Wszelkie formalności z przerejestrowaniem samochodu należy załatwić w ciągu 30 dni. Dotychczasowy właściciel ma tyle samo czasu na zgłoszenie sprzedaży pojazdu.
Jeżeli kupujemy samochód od kogoś, kto nie jest w stanie wystawić nam faktury VAT, a sam pojazd jest wart więcej niż 1000 zł, to będziemy musieli zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości samochodu. W tym celu należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego w przeciągu 14 dni od zawarcia transakcji i złożyć deklarację podatkową na formularzu PCC-3
Przerejestrowanie samochodu - wymagane dokumenty:
- dowód potwierdzający własność, czyli np. umowa kupna-sprzedaży, akt darowizny, zamiany, umowa dożywocia, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności
- dowód rejestracyjny pojazdu wraz z przeglądem technicznym
- kartę pojazdu jeśli została wydana
- stare tablice rejestracyjne
- dokument potwierdzający zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie (dopuszcza się przedstawienie dokumentu wystawionego na dotychczasowego właściciela pojazdu)
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela
Jeśli samochód jest współwłasnością więcej niż jednej osoby, to do właściwego Wydziału Komunikacji muszą udać się wszyscy właściciele (lub udzielić pełnomocnictwa jednemu, co kosztuje 17 zł). Już na miejscu należy uiścić opłaty (w sumie 180,5zł) za:
- tablice rejestracyjne zwyczajne 80 zł (tzw. tablice indywidualne - 1000zł)
- dowód rejestracyjny - 54 zł
- pozwolenie czasowe - 13,5 zł
- nalepka kontrolna - 18,5 zł
- nalepka legalizacyjna - 12,5 zł
- opłata ewidencyjna - 2 zł
Początkowo otrzymamy tzw. miękki dowód, który umożliwia nam poruszanie się samochodem przez 30 dni. Na twardy dowód trzeba czekać 1-3 tygodnie.