Trzecia rocznica wojny na Ukrainie. Rada Bezpieczeństwa Narodowego
Nad ranem 24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że głównym tematem Rady Bezpieczeństwa Narodowego będzie sytuacja wokół możliwych rozmów pokojowych.

Otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent podkreślił, że RBN zbiera się w trzecią rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Przypomniał, że wojna według rosyjskiego agresora miała trwać „trzy dni, później trzy tygodnie, a trwa trzy lata i Ukraina cały czas się broni".
Zaznaczył, że zwołał posiedzenie w związku z "rozpoczętym - nazwijmy to - procesem pokojowym, który zmierza do zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę".
– Spotykamy się w związku z rozpoczętym procesem pokojowym, który zmierza do zakończenia wojny na Ukrainę, a przynajmniej wynegocjowania rozejmu. Chcę wspólnie z Państwem rozmawiać o najważniejszych z punktu widzenia Polski kwestiach. Przez ostatnie niemal 10 lat prowadziłem konsekwentną politykę wobec Ukrainy, ale także i Rosji – mówił.
Co z amerykańskimi żołnierzami w Polsce?
Otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent stwierdził, że dla Polski priorytetem musi być obecnie "przywrócenie prymatu prawa międzynarodowego", by wojna w Ukrainie zakończyła się sprawiedliwym i trwałym pokojem. "Dlatego tak ważne są silne i wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa, które powinny zostać wynegocjowane w najbliższej przyszłości" - powiedział.
Duda podkreślił, że zaprezentował to stanowisko podczas ostatnich spotkań z przedstawicielami administracji amerykańskiej. "Z tych rozmów jednoznacznie wynika, (...) że Polska jest niezwykle istotnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, który absolutnie jest postrzegany jako niezwykle ważne miejsce na mapie strategicznych interesów amerykańskich i budowania stref bezpieczeństwa" - powiedział prezydent.
Dodał, na ten moment nie ma również żadnych planów ograniczenia amerykańskiej obecności militarnej w Polsce. "Żadnego takiego komunikatu nie odebrałem ani ja, ani - o ile mi wiadomo - nie odebrał go także i minister obrony narodowej, wicepremier (Władysław Kosiniak-Kamysz)" - podkreślił.
"Umocnienie bezpieczeństwa Polski to najlepsza odpowiedź na zagrożenie"
Prezydent powiedział, że Polska od lat jest liderem NATO, jeżeli chodzi o wydatki na rozwój i modernizację sił zbrojnych. "Kupujemy najnowocześniejszy sprzęt dla naszych żołnierzy. W tym roku na obronność przeznaczymy blisko 5 proc. PKB. Łączna wartość umów na zakup zbrojenia w ostatnich latach to są setki mld zł" - podkreślił.
Dodał, że to ważne, iż "te ambitne programy dla naszych sił zbrojnych, zapoczątkowane w ostatnich latach przez poprzedni rząd, są obecnie kontynuowane", a "do tego dochodzą nowe programy" za co podziękował ministrowi obrony Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi.
"Umocnienie bezpieczeństwa Polski poprzez wzmocnienie naszej obronności i zdolności obronnych w ramach NATO to najlepsza odpowiedź na potencjalne zagrożenie, jakie stanowi dzisiaj odrodzony rosyjski imperializm. Tym samym pokazujemy naszym sojusznikom w NATO, ze jesteśmy sojusznikiem wiarygodnym, odpowiedzialnym i nie liczymy wyłącznie na to, że ktoś nas obroni" - powiedział prezydent.
Zapewnił, że wysiłki Polski są doceniane, także przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Po wystąpieniu prezydenta rozpoczęła się niejawna część obrad.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!