Jak informuje Kancelaria Prezydenta posiedzenie Rady ma rozpocząć się o godz. 14.00 i będzie trwało ok. 1,5 godziny. Wcześniej prezydent Andrzej Duda zapowiedział na antenie TVP, że Rada Gabinetowa poruszy temat polityki międzynarodowej, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz obchodów 75-lecia wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Opozycja domaga się udziału w Radzie Gabinetowej
Podstawę prawną powołania Rady Gabinetowej stanowi art. 141 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z nim, Radę Gabinetową tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta.
Jednak opozycja także domaga się prawa głosu. - Prezydent Duda chce rozmawiać na temat spraw bezpieczeństwa Polski tylko z rządem, czyli we własnym gronie. Opozycja reprezentująca 10 milionów Polek i Polaków jest konsekwentnie przez prezydenta wykluczana – stwierdziła na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.
Czym jest Rada Gabinetowa?
Rada Gabinetowa jest organem konstytucyjnym zwoływanym przez prezydenta w celu omówienia „spraw szczególnej wagi”, czyli ważnych dla interesu państwa.
Rada Gabinetowa składa się z członków Rady Ministrów, którzy obradują pod przewodnictwem prezydenta. Rada ma jedynie charakter konsultacyjny i nie przysługują jej kompetencje Rady Ministrów.
W założeniu ma ona wzmacniać współpracę pomiędzy głową państwa a rządem i służyć prezydentowi do inicjowania określonych decyzji politycznych – jednak te a by zostały zrealizowane muszą zostać przyjęte przez Radę Ministrów, która obradować będzie w „zwykłym” trybie, pod przewodnictwem szefa rządu.
„Stanowiska przedstawiane w toku Rady Gabinetowej i dokonywane uzgodnienia nie mają charakteru prawnie wiążącego, lecz niosą w sobie istotny walor polityczny. Tym sposobem Prezydent może zwracać uwagę Rady Ministrów na ważne problemy i domagać się informacji co do zamiarów lub działań Rządu w tych obszarach. Może też ustalać z Radą Ministrów wspólną strategię w określonych kwestiach” - głosi komunikat na stronie Kancelarii Prezydenta.
W ubiegłych latach poprzednicy prezydenta Dudy zwoływali radę Gabinetową szesnaście razy. Ośmiokrotnie zwoływał ja prezydent Aleksander Kwaśniewski, czterokrotnie Lech Kaczyński i czterokrotnie prezydent Bronisław Komorowski.