2020 roku praca zdalna stała się jednym z najczęściej pożądanych benefitów pozapłacowych. Polacy polubili pracę z własnego mieszkania, na co musiało zareagować wiele firm.

W niektórych branżach, np. IT, możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej staje się już powoli nie przywilejem, a standardem. Zatrudnienie w pełni online i wykonywanie obowiązków w przestrzeni domowej otworzyło także nowe możliwości przed mieszkańcami mniejszych miast i wsi, w których nie ma zbyt wiele atrakcyjnych ofert zatrudnienia.

Specjaliści, a nawet osoby nieposiadające większych kwalifikacji, dzięki pracy zdalnej mogą pracować dla firm, których główne siedziby znajdują się nawet na drugich krańcach kraju lub w takich miastach jak Warszawa czy Wrocław. Często umożliwia to nie tylko samo zdobycie pracy, ale i nieporównywalnie wręcz lepsze zarobki.

Główne zalety pracy zdalnej także w dużym mieście

Co jednak z pracą zdalną w dużych miastach, np. w Poznaniu? Czy mieszkańcom wojewódzkich ośrodków miejskich opłaca się przechodzić na zdalny tryb wykonywania obowiązków, gdy siedziba ich firmy znajduje się w tym samym mieście i mogą liczyć na wiele atrakcyjnych i tradycyjnych ofert zatrudnienia?

Okazuje się, że tak, ponieważ największą zaletą, wskazywaną przez osoby ankietowane w badaniach na temat pracy zdalnej, jest oszczędność czasu i pieniędzy, które w przypadku pracy stacjonarnej poświęca się na dojazdy do pracy.

Duże miasta oznaczają obecność korków i pomimo relatywnej bliskości biura czy innego miejsca zatrudnienia, pracownik bardzo często spędza w samochodzie lub w środkach komunikacji miejskiej dużo więcej czasu niż by sobie tego życzył. To samo z pieniędzmi, które wydaje na benzynę czy bilety.

Kolejną zaletą pracy zdalnej, również w dużych miastach, jest możliwość wykonywania obowiązków w elastycznych godzinach. Dla pracujących z domu mniejszym problemem jest wyjście na spacer z psem, do lekarza czy urzędu o konkretnej godzinie. Dużo łatwiej móc potem nadrobić stracone godziny.

Nie trzeba wykorzystywać urlopu, a można przepracować osiem godzin i dogodnie załatwić swoje sprawy. Takie warunki zależą jednak od firmy i tego, na co godzi się konkretny pracodawca.

Pełna produktywność tylko w pracy zdalnej?

Okazuje się również i to może być jedną z największych niespodzianek, że ponad połowa osób, które miały możliwość doświadczyć pracy stacjonarnej, hybrydowej i zdalnej, wskazuje, że jest zdecydowanie bardziej efektywna, wykonując swoje obowiązki w domu!

Mogłoby się wydawać, że własne mieszkanie nie jest przestrzenią stworzoną do pracy i pracownikom zdalnym ciężko się skupić. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że wizje rozpraszających zwierząt, dzieci czy hałasujących sąsiadów nie mają przełożenia na rzeczywistość i wiele osób dopiero w warunkach pracy zdalnej osiąga swoją pełną produktywność.

Niewątpliwie pomaga w tym możliwość samodzielnej aranżacji stanowiska pracy i dostosowania do go indywidualnych potrzeb, brak czynników rozpraszających, jak hałas biurowej przestrzeni otwartej czy pokusa ucięcia pogawędki ze współpracownikami.

Wady pracy zdalnej — o tych aspektach warto pamiętać

Praca zdalna w dużym mieście ma jednak też swoje wady. Ofert z Poznania i innych części kraju można skutecznie szukać w jednym z popularnych serwisów pracy GoWork.pl. Dostępne ogłoszenia pokazują jednak, że wciąż przeważają oferty pracy stacjonarnej, a to oznacza zwyczajnie mniejsze możliwości zawodowe dla tych, którzy koniecznie chcą pracować wyłącznie z domu.

Praca zdalna niesie ze sobą również trudności z oddzieleniem sfery prywatnej i zawodowej. Brak zmiany przestrzeni nie pozwala m.in. zrzucić stresu i przestać myśleć o obowiązkach. Część pracowników zdalnych zauważa także, że ponosi większe koszty związane z energią elektryczną czy właśnie zapewnieniem sobie odpowiedniego sprzętu do pracy.

Dlatego też niektóre firmy chcą zachęcać do stawiania się w biurach np. rozbudowanymi przestrzeniami relaksu, najlepszymi fotelami, pokojami do grania itp. Na osoby działające w pełni zdalnie negatywnie wpływa również brak bezpośrednich kontaktów ze współpracownikami. Zdarza się, że odczuwają samotność, izolację i tęsknotę.

Praca zdalna czy stacjonarna? Spróbuj i wybierz najlepsze

Przejście na pracę zdalną, także w dużym mieście, powinno być decyzją dostosowaną do indywidualnych preferencji i predyspozycji każdego pracownika. Zarówno praca zdalna, jak i stacjonarna czy hybrydowa mają swoje dobre i słabe strony.

W trakcie poszukiwania formy zatrudnienia warto być świadomym tego, jakie aspekty są dla nas najważniejsze i brać je pod uwagę, a jeśli nie chcemy zmieniać firmy, a ta nie daje nam wyboru, co do trybu wykonywania obowiązków zawodowych, można jeszcze zadbać o to, by praca zdalna lub stacjonarna nie była dla nas taka zła, np. stosując odpowiednią higienę pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl