Prognoza pogody na niedzielę i poniedziałek
Mapy pogodowe nie są zbyt optymistyczne na zbliżające się dni. Po upalnym długim weekendzie związanym z Bożym Ciałem, wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie musimy się przygotować na stopniowe ochłodzenie i spadek średniej temperatury.
Pierwsze oznaki zajdą już w niedzielę, która będzie chłodniejsza niż upalna sobota.
Zgodnie z prognozami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najzimniej będzie na wschodzie oraz na południu kraju, a konkretniej w Lublinie i Zakopanem.
Temperatura maksymalna w stolicy polskich Tatr w niedzielę wynosić powinna 12 stopni Celsjusza, a w stolicy województwa lubelskiego - 17 stopni.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
W poniedziałek wcale nie będzie lepiej, co można wyczytać z radarów i map zamieszczonych na stronie IMGW.
Około godziny 8-9 rano w poniedziałek, praktycznie w całym kraju, pogoda wahać będzie się pomiędzy 17 a 20 stopniami Celsjusza i tylko trochę urośnie w przeciągu dnia.
Ciepła aura i upały przesuwają się zdecydowanie na Zachód - na Niemcy i Beneluks - ale w poniedziałek ciepły front zahaczy jeszcze zachodniopomorskie.
W samo południe termometry w centrum będą wskazywać około 23-25 stopni, natomiast nad morzem i na południu około 20-22.
Na wschodzie - w południowej części województwa lubelskiego będzie z kolei o połowę chłodniej, bo temperatura wynosić będzie zaledwie 12°C, a na zachodzie będzie to około 27 stopni.
We wtorek jeszcze zimniej?
IMGW pozwala nam obecnie sprawdzić pogodę tylko do godzin porannych we wtorek, jednakże już na tym przykładzie widać, że wcale nie będzie cieplej, a może być nawet jeszcze zimniej.
Około godziny 8:00, na wschodzie i południu będzie przeważać temperatura około 10°C i poniżej, gdzieniegdzie spadając do 8 stopni Celsjusza.
Nawet w cieplejszych rejonach, to jest na zachodzie, będzie to maksymalnie 19°C.
Spadek temperatury to jednak nie wszystko, bo cały czas doskwierać nam będą burze i zagrożenia hydrologiczne.
Burze nad Polską
Radar burz pokazuje, że poza spadkiem temperatur, nad Polską pojawią się niebezpieczne burze, a w niektórych miejscach również burze z gradem.
W wielu miejscach kraju ogłoszono ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami, ale na samym południu Polski w kilku powiatach zagrożenie to sięgnęło drugiego stopnia.
Warto zobaczyć, gdzie jest burza, zanim zdecydujemy się opuścić dom, bo warunki pogodowe mogą być naprawdę niebezpieczne dla ludzkiego życia.
Zagrożenie hydrologiczne - będą podtopienia?
Burzliwa pogoda, intensywne opady deszczu i burze prowadzą do gwałtownych wzrostów poziomów wód, a te z kolei do zagrożenia hydrologicznego.
IMGW komunikat o możliwym przekroczeniu stanów ostrzegawczych w zbiornikach wodnych na południu Polski.
Wraz z upływem czasu i coraz większej liczby burz, w sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozszerzył ostrzeżenie hydrologiczne o wschodnie i centralne tereny Polski.
rs