Pracujesz w tym zawodzie? Nie musisz się obawiać wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy. TOP 10 zawodów, których nie zastąpi AI

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Niemal co trzecia firma w Polsce zwolniła kogoś w ostatnich 12 miesiącach po wdrożeniu rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji oraz automatyzacji – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy”. Trend jest nieodwracalny, zastępowanie pracy ludzkiej robotami będzie postępowało. Są jednak zawody, które nie są zagrożone. Ci pracownicy nie muszą się martwić o swoje miejsce pracy, bo sztuczna inteligencja ich nie zastąpi, może jedynie być przez nich wykorzystywana. O kogo chodzi?

Spis treści

Automatyzacja i AI na rynku pracy

Automatyzacja i sztuczna inteligencja (AI) są niezaprzeczalnie jednymi z najważniejszych aktualnie trendów. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci nastąpił ogromny postęp w obu tych dziedzinach, co niesie ze sobą wiele korzyści, a z drugiej strony ogromne wyzwanie, którym jest możliwość utraty pracy przez osoby, którym robot czy zaawansowana technologia zabiorą zatrudnienie.

Sprawdź zestawienie TOP 10 najmniej zagrożonych przez robotyzację i sztuczną inteligencję grup zawodowych

Zawody się zmienią, bo będą z tych dobrodziejstw korzystały, ale są takie profesje, które nie muszą się obawiać zastąpienia przez AI – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy. – Sztuczna inteligencja to nie tylko przełom technologiczny, to przełom w branżach na całym świecie – dodaje.

W firmach rozpoczęły się już pierwsze zwolnienia

– Już w tym momencie niemal co trzecia firma zwolniła co najmniej jedną osobę na skutek wdrożenia AI lub automatyzacji. To duża skala zjawiska, która w kolejnych latach nabierze jeszcze rozpędu. Podobnie, aktualnie co dziesiąty pracownik mówi, że zna kogoś, kto z tego powodu stracił pracę – tłumaczył w rozmowie ze Strefą Biznesu Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy. – Jestem przekonany, że będziemy znali takich osób coraz więcej – prognozuje.

Inglot podkreśla, że nie oznacza to automatycznie, że ci pracownicy wypadną z rynku pracy. – Będą pojawiały się nowe zawody, ale rzeczywiście mamy do czynienia z wyjątkową rewolucją, bo w przeciwieństwie do poprzednich, najbardziej zagrożone są osoby o średnich kompetencjach. Tak zwani white collars to najliczniejsza grupa pracowników, którzy mogą się obawiać i powinni uważnie śledzić, jak zmienia się ich zawód – podkreśla.

Co 3. pracownik ma styczność ze sztuczną inteligencją

Wyniki badania opublikowanego przez Salesforce – Generative AI Snapshot Research: The AI Divide obrazują, że ponad jedna trzecia obecnych użytkowników sztucznej inteligencji codziennie korzysta z generatywnej SI i planuje korzystać z niej częściej. Te same dane pokazują również, że połowa wszystkich konsumentów nigdy nie korzystała z tej technologii i twierdzi, że ich wiedza na temat tego rozwiązania jest ograniczona lub nic nie wiedzą o sztucznej inteligencji.

Jednocześnie 70 proc. pokolenia Z korzysta z tej technologii – w porównaniu do 23 proc. Baby Boomers – a prawie połowa urodzonych po roku 1995 uważa, że jest na dobrej drodze do opanowania pełni możliwości, jakie daje SI.

Sztucznej inteligencji najbardziej obawiają się najmłodsze osoby, wydawałoby się najbardziej gotowe, które praktycznie „od urodzenia” mają do czynienia ze sztuczną inteligencją – tłumaczył w rozmowie ze Strefą Biznesu Mateusz Żydek, Randstad Polska.

Niemal co trzeci przedsiębiorca w ostatnim roku zwolnił co najmniej jedną osobę na rzecz robota lub sztucznej inteligencji - wynika z najnowszego "Barometru Polskiego Rynku Pracy"

Pracujesz w tym zawodzie? Nie musisz się obawiać wpływu sztu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracujesz w tym zawodzie? Nie musisz się obawiać wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy. TOP 10 zawodów, których nie zastąpi AI - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl