Prawo i Sprawiedliwość zabrało głos po spotkaniu u prezydenta Andrzeja Dudy. Wiadomo, o czym rozmawiali politycy

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Na wtorek i środę prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie na konsultacje.
Na wtorek i środę prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie na konsultacje. Jakub Szymczyk/KPRP
We wtorek i w środę prezydent Andrzej Duda odbywa konsultacje z partiami, które będą mieć swoich przedstawicieli w Sejmie. We wtorek z prezydentem rozmawiali politycy Prawa i Sprawiedliwości. Wiadomo, jakie tematy poruszono.

O czym PiS rozmawiał z prezydentem?

Na konferencji prasowej w Sejmie, po spotkaniu z prezydentem, rzecznik prasowy PiS Rafał Bochenek powiedział, że „to było dobre, merytoryczne spotkanie o przyszłości polskiej polityki, o priorytetach na kolejną kadencję, o tym jak wygląda proces formułowania większości sejmowej”.

Dodał, że „prezydent jako konstytucyjny organ państwa jest żywo zainteresowany tym, jak kształtuje się nowa większość Sejmowa, jak przebiegają kuluarowe rozmowy”.

– To był też dobry czas na to, aby złożyć gratulacje Prawu i Sprawiedliwości za osiem lat skutecznych rządów i gratulacje z tytułu osiągnięcia najwyższego wyniku, de facto zwycięstwa trzecich z rzędu wyborów parlamentarnych – powiedział.

Pytany przez dziennikarzy, komu prezydent powierzy misję utworzenia rządu, odpowiedział, że zgodnie z zapowiedziami, podejrzewa, że po konsultacjach, które odbywają się dziś i jutro, będą podejmowane dalsze decyzje.

– Na podstawie tych rozmów prezydent podejmie decyzję, komu tę misję powierzyć – podkreślił. Zwrócił uwagę, że „zwyczajem konstytucyjnym jest to, że dotychczas misja formułowania rządu była powierzana zwycięskiej partii, którą jest Prawo i Sprawiedliwość”.

Rzecznik PiS podkreślił, że „to było spotkanie konsultacyjne, pan prezydent był żywo zainteresowany procesem formułowania większości sejmowej”. – Przedstawiliśmy swoje stanowisko w tej sprawie, jak to wygląda z naszej perspektywy, jakie rozmowy prowadzimy i w którym kierunku chcemy pójść, jeżeli chodzi o kolejną kadencję, priorytety na kolejną kadencję. Bardzo dobra, merytoryczna, spokojna rozmowa z panem prezydentem, który jest zatroskany o przyszłość naszej ojczyzny i kształt przyszłego parlamentu – mówił.

Na pytanie, czy usłyszeli od prezydenta deklarację, że będą mogli tworzyć rząd, odpowiedział: „Taka deklaracja jasna ze strony pana prezydenta na tym spotkaniu nie padła”.

– Pan prezydent zresztą wielokrotnie mówił, że będzie się opierał, jeżeli chodzi o tę decyzję na tych konsultacjach, które zamierza przeprowadzić dzisiaj i w dniu jutrzejszym. Będzie opierał się na tych informacjach, które uzyskał od poszczególnych partii, które zostały zaproszone na te konsultacje do Pałacu Prezydenckiego – przypomniał.

Rzecznik PiS dopytywany, o co pytał prezydent powiedział: „Rozmawialiśmy o sprawach programowych, czyli priorytetach, kluczowych zadaniach na kolejną kadencję, wyzwaniach, które również stoją przed nami w kontekście chociażby tego, co dzieje się i za naszą wschodnią granicą, biorąc pod uwagę chociażby te działania wojenne na Ukrainie czy w Izraelu oraz w kontekście tych wyzwań, które pojawiają się w UE, czyli tych zapowiedzianych różnego rodzaju zmian traktatowych, które są już właściwie procedowane w Parlamencie Europejskim, instytucjach unijnych”.

Potwierdził, że odbyła się także rozmowa „jeżeli chodzi o sposób formułowania większości parlamentarnej”. – My wskazaliśmy te kierunki działań, które w tym momencie podejmujemy, ponieważ takie rozmowy z naszej strony, z naszej perspektywy się toczą. (...) Piłka w grze, nic absolutnie nie jest przesądzone, jeżeli chodzi o tę medialną zbitkę, które niektóre media wspierające PO i Donalda Tuska, próbują wytworzyć – podkreślił.

Konsultacje u prezydenta Andrzeja Dudy

Na wtorek i środę prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie na konsultacje. Spotkania odbędą się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach. Prezydent zapowiedział, że będzie pytał polityków o ich pomysły na inwestycje, gospodarkę, energetykę i obronność oraz o potencjalnych kandydatów na premiera.

W południe, jako pierwsi, na rozmowach obecni byli przedstawiciele KW Prawo i Sprawiedliwość: premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek. Mateusz Morawiecki jest kandydatem PiS na premiera. W spotkaniu oprócz Andrzeja Dudy uczestniczyła także szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych oraz nowy szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Od godz. 14:00 trwają rozmowy prezydenta z Koalicją Obywatelską. Na spotkanie z prezydentem przybył przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, jako przedstawiciel KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni oraz kandydat opozycji na premiera. Na spotkaniu są także: Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Adam Szłapka (Nowoczesna), Urszula Zielińska (Zieloni) oraz Marcin Kierwiński (PO).

lena

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl